Економічні науки/13. Регіональна економіка

к.е.н. Леонт’єва Ю.Ю., Цацкіна Ю.В.

Харківська національна академія міського господарства, Україна

РЕГІОНАЛЬНІ ТУРИСТИЧНІ ДЕСТИНАЦІЇ: ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ ТА ВКЛАД ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКА В ЇХ РІШЕННЯ

Туризм важливий стратегічний ресурс економічного розвитку країни. Усвідомлення цього створить необхідні можливості пріоритизації туризму для забезпечення економічного зростання України. Разом з тим, виникає необхідність враховувати проблеми розвитку туристичних дестинацій в Україні. Європейська інтеграція України вимагає пошуку нових підходів до рішення проблем, пов’язаних з нерівномірністю розвитку регіонів. У зв’язку з цим актуальною проблемою стає розробка й впровадження програм державної політики. Через це необхідність визначення проблемних моментів, стримуючих розвиток регіональних туристичних дестинацій, необхідних дій для їх ліквідації та сучасний стан їх виконання є надзвичайно актуальною темою сьогодення.

Питання розвитку дестинацій згадується в роботах Боголюбова В.С., Головчан А.І., Дядечко Л.П., Леонт’євої Ю.Ю., Мельниченко С.В., Ткаченко Т.І. та інших науковців [1-5]. Але вищевказані автори не приділяли належної уваги питанням державної політики розвитку регіональних туристичних дестинацій.

Тому мета даного дослідження полягає в окресленні необхідних напрямків державної політики для розвитку регіональних туристичних дестинацій.

В останні роки вчені та практичні працівники, предметом вивчення і діяльності яких є сфера послуг, визначають підвищений і постійно зростаючий інтерес до регіональних туристичних дестинацій.

В спеціалізованій літературі існує безліч визначень поняття «дестинація». На думку авторів, визначення, яке наведено нижче, найбільш точно розкриває сутність цього терміну. Регіональна туристична дестинація являє собою територію регіону, що має адміністративні кордони, приваблива для тимчасового перебування туристів, включає ресурси категорій «атракція», «доступність», «комфорт», «посередники», є метою подорожі й доступна з погляду транспортних комунікацій [4].

Регіональна туристична дестинація являє собою специфічний комплексний об’єкт управління, ефективне функціонування якого в контексті розвитку туризму дає змогу не тільки отримувати позитивний економічний і соціальний ефект, а й зберігати та приумножувати наявні туристичні ресурси.

На рівні регіональних туристичних дестинацій галузь фрагментована багатьма різними постачальниками. У багатьох випадках послуги, пропоновані в регіональних туристичних дестинаціях, є громадськими благами або громадськими ресурсами, такими як охоронні ландшафти, або заказники земель для сільськогосподарського використання. Місцеві особливість надає їм яскраво виражену привабливість, а специфічні атракції є тією пропозицією, яка відрізняє дестинації, робить їх унікальними. На світовому туристичному ринку з'являються  нові дестинації, які отримують перевагу від невикористаних або, в будь-якому випадку, слабо використовуваних ресурсів і від сприятливих економічних умов [1].

Доля дестинацій залежить від величезної кількості незалежних змінних, на які не можуть впливати ні приватний, ні державний сектор. Вони включають місцезнаходження та потенціал ринкових ресурсів, а також доступність, яка визначається наявністю транспортних зв'язків та рівнем коливання цін у залежності від сезону. Крім того, ці незалежні змінні в значній мірі визначають характер продуктової інновації. Можливості продуктових інновацій лімітуються через те, що деякі з них не можуть бути проведені без включення в загальні блага дестинацій. Через це серйозним випробуванням для місцевих підприємців є створення нових додаткових ціннісних переваг послуг для споживачів. Для цього потрібні значні інвестиції в дослідження і розробки ноу-хау, в навчання персоналу, а також оптимальне використання можливостей, пропонованих внутрішнім розвитком [3].

Майбутнє традиційних, і не тільки, дестинацій багато в чому буде залежати від туристичної політики, а також політики, орієнтованої на інновації [2].

Розглянемо проблеми розвитку регіональних туристичних дестинацій та шляхи з точки зору державної політики до їх вирішення за основними категоріями ресурсів (табл.).

 

Таблиця

Проблеми розвитку регіональних туристичних дестинацій, згруповані за основними категоріями ресурсів та шляхи їх вирішення з точки зору державної політики

Атракція

Проблеми

Шляхи вирішення проблем

1

2

Незадовільний стан туристичних об'єктів

будівництво нових, реконструкція та модернізація діючих туристичних об’єктів;

державне фінансування відновлення пам’яток архітектури, культури, історії регіону

Малий асортимент запропонованих послуг

створення сприятливих умов для розвитку активних видів туризму (оздоровчо-спортивного, екологічного, пригодницького тощо);

шляхом розширення асортименту забезпечити внутрішню конвертованість туристичних послуг

Незначна освоєність регіону

організація приміських зон короткочасного відпочинку, створення нових рекреаційних зон загальнодержавного та місцевого значення

Доступність

Неякісне покриття шляхів, що не відповідає сучасним нормам

залучення коштів підприємницьких структур, суб’єктів туристичної діяльності

Недостатнє інформаційне забезпечення

створення сучасної інформаційно-маркетингової служби у сфері туристичного бізнесу

Комфорт

Надання неякісних послуг

забезпечення внутрішньої конвертованості туристичних послуг шляхом підвищення їх якості, поліпшення умов обслуговування туристів

Використання застарілих технологій

введення політики, орієнтованої на інновації

Недостатньо розвинена туристична інфраструктура

залучення коштів підприємницьких структур, суб’єктів туристичної діяльності для розвитку інфраструктури туризму

Продовження табл.

1

2

Недостатня кількість підприємств ресторанного господарства

будівництво нових підприємств ресторанного господарства; модернізація діючих.

Незадовільна якість харчування на підприємствах ресторанного господарства

сприяння організації виробництва екологічно чистої сільськогосподарської продукції для забезпечення потреб туристів і відпочиваючих

Посередники

Недостатнє інвестування

державне сприяння просуванню на міжнародний ринок туристичного продукту дестинації через міждержавні угоди та програми;

участь в міжнародних конференціях, виставках, ярмарках

Мала кількість іноземних туристів, які відвідують регіон

державне стимулювання внутрішнього та іноземного (в’їзного) туризму, в тому числі через удосконалення системи оподаткування

Погано розвинені віддалені території через зосередженість туристичних підприємств в найбільш розвинених культурних центрів

залучення приватного сектору до рекреаційно-туристичного підприємництва та підсобної діяльності у сфері туризму

 

На розвиток туризму великий вплив має мотивація та інтереси споживачів послуг. Вони все частіше характеризуються більш ретельним відбором місць, які туристи прагнуть відвідати в ході поїздок, великою увагою до всіляких аспектів туристського обслуговування і його якості, а також проблемам охорони навколишнього середовища, традиційним культурам і життя місцевого населення.

При цьому потрібна не підгонка місцевих умов під бажання і амбіції досягти багато чого за короткий термін, а обґрунтований і виважений план дій щодо необхідних напрямків державної політики для розвитку регіональних туристичних дестинацій, з відпрацювання системи його реалізації.

Розвиток регіональних туристичних дестинацій потребує компетентну участь всіх зацікавлених кіл, які мають відношення до цієї справи, в рішучому політичному керівництві для того, щоб забезпечити широку участь і досягнення консенсусу.

Регіональним та місцевим органам влади необхідно вживати серйозні заходи для забезпечення відпочинку туристів на належному рівні і розвитку різноманітних інфраструктурних об'єктів, які сприяють просуванню регіональної туристичної дестинації, наслідком чого буде стійке зростання туристичних потоків, в результаті буде сформовано сучасний туристичний ринок.

 

Література:

1.     Боголюбов В.С. Экономика туризма / В.С. Боголюбов, В.П. Орловская – М.: Академия, 2005. – 192 с.

2.     Головчан А.І. Теоретико-методологічні підходи до визначення сутності туристичних дестинацій та управління ними / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Tiru/2009_27/24.pdf.

3.     Дядечко Л.П. Економіка туристичного бізнесу: навч. пос. / Л.П. Дядечко. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – 224 с.

4.     Леонт’єва Ю.Ю. Формування та реалізація стратегії розвитку регіональної туристичної дестинації: Автореф. дис. ... канд. екон. наук / ХНАГХ. – Х., 2010. – 24 с.

5.     Ткаченко T.I. Сталий розвиток туризму: теорія, методологія, peaлії бізнесу / T.I. Ткаченко: Монографія. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2006. – 537с.