Шандра Я. С.

Науковий керівник Георгіаді Н. Г., к.е.н., доц. каф. ММП

Навчально-наукового інституту економіки та менеджменту

Національного університету «Львівська політехніка», Україна

ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ СПРИЯТЛИВОГО ІНВЕСТИЦІЙНОГО КЛІМАТУ В УКРАЇНІ

        Сьогодні в Україні проблема підвищення ефективності інвестиційної діяльності стала одною з ключових у забезпеченні інноваційного розвитку економіки. Структурна перебудова української економіки неможлива без ефективного залучення прямих іноземних інвестицій. З огляду на це особливої уваги набуває формування ефективного механізму залучення фінансування в економіку держави.        

Експерти ООН відносять Україну до двадцяти найпривабливіших для прямих іноземних інвестицій країн. Пояснення полягає в тому, що «помаранчева» революція спричинила переусвідомлення ситуації, через що Україну почали розглядати як повноцінну європейську державу. Проте, процес інвестування ускладнюється відсутністю стабільності як в політичній так і в економічній сфері навіть на короткий проміжок часу. Унаслідок цього зменшується привабливість українських підприємств для іноземних інвесторів.

В Україні існує ряд перешкод на шляху реалізації пріоритетів формування інвестиційного клімату, які мають системний характер і охоплюють правову, економічну, науково-технологічну та фінансову складові. До основних проблем формування сприятливого інвестиційного клімату можна віднести: відсутність в Україні сталої стратегії та відповідного національного плану дій, орієнтованого на забезпечення усім суб’єктам економічних відносин рівних економічних прав та обов’язків у здійсненні фінансово-економічної діяльності, обмеженість потенціалу залучення прямих іноземних інвестицій в Україну через приватизацію державних підприємств, переобтяженість регуляторними нормами та складність податкової системи, недієздатність механізмів забезпечення ринкових прав і свобод інвесторів, а також низький рівень захисту інвесторів, тощо.

Суттєвого удару інвестиційному іміджу, загрозу економічній безпеці держави та її конкурентоспроможності в очах світової спільноти завдає відносно новий феномен — рейдерство, тобто захоплення контролю над підприємством будь-якими способами, що включає підкуп менеджерів компаній, що поглинаються, чиновників і суддів, підробку документів і судових рішень. Причому на відміну від європейського чи американського рейдерства українське має відчутну кримінальну складову, оскільки явні протиправні дії здійснюються із залученням озброєних формувань, окремих співробітників судової та правоохоронної систем.

Виходячи із вищезазначеного, необхідними завданнями державної політики є якісна перевірка існуючої системи формування та підтримання інвестиційного клімату України, стратегічний аналіз пріоритетів розвитку національної економіки, а також визначення чинників, які обумовлюють неефективність нормативно-правових актів, що приймаються з метою підтримки сприятливого інвестиційного клімату України.