к.е.н. Польова О.Л., Таужнянська І.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

СИСТЕМА ПОКАЗНИКІВ ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ОПЕРАТОРА ПОШТОВОГО ЗВ’ЯЗКУ

 

Ринкова економіка вимагає від підприємства підвищення ефективної діяльності, конкурентоспроможності продукції та послуг на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, активізації підприємництва та мобілізації невикористаних резервів. Важлива роль у реалізації цього завдання приділяється аналізу фінансових результатів діяльності підприємств, допомагає розробити стратегію і тактику розвитку підприємства, здійснюється контроль над виконанням поставлених завдань, знаходять резерви підвищення ефективності діяльності, оцінюються результати діяльності підприємства, його підрозділів і працівників.

Економічна природа поняття «фінансовий стан підприємиства» досить складна, тому що в ній відображається взаємодія різних видів діяльності підприємства. Оцінка фінансових результатів діяльності підприємства – невід’ємна частина фінансово-економічного аналізу підприємства. На основі проведеного аналізу фінансового стану підприємства розрабляється фінансовова політика підприємства. Тому, одним із актуальних завдань у ефективній діяльності підприємства є оволодіння методами оцінки фінансових результатів підприємств державної власності, для розрабки фінансової політики підприємства.

Питання оцінки фінансових результатів об’єктів фінансово-господарської діяльності підприємств досліджувались вітчизняними вченими-економістами та викладені    у    працях    Н.О. Князєва  [2],   С.Б. Горелкіна,   В.П.  Іванова,   Л.В. Кузнєцова,    С.О. Довгий [3],     В.А. Коляденко,     В.М.   Орлова [4],   О.С. Редькіна, Є.М. Стрельчука [5], А.Д. Петрашевської та ін. Але ряд питань, пов’язаних із оцінкою фінансово-господарської діяльності об’єктів державної власності, до яких відноситься УДППЗ «Укрпошта», не знаходять відображення у наукових дослідженнях, тому вивчення даної проблеми є досить актуальним.

Контроль за виконання своїх функцій та аналіз фінансових результатів підприємств державної власності здійснюється шляхом оцінки фінансово-господарської діяльності за встановленими показниками згідно розроблених  та встановлених методичних рекомендацій [1].

Основою для проведення оцінки фінансово-господарської діяльності Вінницької дирекції УДППЗ «Укрпошта» є фінансова звітність: баланс (форма 1), звіт про фінансові результати (форма 2), звіт про рух коштів (форма 3), звіт про власний капітал (форма 4), декларація з податку на прибуток тощо.

Завдання аналізу фінансово-господарського стану оператора поштового зв’язку можуть бути різними залежно від цілей аналізу і специфіки підприємства. Ці завдання вирішуються на основі дослідження динаміки абсолютних і відносних фінансових показників з виділенням основних підрозділів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Загальна схема поетапного аналізу фінансово-господарської діяльності оператора поштового зв’язку

В процесі оцінки балансу підприємства використовують прийоми горизонтального (розраховують абсолютні та відносні відхилення статей балансу) та вертикального аналізу (визначають питому вагу окремих статей балансу та їх відхилення). Отже, при оцінці балансу підприємства розраховують структуру балансу (актив, пасив), динаміку балансу та структурну динаміку балансу. Основною позитивною ознакою «гарного» балансу Вінницької дирекції УДППЗ «Укрпошта» є збільшення валюти в 2,18 рази за останні п’ять років.

На другому етапі проведення аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства оцінюють майновий стан та джерела його формування. Аналіз необоротних активів дає можливість визначити тип стратегії підприємства відносно довгострокових вкладень.

Для оцінки динаміки оборотних активів згруповують статті активу балансу в окремі групи за ознакою ліквідності. Визначення обсягу та структури оборотних активів дає можливість оцінити забезпеченість ефективної діяльності підприємства за достатнім рівнем поточних активів. Вінницька дирекція УДППЗ «Укрпошта» володіє майном, де частка необоротних активів від валюти балансу на кінець 2009 року становить 43% (70444006 грн.), але за останні п’ять років розмір необоротних активів збільшився на 27,3%. Структура  оборотних активів (їх частка протягом досліджуваного періоду зменшилась на 27,2%) на кінець 2009 року становить 57,2% (94103207 грн.). Аналітичні дані свідчать, що основну часту у валюті балансу Вінницької дирекції УДППЗ «Укрпошта» становить оборотний капітал.

На третьому етапі оцінки фінансово-господарської діяльності підприємства проводять аналіз дебіторської та кредиторської заборгованості. Одним із негативних явищ фінансового стану підприємства є випередження темпів приросту кредиторської над дебіторською заборгованістю (на 58,6% і зниження на 59,6% відповідно).

Наступним етапом є оцінка фінансового стану підприємства, яка складається з трьох кроків: аналіз фінансової стабільності, аналіз ліквідності та платоспроможності, аналіз ділової активності. Узагальнюючим показником фінансової стійкості  вважають надлишок або нестача джерел фінансування, для формування запасів. Вартість запасів послідовно порівнюють із наявністю власного оборотного капіталу, довгостроковими зобов’язаннями та короткостроковими позиками.

Таблиця 1

Оцінка стійкості фінансового стану Вінницької дирекції УДППЗ «Укрпошта» за 2009 рік

Тип сталості

Коефіцієнт забезпеченості запасів

Надлишок (+), нестача  (-) коштів, тис.грн.

Запас стійкості фінансового стану, дні

Надлишок (+), нестача  (-) коштів на 1 грн. запасів, грн..

Абсолютний

-0,91<1

-5158,15<0

-18,0<0

1,91>0

Нормальний

0,94>1

-165,29<0

-0,55<0

1,91>0

Передкризовий

0,94>1

-165,29<0

-0,55<0

1,91>0

Кризовий

0,94>1

-165,29<0

-0,55<0

1,91>0

 

Отже, за проведеними розрахунками Вінницька дирекція УДППЗ «Укрпошта» має кризовий стан та не забезпечене стабільними джерелами фінансування поточної фінансово-господарської діяльності. Відчувається нестача власного оборотного капіталу для покриття мобільної частини активів.

Про нераціональність розподілу та ефективність використання власного капіталу свідчить також значення коефіцієнта маневреності власного капіталу. При оптимальному значенні цього коефіцієнта більше за 0,5, станом на кінець 2009 року становить  -1,81.

Аналіз ліквідності балансу полягає у порівнянні засобів, які згруповані за ступенем їх ліквідності і розміщені у порядку зменшення їх ліквідності, із зобов’язаннями, які згруповані за строками їх та розміщені у порядку зростання термінів. Баланси ліквідності за декілька періодів дають можливість виявити тенденції зміни фінансового стану Вінницької дирекції УДППЗ «Укрпошта». Для комплексної оцінки ліквідності балансу можна розрахувати загальний показник ліквідності.  

Таблиця 2

Оцінка фінансового стану Вінницької дирекції УДППЗ «Укрпошта» з урахуванням ступеню ліквідності активів за 2009 рік (млн. грн.)

Тип сталості

На дату складання звітності

Нор-матив

У коротко-строковій перспективі

Нор-матив

У довго-строковій перспективі

Нор-матив

Абсолютний

88,75<91,86

ні

88,75<91,86

ні

88,75<92,12

ні

Нормальний

89,46<91,86

ні

89,46<91,86

ні

89,46<92,12

ні

Передкризовий

92,17>91,86

так

92,17>91,86

так

92,17>92,12

так

Кризовий

92,17>91,86

ні

92,17>91,86

ні

92,17>92,12

ні

 

Враховуючи ступінь ліквідності активів можна визначити фінансовий стан підприємства на короткострокову та довгострокову перспективу. Наведені розрахунки (таблиця 2) свідчать, що Вінницька дирекція УДППЗ «Укрпошта» не має достатньої суми наявних грошових коштів для розрахунку по кредиторській заборгованості як на дату складання балансу (88,75<91,86) , так і у коротко-, довгостроковій перспективі (88,75<92,12). Відзначимо, що власного капіталу достатньо для формування важко ліквідних активів. Впродовж року Вінницька дирекція УДППЗ «Укрпошта» володіє неліквідним майном і для перетворення його на грошові активи необхідний тривалий період. 

На останньому етапі проводять аналіз фінансових результатів оператора поштового зв’язку, їх використання, оцінюють показники виконання фінансового плану, розраховують резерви збільшення фінансових ресурсів.    

У 2009 року Вінницькою дирекцією УДППЗ «Укрпошта» отримано 114966 грн. чистого прибутку, що на 63% менше ніж у 2005 році. Основною причиною таких змін є скорочення фінансових результатів від операційної діяльності на 326740 грн., за рахунок збільшення адміністративних витрат та інших операційних витрат. Прибуток відіграє вирішальну роль у стимулюванні діяльності підприємства, посилення матеріальної зацікавленості працівників у досягненні високих результатів. Показники рентабельності повніше, ніж прибуток, характеризують результати господарю­вання, тому що їхня величина відображає співвідношення ефек­ту з вкладеним капіталом або спожитими ресурсами, їх використовують для оцінювання діяльності підприємства і як інструмент в інвестиційній політиці та ціноутворенні.

Таким чином, показники фінансово-господарської діяльності призначені для забезпечення управління фінансовим становищем підприємства та для оцінки фінансової стійкості його ділових партнерів в умовах ринкової економіки. Система показників фінансово-господарської діяльності складається з елементів, які є загальні як для внутрішнього так і для зовнішнього аналізу тобото можуть бути адаптовані до потреб окремого зовнішнього користувача і тому мають  універсальний характер, що випливає з ринкових відносин, які з’єднують різні форми власності та різноманітні види економічної діяльності.

 

Література:

1.     Методики аналізу фінансов-господарської діяльності підприємств державного сектору економіки: наказ Міністерства фінансів України від 14.02.2006 № 170. – Режим доступу http://zakon.rada.gov.ua.

2.     Князєва Н.О. Маркетинг поштового зв’язку/ Н.О. Князєва, С.Б. Горелкіна, В.П. Іванов, Л.В. Кузнецова – К.: ТОВ «Видавництво «Аспекс-Поліграф», 2003. – 264 с.

3.     Оптимізація поштового зв’язку України: Монографія/П.П. Воробієнко, С.О. Довгий, В.А Колдяденко та ін.;За заг. ред. С.О. Довгого.– К.:, 2002.– 156 с.

4.     Економіка поштового зв’язку: навч.посіб. для студ ВНЗ  / В.М. Орлов, Н.Ю. Потапова-Синько, О.С. Редькін та ін. – О.: ВМВ, 2006. – 466 с.

5.     Стрельчук Є.М. Стратегія розвитку оператора зв’язку/Є.М. Стрельчук, А.Д. Петрашевська – О.: Фенікс, 2007. – 112 с.