Економіка / Економіка підприємства

Шипіло К.І.

Науковий керівник: Голобородько А.Ю.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Процеси злиття і поглинання як один з факторів щодо підвищення фінансової стійкості підприємств

В умовах формування інтеграційної економіки важливу роль компаній грає розробка стратегії стійкого розвитку. Значимим елементом такої стратегії виступає механізм управління процесами злиття і поглинання. Наслідки глобалізації вимушують підприємства забезпечувати свою стійкість шляхом укрупнення капіталу. Злиття і поглинання (M&A) є поширеними операціями в світовій практиці. Розвиток підприємств на основі операцій злиття і поглинання є все більш і більш переважним в порівнянні з природним зростанням за рахунок власних ресурсів. Кількість і обсяги операцій зростають швидкими темпами, як в розвинених, так і в країнах, що розвиваються.

В умовах фінансової кризи злиття підприємств, яке здавалося економічно обгрунтованим, потерпіли невдачу із-за помилок, зроблених в процесі їх здійснення, а також унаслідок різкої зміни зовнішньої кон'юнктури ринку. Проблема зниження їх ефективності в період спаду економіки робить операції M&A ключовими сферами управління, представляючи особливий інтерес для наукового дослідження. Саме тому, питаннями злиття і поглинань займалися такі учені як Дж. Сорос, Т. Андрєєва, Е. Шкарпова,  Ю. Житняк, В. Самойленко і багато інших. На практиці злиття і поглинання найчастіше застосовуються як інструмент корпоратизації і монополізації. Тому більшість робіт таких дослідників, як Б. З. Мільнер, А. Д. Радигин, Р. М. Ентов присвячені розвитку інтеграційних процесів в галузях, що тяготіють до монополії. У цих дослідженнях недостатньо відбиті деякі питання, зв'язані вертикальною інтеграцією у формі злиття і поглинань в галузях, підприємства яких функціонують на конкурентних ринках. В той же час одним з результатів злиття і поглинань є підвищення конкурентоспроможності на основі формування конкурентних переваг [2].

Основна причина реструктуризації компаній у вигляді злиття і поглинань криється в прагненні отримати і підсилити синергетичний ефект (підсилити фінансову стійкість підприємств), тобто взаимодоповнююча дія активів двох або декількох юридичних осіб. У прогнозному оптимістичному варіанті сукупний результат злиття повинен перевищувати суму результатів окремих дій учасників операції [1].

Злиття і поглинання компаній повинні забезпечувати економію, отриману за рахунок централізації маркетингу. При цьому відбувається об'єднання зусиль і додання гнучкості збуту, з'являється можливість розширення продуктової лінії, використання загальних рекламних матеріалів.

Окрім цього, переваги від злиття можуть бути отримані у зв'язку з економією на дорогих роботах по розробці нових технологій і створенню нових видів продукції, а також на інвестиціях в нові технології і нові продукти. Як результат, це позначиться на досягненні стійкого фінансового розвитку підприємства [2]

Процеси злиття і поглинання містять технологічний, економічний і організаційний аспекти. Тому за рівнем об'єднання технологічних процесів, розвитку виробничих зв'язків і економічних стосунків, формування організаційно-економічного механізму злиття і поглинання є найскладнішою формою інтеграції. У зв'язку з цим в сучасних умовах інтеграція у формі злиття і поглинань для багатьох підприємств може стати джерелом швидкого формування конкурентоздатного потенціалу.

Злиття і поглинання є процесом зміни власника або зміни структури власності. Таким чином, можна вважати, що злиття і поглинання є найбільш об'ємною формою реструктуризації. У найширшому розумінні злиття і поглинання є одним із способів укрупнення бізнесу, розширення підприємством своєї діяльності і сфер впливу на окремих ринках. Загальним мотивом до злиття і поглинання є розширення і підвищення ефективності бізнесу. Цілями злиття і поглинання є досягнення конкурентних переваг на ринку і збільшення капіталізації компанії [3].

Перевагою операцій злиття і поглинань є можливість створення вертикально-інтегрованих структур. При вертикальній інтеграції компанія отримує контроль над більшістю ланок виробничого ланцюжка - від здобуття вихідної сировини до збуту готовій продукції. Підприємство стає менш залежним від зовнішнього середовища, оскільки її частина стає внутрішнім середовищем самого підприємства. У зв'язку з цим зменшується невизначеність, а значить, знижується рівень ризику [2]. Зменшення невизначеності зовнішнього середовища компенсує втрату гнучкості від збільшення розмірів підприємства за рахунок скорочення точок зіткнення потенціалів підприємства з елементами зовнішнього середовища у зв'язку із зменшенням кількості цих елементів.

Таким чином, у сучасних умовах розвитку конкуренції найбільш переважним способом укрупнення і концентрації капіталу є злиття і поглинання. Організація реагує на зміну розмерів зовнішнього середовища створенням вертикально-інтегрованих структур. Шляхом злиття і поглинань підприємство само впливає на зовнішнє конкурентне середовище, знижуючи невизначеність і відповідаючи динамічності цього середовища.

Операції злиття і поглинання є частиною стратегії довгострокового стійкого розвитку організації. Тому велике значення має розгляд можливих ефектів, що досягаються в результаті здійснення операцій M&A.

Література:

1. В. Галасюк. Синергетический эффект стоимости при слияниях и поглощениях // Менеджмент и менеджер. – 2005. - №4. – С. 15-19.

2. Заключение сделок слияния и поглощения [Электронный ресурс]:  –Электронные текстовые данные (68 кб). – Режим доступа http://www.elitarium.ru/.

3. Тазихина Т.В, Сидоренко Ю.С. Слияния и приобретения как фактор увеличения стоимости компании // Аудиторские ведомости. – 2006. – №9.