Экономические науки/7. Учет и аудит

Ковальова І. І., к.е.н. Разборська О.О.

Вінницький торговельно – економічний інститут КНТЕУ, Україна

Необхідність проведення судово – бухгалтерської експертизи підтвердження об’єктивності операцій з витратами для вирішення справ в кримінальних та господарських процесах

Постановка проблеми. Судово – бухгалтерська експертиза призначається в зв’язку із учиненням так званих господарських злочинів, тобто пов’язаних із провадженням підприємницької діяльності. Створена система аудиторського контролю не дає бажаних позитивних результатів у попередженні цих злочинів. Сьогодні найбільш актуальним стає призначення судово- бухгалтерської експертизи  при розслідуванні ухилень від сплати податків, зборів, інших  обов’язкових платежів. З метою повного задоволення потреб слідчої та судової практики поряд з криміналістичною, товарознавчою, психологічною, інженерно-технічною експертизами виникає потреба у здійсненні бухгалтерської експертизи [3].

Під час останніх досліджень, стало зрозумілим те, що малодослідженим на сьогодні є питання проведення судово-бухгалтерської експертизи в кримінальних та господарських процесах. Корінні реформи економічної системи та відповідна еволюція злочинності зумовили необхідність подальшої теоретичної розробки питань призначення і проведення експертиз при розслідуванні злочинів у сфері економіки та перспектив розвитку судово - бухгалтерської експертизи.

Метою статті є висвітлення завдань судово-бухгалтерської експертизи,  особливостей її проведення в кримінальному та господарському процесах.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Дослідження цих питань в економічній і спеціальній літературі висвітлено, зокрема в окремих наукових та науково-практичних працях Я. В. Меха, В.В. Сопка, В.Ф.Свєтлоокої, Л.А. Ісаєнко, А.Ф.Волобуєва, В.І. Комісарова та інших, однак комплексного розв’язання проблеми немає.

Виклад основного матеріалу дослідження.  Призначення судово-бухгалтерської експертизи повинно бути гарантією повноти, всебічності й об’єктивності дослідження фактичного стану та обставин у справі, яка розглядається в господарському суді. Однак у літературі ведеться дискусія щодо доцільності існування її як окремої форми контролю, оскільки вона створена на стику кількох галузей науки: бухгалтерського обліку, державно фінансового контролю, аудиту. 

Судовий експерт, щоб установити в діях особи наявність складу злочину, повинен зібрати всі можливі докази. Коло суб’єктів злочину обмежене, як правило – це «тандем»: керівник підприємства або головний бухгалтер. Злочинці характеризуються високим соціальним статусом, міцною установкою на досягнення поставленої мети, жорстким розподілом ролей у злочинній групі, розгалуженим соціальним зв’язком з державними і комерційними структурами.

Спектром дії злочинців є практично всі види фінансово-господарської  діяльності. Отже, найбільш привабливими є ті з них, де можливе одержання великих прибутків.

У  кримінальній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку органи дізнання, слідчий і суд встановлюють наявність або відсутність суспільно небезпечного діяння, винність особи, що здійснила це діяння, та інші обставини, що мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються: свідченнями свідків, свідченнями потерпілого, свідченнями підозрюваного, свідченнями обвинуваченого, висновками експерта, речовими доказами, протоколами слідчих і судових дій та іншими документами [2].

Слід зауважити, що при розслідуванні ухилянь від сплати податків та правопорушень у документації пов’язаної з витратами підприємства судово-бухгалтерська експертиза є найефективнішим засобом захисту від необгрунтованого обвинувачення в здійсненні злочину.

Як важливий інструмент захисту інтересів громадян і юридичних осіб судово-бухгалтерська експертиза виконує цілу низку дуже важливих завдань:

- документальної обгрунтованості недостачі або надлишків товарно- матеріальних цінностей і коштів, періоду і місця їх утворення, а також розміру завданої матеріальної шкоди;

- правильності нарахування витрат відповідно до змін, що відбуваються у виробничо-господарській діяльності підприємств, у системі оподаткування, у  звіті про фінансові результати, різноманітної податкової звітності тощо.

- правильності документального оформлення операцій з приймання, зберігання, реалізації товарно-матеріальних цінностей і руху грошових коштів;

- відповідності відображення в бухгалтерському обліку фінансово- господарських операцій вимогам чинних нормативних актів з бухгалтерського обліку і звітності;

- кола осіб, на яких покладено обов'язок забезпечити дотримання вимоги нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку і контролю;

- документальної обгрунтованості списання сировини, матеріалів, готової продукції і товарів та інші [4].

Спектр питань, що вирішуються в рамках судово-бухгалтерської експертизи, доволі широкий. Отже, податкові слідчі нечасто виносять постанову про призначення судово-бухгалтерської експертизи, а замість цього під час розслідування кримінальних справ задовольняються актами перевірки і рішеннями про застосування і стягнення фінансових санкцій.

Це можна пояснити тим, що акти й рішення виносяться співробітниками одного податкового відомства, а судово-бухгалтерська експертиза здійснюється "сторонньою" особою, яку попереджають про кримінальну відповідальність.

Судово-бухгалтерська експертиза може бути проведена за ініціативою однієї із сторін або за призначенням суду, або за ухвалою слідчих органів. Судово – бухгалтерська експертиза, яка здійснюється за рішенням судових органів або слідчих органів призначається з метою перевірки документальної ревізії, якщо ці висновки сумнівні. Ця експертиза здійснюється у процесуально-правовій формі, забезпечує отримання доказів і використання експертних знань у сфері бухгалтерського обліку при вивченні достовірності господарських операцій. Експертиза, яка проводиться за ініціативою однієї із сторін судового процесу призначається для перевірки документів, що підлягають експертизі, добровільно надаються ініціаторами експертизи, призначається по ухвалі відповідного суду.

Після проведення повного дослідження матеріалів справи, які стосуються предмета судово-бухгалтерської експертизи, експерт-бухгалтер повинен викласти результати проведення досліджень у формі обґрунтованих та об’єктивних письмових висновків за питаннями, поставленими слідчими.

Слід зауважити, що висновки експертів-бухгалтерів є дуже ефективними засобами доведення, що штрафи, застосовані податковими органами, або значно завищені, або зовсім не мають під собою законних підстав [3].

Висновок експерта-бухгалтера – це процесуальний документ, який містить систему доказів для вирішення справи, порушеної правоохоронними органами, і повинен відповідати вимогам кримінально-процесуального Кодексу України, а саме об’єктивності, повноти, наукової обґрунтованості, логічності і послідовності викладу, конкретності, додержання стилістики ділових документів та чинних державних стандартів.

Судово-бухгалтерська експертиза дає можливість зняти обвинувачення не в одній кримінально-господарській справі і захистити від кримінального переслідування багатьох керівників, головних бухгалтерів та приватних підприємців.

Треба підкреслити, що правове забезпечення проведення експертизи загалом, а судово-бухгалтерської зокрема, в нашому законодавстві перебуває в задовільному стані. Чинне законодавство містить багато нормативно-правових актів, які регламентують питання проведення експертиз усіх видів [2].

Що стосується Закону України "Про судову експертизу", то в ньому містяться основні загальні поняття щодо всіх видів судових експертиз, у тому числі і судово-бухгалтерської експертизи [1].

Висновок. Судово-бухгалтерська експертиза знайшла дуже широке застосування в господарських судах, насамперед у позовах про скасування актів податкових органів про застосування і стягнення фінансових санкцій.

У даній статті проведено дослідження необхідності використання судово-бухгалтерської експертизи, як одного з основних способів отримання доказів під час розгляду в господарських судах справ, пов’язаних із питаннями здійснення господарської і кримінальної діяльності суб’єктами підприємництва відповідно до чинного законодавства.

Залучення незалежного експерта-бухгалтера, включеного до Реєстру атестованих судових експертів державних підприємницьких структур і громадян, забезпечить об’єктивність, неупередженість і повноту проведення дослідження та надання обґрунтованих висновків за завданнями правоохоронних органів.[4]

Отже, судово – бухгалтерська експертиза, ревізія і аудит тісно пов’язані між собою, вони проводяться для встановлення законності господарювання суб’єктів підприємницької діяльності і результати яких виступають доказами під час розслідувань.

Література:

1.     Про судову експертизу: Закон України від 25.02.94 р. №4038.

2.     Боїла Л., Мех Я. Перспективи розвитку судово-бухгалтерської експертизи// Наукові записки. – 2008.- № 14.- С. 75-79.

3.     Михальчишина Л.Г. Судово – бухгалтерська експертиза в кримінальному та господарському процесах//Економіка і регіон. – 2006.- № 5.- С.267-271

4.     Перевозова І. Судово – бухгалтерська експертиза як спосіб доказу обставин під час вирішення справ із господарських спорів// Наукові записки. - № 14. – 2008. – С. 151-154.