Педагогические науки/ 5.Современные методы преподавания

 

Зельцер О.А.

Криворізький коксохімічний технікум НМет АУ

ОСОБЛИВОСТІ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ ПРИ ВИКЛАДАННІ ДИСЦИПЛІНИ: ТЕХНІЧНЕ  ОБСЛУГОВУВАННЯ, ремонт і монтаж коксохімічного виробництва

Навчальний процес – це цілеспрямована, змістовна і організаційно оформлена взаємодія викладача і студента.

Складові цього процесу – викладач та студент; тема та мета; допоміжні засоби ( відповідна література, відповідний ілюстрований, або речовий матеріал, конспект та ручка, дошка та крейда тощо).

Навчальний процес реалізується завдяки здійсненню певних положень навчання, які називають принципами навчання, (або дидактики) [1]. Під принципом навчання слід розуміти вихідні положення, головні, керуючі ідеї, якими слід керуватися в учбовому процесі.

      Приклад нових принципів – це принципи Шаталова В. Ф.: швидкий рух вперед; навчання на високому рівні трудності; ведуча роль теоретичних занять; безконфліктність ситуації; відкриті перспективи; двократне вивчення нового матеріалу; та гласність. При цьому, кожен принцип складається з певних правил, тобто шляхів,  які власно і дозволяють реалізувати навчальний процес. До цього слід додати, що в навчальному процесі використовують не лише будь-який один принцип, а обов’язково комплекс різних принципів.

        Мета даної роботи – розгляд принципу наочності в комплексі з іншими принципами, з певним акцентом на даному принципі, а також на прикладі викладання дисципліни „Технічне обслуговування ремонт і монтаж коксохімічного виробництва”.

  Принцип наочності навчання є одним з самих старинних. Відомо, що успішне навчання це таке, яке починається із розгляду фактів, предметів, процесів навколишнього світу з наступним їх аналізом. Основне призначення наочності – це створити чуттєву опору мислення. Чуттєве сприймання учбового матеріалу сприяє формуванню у студентів якісних і точних уявлень та понятть, активізує їх розумову діяльність, урізноманітнює роботу і викликає підвищену зацікавленість до матеріалу, що вивчається, сприяє свідомому і активному засвоєнню знань. Наочність в навчанні слід розуміти дуже широко. Це не тільки “дати подивитися”, але й забезпечити сприймання матеріалу за допомогою максимальної кількості органів почуттів, аналізаторів. Доведено, що чим більш аналізаторів приймає участь в сприйманні учбового матеріалу, тим ефективніше весь процес засвоєння, розуміння та запам’ятовування інформації. Наочність навчання здійснюється за допомогою різних типів і видів наочних посібників, які поділяють на три групи:

     1. Натуральні – це предмети об’єктивного світу у вигляді, в якому вони зустрічаються в дійсності ( деталі, речовини, вироби тощо ).

     2. Образні (опосередковано – образні) – спеціально зроблені для навчального процесу ( плакати, картини, макети тощо ).

     Успішне освоєння матеріалу на заняттях з предмету: «Технічне обслуговування, ремонт і монтаж КХВ» відбувається тільки тоді, коли дотримуються принципи наочності, науковості, доступності викладу, коли є відповідна мотивація  на засвоєння знань, коли викладач повною мірою використовує елементи несподіванки, новизни, коли проблемна ситуація на занятті – не рідкість, а система. Добре, коли фізичне явище або пристрій приладу демонструються чітко, рельєфно виділяється головне, істотне. На жаль, в умовах кабінету немає можливості продемонструвати  багато технічних процесів, показати в динаміці роботу приладів. У педагогічній діяльності мені часто допомагають комп'ютерні презентації. Вони дають можливість привернути увагу , продемонструвати на великому екрані деякі досліди, завдання, тестові завдання.

         Електронна презентація, виконана в  середовищі Microsoft PowerPoint або її  аналогах,  зручний спосіб довести інформацію студентам. Основною перевагою презентації є можливість демонстрації тексту, графіки (фотографій, малюнків, схем), анімації і  відео в  будь-якому поєднанні без необхідності перемикання між різними застосуваннями  програмою для проглядання зображень, відеопрогравачем і  т.  д.  Для проведення успішної презентації, здатної завоювати увагу слухачів і  справити на  них належне враження, необхідно підготувати грамотний текстовий супровід, правильно його  озвучити, дотримуючи нескладні правила поведінки при публічному виступі, а також приділити певну увагу оформленню слайдів.

      3. Схематичні (умовні, символічні) – вони передають дійсність за допомогою умовних знаків, символів, дають загальне (схематичне) уявлення про явища дійсності і акцентують найбільш суттєве у матеріалі, що вивчається, при цьому повністю, або майже повністю, абстрагують від не суттєвого.

      Слід сказати, що велике значення має виготовлення наочних посібників, та презентацій  самими студентами в процесі засвоєння учбового матеріалу, оскільки при цьому відбувається інтенсивна розумова і механічна діяльність.

Використання комп'ютерних презентацій  може зробити виклад і сприйняття нового матеріалу емоційнішим, доступнішим, надовго запам'ятатися.

Курс дисципліни “Технічне обслуговування, ремонт і монтаж коксохімічного виробництва ” має свої певні труднощі для застосування принципу наочності. Якщо частина цього курсу дозволяє в тій чи іншій мірі застосовувати натуральні, або образні типи наочних посібників, то частина, вимагає схематичних посібників. Так, при вивченні теми ремонт обладнання та відновлення деталей використовуються образні посібники – плакати, фотографії , макети  та деталі з наявністю дефектів та пошкоджень. При вивченні змащення обладнання використовуються схематичні посібники, а також аналітично–розумові питання – задачі, які дозволяють акцентувати увагу студента на сутності складних процесів, чим полегшують засвоєння цього матеріалу.

З позицій наочності студент перед вивченням предмету «Технічне обслуговування , ремонт і монтаж коксохімічного виробництва» повинен бути ознайомленим з конкретними деталями машин та механізмів, вміти читати креслення, знати матеріалознавство, бути ознайомленим з  роботою їх і вимогами до них в плані їх працездатності. Тобто, передувати повинні, як мінімум: ПТМ, МАКХВ, матеріалознавство, стандартизація, креслення,  деталі машин, тому предмет: « Технічне обслуговування, ремонт і монтаж КХВ» повинен не тільки дати студенту знання щодо видів та властивостей змащувальних матеріалів, але й навчити його основним крокам на шляху вибору змащувальних матеріалів і забезпечення  потрібних властивостей для  працездатності механізмів та машин, навчити самостіно визначати найбільш зношувальні деталі та вибирати засоби відновлення та підвищення зносостійкості.

       Отже, можна зробити слідуючі висновки :

       1. Наочність є не тільки засіб ілюстрації, але й основою самостійного розумового процесу, а отже, вона сприяє загостренню уваги студента, розвиває аналітичне мислення і вміння досягати образного вираження різноманітних технічних задач.

       2. Наочність при викладанні дисципліни “ТО Р і М КХВ” має свої відмінності та особливості – застосування натуральних або образних типів наочних посібників, схематичних посібників, а для ряду розділів з матеріалознавства виникає потреба, наряду з наочністю, користуватися абстрактним мисленням.

     

     Використана література:

       1. Зайнутдінова Л.Х. Метод розробки наочно-образних представлень учбового матеріалу для електронних підручників по наочних областях з високим рівнем абстракції // Електронні підручники і електронні бібліотеки у відкритій освіті: Тези доповідей 2-ої Всеросійської конференції.- М.: МЕСИ, - 2001. С. 205.

      2. http://www.psycorr.com.