Економіка/3. Фінансові відношення

 

Горбанський А.Б.

Інститут економіки промисловості НАН України (м. Донецьк)

 

Врахування інфляції в стандартах бухгалтерського обліку

 

Індекси рівня інфляції розраховуються на макрорівні, проте мають суттєвий вплив на мікрорівень, зокрема на дані бухгалтерського обліку. Для підприємства інфляція може мати наступні наслідки: викривлює показники фінансової звітності; з плином часу зменшує вартість необоротних активів підприємства; зменшує амортизаційні відрахування, в результаті чого відбувається заниження витрат та завищення фінансового результату підприємства; піддає небезпеці власний капітал акціонерів при розрахунку дивідендів з «інфляційного прибутку»; збільшує дефіцит ліквідних засобів підприємства; ускладнює процес простого і розширеного відтворення виробничих засобів підприємства; руйнує відносини між дебіторами та кредиторами, занижуючи купівельну спроможність грошових коштів тощо [1]. Тому актуальною є критична оцінка врахування інфляції у П(С)БО – Положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку.

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 22 «Вплив інфляції» визначає порядок коригування фінансової звітності, яка оприлюднюється, на вплив інфляції та загальні вимоги до розкриття інформації про неї у примітках до фінансової звітності [2].

Показники річної фінансової звітності підприємства за умови досягнення значення кумулятивного приросту інфляції (добуток індексів інфляції за період, що складається з трьох останніх років, включаючи звітний) 90% і більше підлягають коригуванню із застосуванням коефіцієнта коригування –  відношення індексу інфляції на дату балансу (кінець звітного року) та індексу інфляції на дату визнання (переоцінки) відповідної статті звітності. Загальні підходи до коригування показників балансу на інфляцію приведені у табл. 1.

 Таблиця 1 - Коригування показників балансу на інфляцію

Статті балансу

Характеристика статей балансу

Відображення в балансі (коригування на інфляцію)

Монетарні активи та монетарні зобов'язання

які згідно з угодою між підприємством та іншою стороною підлягають індексації (депозити, облігації тощо)

в сумі, передбаченій угодою

інші

не коригуються

Немонетарні статті

відображені за справедливою вартістю, визначеною

на дату балансу (кінець звітного року)

не коригуються

не на дату балансу (кінець звітного року)

коригуються з використанням індексу інфляції на дату переоцінки

відображені за первісною вартістю або залишковою вартістю

коригуються із застосуванням індексу інфляції на дату визнання відповідного активу, зобов'язання і власного капіталу.

 

Скоригована вартість немонетарних активів зменшується до суми очікуваного відшкодування від майбутнього використання відповідних активів (чистої вартості реалізації запасів, ринкової вартості інвестицій тощо), якщо вона перевищує таку суму. Якщо підприємство придбало активи на умовах відстрочення платежу без сплати відсотків, унаслідок чого суму відсотків визначити неможливо, вартість таких активів коригується із застосуванням індексу інфляції з дати платежу.

Усі показники звіту про фінансові результати (крім собівартості реалізованої продукції (робіт, послуг) і товарів коригуються із застосуванням коефіцієнта коригування, що визначається як відношення індексу інфляції на дату балансу та індексу інфляції на дату визнання доходів і витрат, включених до відповідних статей.  Якщо доходи і витрати протягом звітного року (або проміжних періодів) визнавалися майже рівномірно, підприємство може застосовувати середній індекс інфляції протягом цього періоду до загальної суми статті доходів і витрат замість індексу інфляції на дату визнання окремих доходів і витрат. Прибуток (збиток) від впливу інфляції на монетарні статті відображається у скоригованому звіті про фінансові результати у вписуваному рядку 165 «Прибуток (збиток) від впливу інфляції на монетарні статті».

 Скориговані показники розділу I звіту про рух грошових коштів визначаються  з урахуванням відповідних статей скоригованого балансу та скоригованого звіту про фінансові результати. Суми нарахованих та сплачених відсотків, сплаченого податку на прибуток, надходження (видатку) грошових коштів унаслідок надзвичайних подій, коригуються з використанням індексу інфляції на дату їх визнання. Показники, що відображають рух грошових коштів у результаті інвестиційної та фінансової діяльності, коригуються з використанням індексу інфляції на дату кожної операції, пов'язаної з рухом таких грошових коштів.

Скориговані показники звіту про власний капітал визначаються  з урахуванням відповідних показників скоригованої фінансової звітності.

Відповідно до П(С)БО 21 «Вплив змін  валютних курсів» [3] статті доходів, витрат та руху грошових коштів підлягають перерахунку за валютним курсом на дату здійснення операцій, за винятком випадків, коли фінансова звітність господарської одиниці складена у валюті країни з гіперінфляційною економікою (у цьому випадку вона коригується за вимогами П(С)БО 22).

Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств», а зараз Податковий кодекс дозволяють платникам податку всіх форм власності проводити  переоцінку  об'єктів основних  засобів, застосовуючи щорічну індексацію вартості основних засобів, що амортизується, та суми  накопиченої  амортизації  на  коефіцієнт  індексації,   який визначається за формулою [4]:

Кі = [I(а-1) - 10]:100,

де І(а-1) – індекс інфляції року, за результатами якого проводиться індексація. Якщо значення Кі не перевищує одиниці, індексація не проводиться.

Утім інших положень щодо індексації активів, доходів і витрат діяльності підприємства Податковий кодекс не містить. Таким чином, положення (стандарти) бухгалтерського обліку створюють передумови для визначення інфляційного прибутку (збитку), але невирішеними залишаються питання його оподаткування.

Література

1.     Остап’юк Н.А. Види інфляції, їх вимірювання і вплив на бухгалтерський облік та економіку в цілому [Електронний ресурс] / Н.А. Остап’юк, К.О. Дударєва // Вісник Житомирського державного технологічного університету. - Серія: економічні науки. – 2009. - №4. – Режим доступу: <http://nbuv.gov.ua/portal/Soc_gum/Vzhdtu_econ/2009_4/23.pdf>

2.     Про затвердження Положення (стандарту)  бухгалтерського обліку 22 «Вплив інфляції»: Наказ Міністерства  фінансів України № 147 від 28.02.2002 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0269-02&fpage=1&text=%B3%ED%F4%EB%FF%F6&x=7&y=8>

3.     Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів»: Наказ Міністерства  фінансів України № 147 від 28.02.2002 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0515-00&fpage=1&text=%B3%ED%F4%EB%FF%F6&x=7&y=4#w1_1>

4.     Податковий Кодекс України [Текст] / Закон України від 2 грудня 2010 р. № 2756-VI  // Голос України. – 4 грудня 2010. - №№ 229 - 230 (4979-4980).