Чаплак Я.В., Кирилецька Л.В., Банарь А.Ю.

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

м. Чернівці

Професійно важливі якості особистості психолога консультанта

Важливими складовими професійної діяльності психолога консультанта є його особистісні якості. Їх розвиток та інтеграція в процесі професійного становлення призводять до формування системи професійно значущих якостей.Незважаючи на те, що в даній області вже проведено чимало досліджень, однозначної відповіді на запитання про якості особистості, які сприяють ефективній роботі консультанта, поки що немає[ 2].

Національна асоціація професійної орієнтації США виділяє наступні властивості особистості консультанта:  вияв глибокої зацікавленості до людей і терпіння в спілкуванні з ними; чутливість до установок і поведінки інших людей; емоційна стабільність і об'єктивність; здатність викликати довіру інших людей; повага прав інших людей[3].

Н.А.Амінов и М.В. Молоканов виявили, що для успіху практичного психолога найважливішими якостями особистості є: загальний інтелект і стресостійкість, підтримуючий стиль спілкування. За їх даними, психолог уміє підтримувати контакт і стійкий до стресу при спілкуванні, може контролювати свою поведінку, емпатичний, самовпевнений, розслаблений, енергійний і самодостатній. Тобто, психолог-практик – це  особистість, яка здатна добре адаптуватися до соціального середовища[1].

Е. В. Сидоренко і Н. Ю. Хрящова виділяють і описують деякі загальні якості практичного психолога: психологічна спостережливість - це чутливість в сприйнятті психологічних явищ, інших людей;  психологічне мислення - це особливий спосіб, стиль мислення, що припускає здатність відчувати психологічний зміст спостережуваних подій і уміння його аналізувати; самоконтроль - це здатність концентруватися на психологічному завданні, не дивлячись на негативні емоційні стани, що виникають під час роботи; уміння слухати; емпатія; креативність[4].

У дослідженні, проведеному Л. M. Бечтолдом, Е. Е. Вернером,  Р. Б. Кеттеллом і Дж. Е. Древдалом, отриманий наступний психологічний портрет ефективного психолога: це особистість з творчим мисленням, що схильна до самоаналізу, любить працювати наодинці, незалежна і самовпевнена, але завжди готова скористатися новими можливостями для набуття нового досвіду, емоційно стійка, наділена розвиненим відчуттям самоконтролю, володіє гнучким мисленням і легко адаптується[2].

Важливою якістю практичного психолога А. Ф. Бондаренко вважає особливий - деонтологічний  менталітет, основу якого складають особистісні смислові структури, що визначають етичні мотиви і способи діяльності безвідносно до інституційних стандартів[4].

Якщо продовжити розглядати численні літературні джерела присвячені  вивченню  якостей особистості, які можуть розглядатися як професійно – важливі якості психолога – консультанта, то з точки зору Р.Кочюнаса ми наблизимось до моделі особистості ефективного консультанта. В якості професійно – важливих якостей  Р.Кочюнас  називає: автентичність, як стрижневу якість і найважливішу екзистенцій ну цінність психолога- консультанта; відкритість власному досвіду, як щирість у сприйнятті власних почуттів; розвинуте самопізнання, яке дозволяю більш реалістично відноситись до себе; сила особистості та ідентичність, які дають можливість діяти керуючись власною внутрішньою  позицією; толерантність до невизначеності, що дозволить переносити напругу, яка виникає при частій взаємодії з клієнтами; прийняття особистої відповідальності за свої дії в ситуації консультування[3].

Дана проблема досить глибоко досліджена в сучасній психологічній літературі. Проте вона не втрачає актуальності, оскільки говорити про ті, чи інші характеристики, які визначають ефективність практичної діяльності психолога – консультанта, можливо тільки у випадку осмисленого відношення професіонала до себе в контексті професійної діяльності і його відношення до самої діяльності в цілісному контексті життя.

 

Література

 

1.     Аминов Н.А., Молоканов М.В. О компонентах специальных способностей будущих школьных психологов // Психологический журнал, 1992.  – № 5.

2.     Бозаджиев В.Л. Профессионально – значиме качества личности психолога – консультанта// Успехи современного естествознания, 2008.- №9.

3.     Кочюнас Р. Основы психологического консультирования.- М.: Академический проект, 1999.

4.     Шнейдер Л. Б. Пособие по психологическому консультированию: Учебное пособие. — М.: Ось-89, 2003. — 272 с.

5.     Психоконсультативні стратегії діяльності практичного психолога системи освіти: навч.-метод. посібник / В. Г. Панок, Я. В. Чаплак, Д. Д. Романовська; за наук. редакцією В. Г. Панка. - Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2010. - 232 с.