К.е.н. Кремень В.М.

ДВНЗ „Українська академія банківської справи НБУ”, Україна

Сучасні вимоги до професійної підготовки
фахівців з фінансів

 

Згідно із Вікіпедією фінансист – це фахівець у сфері фінансових операцій, а однією із найважливіших задач фінансиста є оцінка оптимального співвідношення між ризиком і доходністю [1].

Санітарно-гігієнічна характеристика діяльності фахівця з фінансів з позицій важкості та напруженості праці, обмеження віку і статі, режиму праці та відпочинку, змінності, завантаженості аналізаторів та несприятливих чинників представлена у табл. 1 [2].

Таблиця 1

Санітарно-гігієнічна характеристика діяльності фахівця з фінансів

з/п

Ознака

Характеристика

1

Ступінь важкості та напруженості праці

Напружена розумова праця

2

Обмеження щодо статі й віку

Обмежень немає

3

Режим праці й відпочинку

8-годинний робочий день

4

Режим змінності

Переважно однозмінна робота

5

Завантаженість аналізаторів

Зоровий і руховий

6

Несприятливі чинники

Високе статичне напруження

 

Фінансову роботу на підприємстві умовно можна згрупувати за такими напрямками: фінансове планування, оперативна фінансова робота, яка охоплює роботу з постачальниками стосовно розрахунків за сировину та матеріали, з покупцями щодо розрахунків за реалізовану продукцію, забезпечення своєчасної сплати податків і податкових платежів, погашення банківських кредитів і сплати відсотків, своєчасних виплат заробітної плати тощо; контрольно-аналітична робота [3].

Слід зазначити, що фахівці з фінансів у процесі своєї діяльності тісно співпрацюють з іншими службами підприємства:

-       службою маркетингу і відділом збуту – з питань складання планової документації щодо постання продукції, ціноутворення, розрахунків з покупцями і кредитної політики підприємства;

-       службою постачання – з питань розробки графіків постачання сировини і матеріалів, визначення оптимального розміру замовлення і залишку запасів;

-       відділом капітального будівництва – з питань розробки порядку будівництва, плану фінансування капітальних вкладень, визначення норм і лімітів використання виробничих ресурсів;

-       конструкторськими і технологічними службами – з питань складання планів науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт і забезпечення їх фінансування;

-       бухгалтерією – з питань узгодження кошторисних і фінансових розрахунків та інформаційного забезпечення фінансового менеджменту на підприємстві.

В сучасних умовах господарювання фінансова робота набуває нового змісту, що було зумовлено зміною відносин власності, становлення різних організаційно-правових форм, приватизацією державних і муніципальних підприємств, а також активізацією зовнішньоекономічної діяльності. Усе це сприяло суттєвому підвищенню вимог до професійної компетенції фінансистів. Так, наприклад, залучення іноземних інвестицій у вітчизняні компанії можливе тільки за умови підвищення прозорості їхньої діяльності. Задоволення цього та інших вимог фінансового середовища можливе за умови реалізації на підприємстві сучасного фінансового менеджменту, який орієнтований у першу чергу на управління вартістю компанії. Роль фінансового менеджменту також зростає з огляду на високий рівень свободи підприємницького сектору економіки та загострення конкуренції як на ринках товарів і послуг, так і на риках факторів виробництва і капіталу.

У процесі роботи фінансистів у фінансових установах їхня діяльність більшою мірою набуває аналітичного і прогностичного характеру. Так, на перший план в системі професійних обов’язків фахівців з фінансів у фінансових та інвестиційних компаніях виходять розробка бюджетних та інвестиційних моделей, фінансове планування і бюджетування, інвестиційний аналіз ефективності проектів, участь у аналізі бізнес-ідей та підготовці бізнес-планів тощо. Праця у банківських установах передбачає моніторинг і контроль руху грошових потоків, оцінка платоспроможності та кредитоспроможності позичальників, розрахунок кредитних забезпечень і резервів, моніторинг банківських продуктів і т. ін. Працевлаштування у фінансово-аналітичних агентства та консалтингові компанії вимагає від фінансиста знання механізму функціонування фінансового ринку та його сегментів, засад фінансування венчурного бізнесу та будівництва, методичних підходів до оцінки бізнесу та інструментів інвестування, вміння написання оглядів функціонування та розвитку різних ринків та галузей.

Діяльності фінансиста притаманний динамізм, адже зміни в законодавстві, соціальній, політичній, економічній ситуації, виникнення нових технологій відбуваються майже безперервно, що вимагає від особи постійної самоосвіти і удосконалення професійних якостей, що зумовлює необхідність постійного вдосконалення процесу професійної підготовки фахівців з фінансів.

Фахівці з фінансів у процесі набуття досвіду можуть обіймати управлінські посади – посади фінансових менеджерів або фінансових директорів, які передбачають окрім суто фінансових задач виконання адміністративних обов’язків. Як правило, фінансовому директору підпорядковується фінансовий відділ, якій вирішує завдання управління активами підприємства, управління обсягом, структурою і вартістю капіталу підприємства, управління прибутком, управління реальними та фінансовими інвестиціями, управління грошовими потоками підприємства, управлінням фінансовими ризиками та антикризове фінансове управління підприємством у випадку загрози банкрутства.

Таким чином, у сучасних умовах господарювання та суттєвого розширення прав економічних суб’єктів у сфері фінансово-економічної діяльності одним із основних завдань вищих навчальних закладів, які здійснюють підготовку з економічних спеціальностей, є професійна підготовка фахівців з фінансів, які добре розуміють особливості теперішнього і майбутнього економічного розвитку України, бачать шляхи розвитку фінансової системи та забезпечення фінансової стабільності та спроможні працювати в умовах інтеграції України в світове господарство.

З огляду на зростання вимог працедавців до компетентності і професіоналізму фінансистів вищі навчальні заклади повинні забезпечити опанування випускниками системи знань і вмінь розв’язувати певні типові завдання діяльності, а також перетворення необхідних економічних знань в економічне мислення, розвитку важливих якостей особистості, які підвищують адаптацію молоді в професійній сфері суспільства, розвиток в процесі навчання творчих і інноваційних здібностей.

 

Література:

1.     Финансист – Википедия [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82#cite_note-0. – 01.02.2011. – Загол. з екрану. – Мова рос.

2.     Галузевий стандарт вищої освіти Освітньо-кваліфікаційна характеристика бакалавра спеціальності 6.050100 – «Фінанси» напряму підготовки 0501 – «Економіка і підприємництво» . – К. : КНЕУ, 2006.

3.     Ярошевич Н.Б., Мазур А.В.,. Мокринська М.Р Фінансова робота на підприємствах: співвідношення посадових обов'язків працівників фінансового сектора підприємства – [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://www.nbuv.gov.ua/portal/chem_biol/nvnltu/18_2/18_2_Jaroszewycz_226. pdf.. – Загол. з екрану. – Мова укр.