Секція «Економічні науки»

Підсекція «Облік і аудит»

Гресь Н.Л., Макарова Л.В.
Державний ВНЗ «Національний гірничий університет»
 
ДО ПИТАННЯ ОБЛІКУ КАСОВИХ ОПЕРАЦІЙ
 
Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій [1] (далі – Інструкція) встановлено призначення та порядок ведення рахунків бухгалтерського обліку для узагальнення методом подвійного запису інформації про наявність і рух активів, капіталу, зобов’язань і фактів фінансово-господарської діяльності підприємств, організацій та інших юридичних осіб (окрім банків і бюджетних установ) незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і видів діяльності, а також виділених на окремий баланс філій, відділень та інших відокремлених підрозділів юридичних осіб (далі – підприємства).
Для узагальнення інформації про наявність та рух грошових коштів у касі підприємств призначений рахунок 30 «Каса» [1]. Інструкцією регламентована кореспонденція по дебету рахунка 30 с кредитом рахунків, та по кредиту рахунка 30 с дебетом рахунків. 
Так, по кредиту рахунок 30 може кореспондувати с дебетом рахунків 14, 15, 30, 31, 33, 35, 36, 37,  39, 41, 45, 46, 47, 48, 50, 51, 52, 53, 55, 60, 61, 62, 63, 65, 66, 67, 68,  69,  76, 84, 85, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 97, 99.
«Господарські  операції  відображаються у бухгалтерському 
обліку методом  їх суцільного  і безперервного документування.
Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних
документів, створених відповідно до вимог» Положення документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку [2, п. 1.2].
            Виходячи з того, що саме первинні документи є підставою для записів у бухгалтерському обліку нам не зрозуміло економічний зміст дозволених законодавцем окремих кореспонденцій рахунків. Наприклад, по кредиту рахунок 30 може кореспондувати з дебетом рахунку 65 «Розрахунки за страхуванням» [1]. Автори навчальної літератури тлумачать зміст господарської операції, за якою встановлюється така кореспонденція рахунків, як «погашено готівкою: … заборгованість перед фондами соціального страхування та Пенсійним фондом» [3, с. 306-307; 4, с. 20], «виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності й т.д.» (переклад наш – Н.Г.) [5, с. 406].
Відповідно до Інструкції за дебетом рахунку 65 відображаються «погашення заборгованості та витрачання коштів страхування на підприємстві» [1]. Що б за операцією «погашено готівкою заборгованість перед фондами соціального страхування та Пенсійним фондом» встановити кореспонденцію рахунків «с кредиту рахунка 30 в дебет рахунка 65», необхідно касиру підприємства взяти у касі готівку, піти до банківської установи й внести кошти у її касу для подальшого перерахування на відповідний рахунок Пенсійного фонду. Така операція на практиці маловірогідна. 
Аналогічна ситуація спостерігається й з кореспонденцією «з кредиту рахунка 30 в дебет рахунків обліку витрат (39, 85, 91, 92, 93, 95, 97, 99)». Витрати спочатку необхідно визнати (нарахувати), а вже потім їх оплачувати. Для того, що б здійснити підприємству розрахунки за своїми  грошовими  зобов'язаннями,  що  виникають у господарських  відносинах у  готівковій  формі    дотриманням  чинних  обмежень), насамперед необхідно готівку з каси видати у під звіт й вже потім підзвітна особа здійснює оплату товарів, робіт, послуг і т.п.
Щодо тлумачення кореспонденції рахунків «с кредиту рахунка 30 в дебет рахунка 65» як «виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності й т.д.» [5, с. 406], наголошуємо, що допомога по тимчасовій непрацездатності нараховується конкретній фізичній особі-працівнику й видається йому з каси підприємства за  видатковим касовим ордером.
Таким чином, кореспонденція рахунків, наведена в Інструкції, повинна містити лише ті рахунки, кореспонденція за якими може дійсно бути встановлена на підставі первинних документів, які є письмовими свідченнями здійснення господарських операцій.
Література:

1. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій: Наказ Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. № 291 [Електронні текстові дані]. – Комп’ютерний довідник “Ліга бізнесінформ”. – Ліга: закон версія 7.7.1.                   

2. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку: Наказ Міністерства фінансів України від 24.05.95 р.  № 88 [Електронний ресурс] – Режим доступу:
http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0168-95
         3. Бухгалтерський фінансовий облік [текст]: підруч. для студ. спец. «Облік і аудит» вищ. навч. закладів [Ф.Ф. Бутинець та ін..]; під заг. ред.  [і з передм.] Ф.Ф. Бутинця. – 8-ме вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП «Рута», 2009. – 912 с.

4. Коблянська О.І. Фінанасовий облік: Навч. посіб. – 2-ге вид., випр. і доп. / О.І. Коблянська. – К.: Знання, 2007. – 471 с. – (Вища освіта ХХІ століття).

5. Завгородний В.П. Бухгалтерский учет в Украине (С использ. Нац. стандартов): Учеб. пособие для студентов вузов. – 5-е изд., доп. и перераб. – К.: А.С.К., 2001. – 848 с. – (Экономика. Финансы. Право).