Нестеренко Л.О, Москаленко Т.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського,Україна

 

 ТЕОРЕТИКО-МЕТОДИЧНІ АСПЕКТИ СТРАТЕГІЧНОГО УПРАВЛІННЯ  ПЕРСОНАЛОМ

 

 В ринкових умовах завданням першорядної важливості стає забезпечення сталого економічного та соціального розвитку промислових підприємств, що можливе лише за умов якісних змін стереотипів господарювання та значною мірою визначається станом вирішення проблем управління персоналом, які останнім часом набувають все більшого значення у зв’язку з підвищенням ролі працівника в їхній діяльності. Управління персоналом стає фактором забезпечення економічної стабільності та підвищення конкурентоспроможності промислових підприємств, тому потребує посиленої уваги й залишається актуальним для всіх господарських утворень.

Вирішенню окремих завдань стратегічного управління персоналом присвячені роботи таких авторів, як  Л. Балабанова,  Т.Білорус, Н.Гавкалова, О.Громова, Г.Зайцев, Л.Карташова, А.Кібанов, Г.Лич, О. Сардак, В.Маслов, О.Пешко, О.Скібіцький, Є.Уткін, С.Файбушевич, Г.Щьокін та інших, проте дана  тема не достатньо розкрита на сучасному етапі.

Стратегічне управління є комплексною категорією, формування якої обумовлене зовнішнім середовищем підприємства і здійснюється за певними закономірностями системоутворюючих елементів управління. На основі узагальнення існуючих наукових підходів визначення поняття стратегічного управління як безперервного процесу розвитку підприємства, пов’язаного з постановкою цілей і задач, що базується на людському капіталі та необхідності врахування зовнішнього і внутрішнього середовища для забезпечення конкурентних переваг [1].

Предметом дослідження є теоретико-методичні аспекти стратегічних напрямів удосконалення управління персоналом. Під стратегічним управлінням персоналом слід розуміти комплексну систему, що забезпечує формування конкурентоспроможного кадрового потенціалу, його розвиток і раціональне використання за умови своєчасного й адекватного реагування на зміни навколишнього середовища, що дозволяє підприємству розвиватися та досягати довгострокових цілей [2].

Здійснення на підприємстві стратегічного управління персоналом дозволить вирішити такі завдання, як забезпечення підприємства висококваліфікованими та конкурентоспроможними працівниками в необхідних обсягах, створення умов для більш повного розкриття їх творчого потенціалу та ефективного його використання, забезпечення умов для високопродуктивної праці, мотивації, розвитку всіх працівників, збалансування інтересів підприємства та працівників, що, в свою чергу, дозволить істотно підвищити ефективність господарювання та досягти стійких конкурентних переваг підприємства на ринку. Розробки стратегії управління персоналом полягає у задоволенні поточних та передбаченні майбутніх потреб підприємства ;розвитку, мотивації та соціальному захисті персоналу (рис.1).

Виходячи із місії та діючої стратегії підприємства, з урахуванням дослідження ринку праці визначено задачі у сфері управління персоналом, на основі діагностики персоналу та виявлення наявних проблем розробляється  стратегія управління персоналом. Управління персоналом являє собою багатогранний і винятково складний процес, який повинен мати завершеність на основі комплексного вирішення кадрових проблем, впровадження нових напрямів в управління й удосконалення існуючих форм, методів роботи.     

Теоретико-методичні аспекти  стратегічного управління ще не набула широкого практичного застосування вітчизняними підприємствами, однак вимоги  сучасного розвитку змушують їх використовувати стратегічні підходи як  найефективніші способи управління підприємством та персоналом.   

 

Задачі персоналу

 

Місія підприємства

 

Стратегія
підприємства

 

Дослідження ринку праці

 

Задачі підприємства

 

Діагностика стану ринку праці

 

Діагностика персоналу проблем

 

Формування вимог
та задач розвитку
персоналу

 

Стратегія управління персоналом

 

Функціональні підсистеми управління персоналом

 

 

Підбір та наймання персоналу

 

Організ.

праці

 

Оплата праці і мотивація

 

Розвиток

персоналу

 

Соціальний розвиток і захист

 

       Рис. 1- Схема формування стратегії управління персоналом

 

Управління персоналом являє собою багатогранний і винятково складний процес, який повинен мати завершеність на основі комплексного вирішення кадрових проблем, впровадження нових напрямів в управління й удосконалення існуючих форм, методів роботи.

Література:

1. Романюк Л.М., Щодо зв’язку стратегії підприємства з вимогами до кваліфікації персоналу // Розширення ринку праці в центральному економічному регіоні України: матер. Республіканської наук.-практ. конф. (11-12 листоп. 2002 р.). – Кіровоград: КДТУ, 2002. – С. 22-25.

 2. Романюк  Л.М., Среда формирования и реализации трудового потенциала промышленного предприятия // Науково-технічний збірник "Коммунальное хозяйство городов", економічні науки. Випуск. 59. – К.: "Техніка", 2004.– С. 231 - 238.

 3. Щукін І.О.,  Формування системи управління персоналом на підприємстві // Економічний вісник Донбасу. – 2005. –  №1(2). – С.116-120.