Семашко С.А., Крівєнцова О.В. Барибіна Л.М.

Харківський національний університет радіоелектроніки, Украина

Особливості планування та організації спортивно-масової роботи у ВНЗ

Складна економічна і політична ситуація, яка утворилася   в Україні в пострадянський час, негативно вплинула не лише на розвиток великого спорту, але й на масовий фізкультурний рух. Особливо низьким рівнем  фізичного стану відрізняється сучасне покоління студентів, яке сформувалося саме в цей період. З кожним роком кількість студентів, що займаються в підготовчих та спеціальних медичних групах, неухильно зростає. Здорових  студентів стає все менше. Це обумовлено, перш за все, способом життя сучасної молоді. У цьому контексті формування здорового способу життя та культури дозвілля студентської молоді повинно стати однією з важливих сфер діяльності вищих учбових закладів [2, 3].

Вирішуючи проблему позитивного та активного відношення студентів до занять з фізичного виховання у вузі, багато авторів шукають шляхи організаційного реформування діяльності кафедр фізичного виховання і розробки нових напрямків у фізкультурно-спортивній  діяльності [1, 4, 5].

Формування у студентської молоді потреби у фізично активному способі життя і  усвідомленого відношення до власного здоров'я не лише на час навчання у вузі, але і в подальшому житті, на наш погляд, є важливим елементом в організації фізичного виховання у вищому учбовому закладі.

Останнім часом суттєво активізувався інтерес до різних видів спортивно-орієнтованої діяльності. Збільшилася потреба молоді до активних форм відпочинку, що стимулює розвиток не лише традиційних, але й нових видів спорту, що за своїм змістом найбільш відповідають тим цілям, які студенти зазвичай ставлять, займаючись різними видами фізкультурної діяльності. В сучасній науково-методичній літературі недостатньо освітлено питання організації спортивно-масової роботи у вузах згідно з сучасними потребами студентів і особливостями тенденцій сучасного суспільства.

У Харківському національному університеті радіоелектроніки система організації занять з фізичного виховання передбачає розподіл потоку студентів в спортивно-орієнтовані групи (спеціалізації). Студенти, відвідуючи обов'язкові заняття з фізичного виховання, можуть  займатися  спортивними іграми,  єдиноборствами, фітнесом та легкою атлетикою. Інтерес студентів до процесу навчання на заняттях з фізичного виховання стимулюється самостійним вибором спортивних  напрямків. Це  дає можливість удосконалюватися у вибраному виді спорту, а участь у змаганнях сприяє зростанню зацікавленості студентів у тренувальному процесі.

 В спортивно-масову роботу ХНУРЕ входить організація спартакіад університету, проведення турнірів з різних видів спорту, фестивалів  та спортивних свят.  Внутрішньо вузівська спартакіада включає такі популярні масові види спорту як футбол, волейбол, баскетбол, шахи, шашки, важка атлетика, бадмінтон та єдиноборства. Аналізуючи активність відвідування студентами занять з фізичного виховання, ми звернули увагу на таку тенденцію. Останнім часом підвищився інтерес дівчат до єдиноборств (боксу, карате і, особливо самбо). Так, якщо на 1 курсі зі всіх дівчат, що займаються єдиноборствами  всього 1% входять в збірну команду вузу, то до 3 курсу в збірній команді вже 17% дівчат. Ця тенденція привела до необхідності проводити внутрішньо вузівську спартакіаду з єдиноборств не лише серед хлопців, але й серед дівчат.  

Крім того, сьогодні  одним з важливих напрямків у спортивно-масовій роботі, на наш погляд, є проведення традиційних спортивних  свят.

Одним з таких свят став фестиваль аеробіки. У зв'язку з тим, що в аеробіці багато танцювальних напрямків  і студенти знаходяться на різних рівнях підготовки, важко провести внутрішньо університетську спартакіаду по цьому виду спорту. Ми знайшли варіант рішення, при якому всі дівчата і хлопці, що займаються аеробікою, можуть показати свої уміння. У фестивалі беруть участь спортсмени основних збірних команд зі степ-аєробіки, фанк-аеробіки, черлідінгу, брейку, а також  спортсмени-початківці,  що опанували ази аеробіки на заняттях з фізичного виховання. 

Завдяки проведенню таких заходів поповнюються  збірні команди  з аеробіки та художньої гімнастики новими спортсменами. Ці свята підвищують інтерес студентів до спорту. Результат аналізу відвідування студентами занять з аеробіки показав  що зі всіх студентів, які займаються аеробікою на 1 курсі в збірній команді 8%, а на 3 курсі- в збірній команді вже 29%.

Важливо відзначити, що всі спортивні свята проводяться не лише в залі, але й на стадіоні, залучаючи велику кількість глядачів та уболівальників. Це дозволяє підняти емоційний рівень таких заходів. Перевагою спортивних свят над змаганнями з конкретного виду спорту є залучення  представників різних видів спорту, різного рівня підготовленості, що підвищує популярність предмету "Фізичне виховання" у вузі, створює «моду» на спорт і здоровий спосіб життя.

Формування усвідомленого відношення до власного здоров'я і потреби у фізично активному способі життя є важливою умовою  всебічного розвитку сучасного студента. Залучення студентів до участі в спортивних заходах, що проводяться у вузі по запропонованій нами системі, дає позитивний вплив на підвищення інтересу до занять обраним видом спорту.  Пошук нових засобів і методів організації учбово-тренувального  процесу повинен враховувати потреби молоді до активних форм діяльності і стимулювати розвиток не лише традиційних, але й нових видів спорту, таких як різні види єдиноборств і сучасні напрямки аеробіки.

                                      Література:

1. Барыбина Л.Н. Результаты применения спортивно-ориентированной формы организации занятий в высшем учебном заведении технического профиля /  Барыбина Л.Н., Церковная Е.В., Блинкин И.Ю. // Слобожанський науково-спортивний вісник : Зб. наук.пр. – Харків: ХДАФК, 2008.№ 4. - С. 35 – 37.

2. Вплив рухової активності на психоемоційний стан студентів вузу економічних спеціальностей в сучасних умовах навчання / [Ю.П.Ядвіга, Г.В. Коробейніков, Г.С.Петров та ін.]. -  Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: зб. наук. праць [за редакцією проф. С. С. Єрмакова]. – Харків : ХДАДМ (ХХПІ), 2009. – № 12. – С. 202-204.

3. Козлов А.В. Некоторые аспекты формирования потребности в спортивно-ориентированной физкультурной деятельности /Козлов А.В., Лотоненко А.В., Щербакова И.Б.// Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. научных трудов под ред. проф. Ермакова С.С. – Харьков: ХГАДИ (ХХПИ). – 2009. – №2. – С. 54-58.

4. Танянський С. Результати застосування спортивних спеціалізацій у технічному ВНЗ / Танянський С., Барибіна Л., Церковна О. // Теоретико-методичні основи організації фізичного виховання молоді: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції/ За заг.ред. Р.Р.Сіренко. – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2008. – С. 166-169.

5. Темченко В.А. Секционная форма организации физического воспитания студентов /В.А.Темченко, Р.Р.Сиренко// Физическое воспитание студентов /научный журнал. - Харьков: ХООНОКУ- ХГАДИ, 2010. - №3. –С. 99-104.