Коваль В. С.

Луцький національний технічний університет

Теоретичні основи формування доходів домогосподарств

Домашні господарства в процесі своєї економічної діяльності отримують певні доходи, які слугують важливим підґрунтям для характеристики рівня життя населення в Україні. Проте в сучасних умовах вітчизняна фінансова наука, на превеликий жаль, вивченню фінансів домогосподарств загалом і формуванню їхніх доходів зокрема належної уваги не приділяє, хоч у зарубіжних країнах – це доволі розвинений і перспективний напрям наукових та академічних досліджень. Не зважаючи на окремі наукові розвідки в дослідженні фінансових аспектів діяльності домашніх господарств (О. Біттер, О. Ватаманюк, В. Вітлинський, Л. Миргородська, О. Мірошниченко, С. Панчишин, Я. Петренко, В. Рисін, О. Сідельник, В. Смєсова, Ю. Янель), ця сфера продовжує залишатися малодослідженою. Зокрема, невирішеними на сьогоднішній день складовими проблеми є комплексні дослідження теоретичних основ формування доходів домогосподарств і пошуки шляхів їх оптимізації в сучасних умовах. Зважаючи на вищевикладене, тему наукового дослідження можна визнати досить актуальною і своєчасною.

Діяльність домогосподарств передбачає формування доходів, а також здійснення витрат та використання наявних ресурсів. Ці процеси відображаються в бюджеті домогосподарств. Він охоплює доходи і витрати. Витрати бюджету пов’язані із фінансуванням діяльності. Дохідна частина бюджету формується за рахунок доходів та одержаних позик [6, с. 352].

Якщо визначення поняття «дохід держави» чи «дохід підприємства» (навіть з урахуванням їх неоднозначності) дають достатньо чітке уявлення про зміст категорії  «дохід» і забезпечують можливість обчислення величини цього доходу, то визначення поняття «дохід домашнього господарства» є менш раціональними й мають ряд недоліків, зокрема вони залишають відкритими питання щодо кількісної оцінки доходу домашніх господарств. Тому розглянемо детальніше окремі визначення поняття «дохід населення» і «дохід домогосподарства», наявні в сучасній економічній літературі.

«Доходи населення є сукупністю надходжень за певний період часу, використовуваних фізичними особами з метою споживання і нагромадження», – зазначають Савченко П. та Кокіна Ю. [8, с. 89].

Колектив науковців під керівництвом М.Назарова визначає доходи населення як «ресурси в грошовому і натуральному вираженні, які можуть бути використані на  задоволення особистих потреб, податкові та інші обов’язкові і добровільні платежі, заощадження» [7, с. 588].

«Доходи домашнього господарства частина національного доходу, що створюється в процесі виробництва і призначена для задоволення матеріальних і духовних потреб членів господарства» [9, с. 312], стверджуює Поляк Г.

Державний комітет статистики України, визначаючи доходи населення, констатує, що вони включають в себе «обсяг нарахованих в грошовій та натуральній формі: заробітної плати (включаючи одержану населенням з-за кордону), прибутку та змішаного доходу, одержаних доходів від власності, соціальних допомог та інших  поточних трансфертів» [5, с. 385].

Державний комітет статистики України при характеристиці загальної величини доходів домашніх господарств використовує поняття «сукупних ресурсів», що складаються із загальних доходів, а також використаних заощаджень, приросту позик, кредитів, боргів, узятих домогосподарством та повернутих домогосподарству [6, с. 355].

Члени домогосподарства за результатами своєї діяльності можуть отримувати як первинні, так і вторинні доходи. Первинні доходи це доходи, які отримують працівники сфери матеріального виробництва та частково соціальної сфери в процесі створення і первинного розподілу валового внутрішнього продукту Вторинні (похідні) доходи це доходи, які отримують працівники соціальної сфери, не зайняті продуктивною працею, а також непрацездатна частина населення в процесі перерозподілу валового внутрішнього продукту [2, с. 175]. Участь домогосподарств у перерозподільних процесах реалізується при сплаті членами домогосподарств податків та інших обов’язкових платежів, завдяки чому вони набувають права отримувати вторинні доходи у вигляді пенсій, стипендій, допомог, інших трансфертних виплат.

Доходи домогосподарства в ринковій економіці можна класифікувати за декількома критеріями (таблиця 1).

Таблиця 1

Класифікація доходів населення в ринковій економіці [4, с. 7]

Критерій класифікації

Вид доходу

Участь у суспільному виробництві

Факторні доходи

Капітал

Відсоток

Праця

Зарплата

Земля

Рента

Підприємницький талант

Підприємницький доход

(прибуток)

Трансфертні

платежі

Державні

Пенсії, стипендії, допомога з

безробіття, матерям тощо

Приватні

Спадок, подарунок, кишенькові

Об’єкт власності

Цінні папери

Дивіденди, відсотки тощо

Грошовий капітал 

Відсоток

Інтелектуальна власність

Роялті

Природні ресурси

Рента

Майно в оренді

Орендна плата

Бізнес

Підприємницький  доход

(прибуток)

Вплив оподаткування 

Доходи до оподаткування

Доходи після сплати податків

Необхідність повернення

Позики, кредити

Інші

Купівельна спроможність

Номінальні

Реальні

Використання в аналізованому періоді

Витрати

Заощадження

Форма одержання

Грошові

Натуральні

Співвідношення «зусилля: доход»

Активні (зарплата тощо)

Пасивні (відсотки тощо)

Відповідність законодавству

Легальні

Нелегальні

При щорічному вибірковому обстеженні умов життя домогосподарств України, здійснюваному департаментом обстежень домогосподарств Державного комітету статистики, використовують класифікацію доходів домашніх господарств, яка включає такі основні елементи: грошові доходи – усі види надходжень у грошовій формі, тобто загальний обсяг грошей, одержаний особою у вигляді доходу [4, с. 6] (оплату праці, доходи від підприємницької діяльності та самозайнятості, від продажу сільськогосподарської продукції, особистого й домашнього майна, доходи від власності, пенсії, стипендії, субсидії, компенсаційні виплати, надані готівкою, грошову допомогу від родичів, аліменти та інші грошові доходи); негрошові доходи або натуральні доходи включають продукцію, створену домашніми господарствами для власного споживання [4, с. 6] (вартість спожитої продукції, отриманої з особистого підсобного господарства й від самозаготівель, пільги та субсидії безготівкові, грошову оцінку допомоги від родичів); загальні доходи (суму грошових і негрошових доходів); сукупні ресурси (величину загальних доходів, а також використаних заощаджень, приросту позик, кредитів, боргів, узятих домогосподарством, і повернених йому боргів) [1, с.409 - 410].

Рівень доходів членів домогосподарств є найважливішим показником їхнього добробуту, оскільки визначає матеріальні та духовні можливості життя людини, її відпочинку, отримання освіти, підтримання здоров’я та задоволення інших потреб. Для оцінки рівня і динаміки доходів домогосподарств використовують показники номінального й реального доходу. Номінальний доход це кількість грошей, отриманих окремими людьми протягом  певного періоду. Реальний доход представляє собою кількість товарів і послуг, яку можна купити за використовуваний доход протягом певного періоду, тобто з урахуванням зміни рівня цін [4, с. 6].

Отже, фінанси домогосподарств відіграють надзвичайно важливу роль у суспільній системі України, вагомо впливають на усі процеси соціально-економічного розвитку. До сьогодні в Україні державне регулювання сфері доходів і витрат населення відбувалось хаотично, без належно теоретико-методологічно обгрунтування, що призвело до значного розшарування у перерізі регіонів і формує підвалини для соціальних суперечностей.

 

Список використаних джерел

1.     Витрати і ресурси домогосподарств України у 2007 році (за даними вибіркового обстеження домогосподарств України): статистичний збірник. - К.: Державний комітет статистики, 2008. - 431 с.

2.     Економічний енциклопедичний словник: у 2 т. / [за ред. С. В. Мочерного]. - Львів: Світ, 2005. - Т. 1. - 616 с.

3.     Кізиміна Т. О. Доходи домогосподарств: інтерпретація сутності та проблесми детінізації: [Електр. ресурс]. - Режим доступу: www.nbuv.gov.ua.

4.     Пітюлич М.І., Кушнір Ю.Б. Теоретичні аспекти доходів домогосподарства в ринковій економіці // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Економіка. Спецвипуск 33. Частина 1. – 2011. – С. 6 – 10

5.     Статистичний щорічник України за 2009 рік / [за ред. О. Г. Осауленка]. – К. : ТОВ Вид-во «Консультант», 2010. – 551 с.

6.     Юрій С.І., Федосов В.М. Фінанси: Підручник – К.: Знання, 2008. – 611 с.

7.     Курс социально-экономической статистики: учеб. для вузов / [под ред. М. Г. Назарова]. -  М.: Финстатинформ; ЮНИТИ-ДАНА, 2000. - 794 с.

8.     Политика доходов и заработной платы: учеб. /  под ред.  П. В. Савченко, Ю. П. Кокина. − 2-е изд., перераб. и доп.. – М. : Экономистъ, 2004. – 389 с.

9.     Финансы. Денежное обращение. Кредит: учеб. для вузов. / [под ред. проф. Г. Б. Поляка]. − 2-е изд. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2003. – 678 с.