Беженар Т. В.

Буковинський державний фінансово-економічний університет

КУРСОВА ПОЛІТИКА В УКРАЇНІ: ТЕНДЕНЦІЇ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

 

У сучасних умовах економічної глобалізації валютний курс стає одним з основних комплексних макроекономічних показників, який впливає не лише на зовнішньоекономічну діяльність країн, а й загалом на соціально-економічний розвиток. Розбалансованість валютного ринку, негативне сальдо торговельного балансу, високі темпи інфляції свідчать про те, що на сьогодні залишається невирішеною проблема проведення ефективної валютно-курсової політики і визначення оптимального рівня валютного курсу. Для вирішення цих проблем необхідним є вибір оптимальної системи регулювання валютного курсу в сучасних умовах. В умовах девальвації національної валюти – гривні – набуває актуальності визначення оптимальної системи регулювання валютного курсу, яка буде збалансовувати взаємодію господарської системи держави зі світовою економікою.

Валютний курс має неабияке значення для економіки: через механізм валютного курсу перерозподіляється національний продукт між країнами; валютний курс є засобом інтернаціоналізації грошових відносин; на основі валютного курсу здійснюється порівняння цінових структур окремих країн, результатів виробничого відтворення, торговельного і платіжного балансів [2, 150].

Коливання валютного курсу, що особливо характерні в умовах глобалізації, значно впливають на економіку країни, зокрема на конкурентоспроможність її товарів на міжнародних ринках, інвестиційні рішення суб’єктів господарювання та соціальну сферу [2, 149].

Ціна будь-якої валюти завжди знаходиться в прямій залежності від попиту і в оберненій – від пропозиції на валютному ринку. По-перше попит на національну валюту визначається попитом на вітчизняний експорт, по-друге її пропозиція – попитом на вітчизняний імпорт товарів та послуг. Якщо український експорт збільшується, то іноземні покупці збільшують попит на гривню, а якщо зростає вітчизняний імпорт, то це призведе до того що вітчизняні покупці гривні збільшать пропозицію на неї. В цьому і виявляється пряма залежність між експортом та імпортом товарів, а значить й між факторами валютного курсу. Основні з яких – це якість наданих товарів і послуг, встановлена ціна та коливання доходів іноземних покупців. Якщо в нашій країні намітилася тенденція до зростання інфляції, що в перспективі викличе знецінювання національної валюти, то власники гривні будуть намагатися конвертувати її в більш стійку валюту, наприклад в американські долари. Внаслідок цього курс американського долара підвищиться, а курс гривні зменшиться.

Динаміка кон’юнктури на валютному ринку впродовж січня – вересня 2011 року була нерівномірною.

Мал. 1 Динаміка курсу гривні до долара США за 2010-2011 роки [6]

За дев’ять місяців поточного року обмінний курс гривні відносно долара США на міжбанківському валютному ринку знизився на 0,46 % – до 7,9985 грн./дол. США [6].

Таблиця 1.1

Динаміка зміни обмінного курс гривні до долара США за 2010-2011 роки [5]

 

2010

2011

І

ІІ

ІІІ

ІV

І

ІІ

ІІІ

Обмінний курс, грн. за дол. США

7,79

7,92

7,90

7,93

7,94

7,90

7,99

 

Офіційний курс гривні до долара США з початку року знизився на 0,14 % – до 7,9727 грн./дол. США, відносно євро – на 2,66 % до – 10,8548 грн./євро, а до російського рубля зміцнився на 4,26 % – до 2,5012 грн./10 рублів.

Реальний ефективний обмінний курс гривні в серпні 2011 року знизився відносно грудня 2010 року на 4,4 %. Здебільшого це було спричинено змінами в динаміці номінального ефективного обмінного курсу гривні, який знизився на

3 % переважно через знецінення долара США відносно євро [6].

У результаті коливання попиту та пропозиції на міжбанківському валютному ринку Національний банк у січні – вересні 2011 року проводив інтервенції як з купівлі іноземної валюти (8,2 млрд. дол., в еквіваленті), так і з її продажу (9,9 млрд. дол.). Сальдо валютних інтервенцій Національного банку було від’ємним і становило 1 723 млн. дол. США.

Найбільш суттєвими чинниками, які впливали на стан валютного ринку в 2011 р., виявилися [6]:

1) збільшення обсягів надходжень іноземної валюти від нерезидентів,

зумовленого сприятливою динамікою світових цін на традиційні товарні групи українського експорту та активними зовнішніми запозиченнями;

2) уповільнення ділової активності, валютний попит як на безготівковому, так і на готівковому сегментах ринку знизився;

3) на міжбанківському ринку пропозиція іноземної валюти та попит на неї були збалансованими.

4) негативні ринкові очікування, пов’язаними як із зовнішніми, так і внутрішніми чинниками. Унаслідок цього, незважаючи на чисті валютні надходження на рахунки резидентів, у вересні на внутрішньому ринку спостерігався дефіцит іноземної валюти.

Після дослідження валютних коливань протягом двох останніх років, визначено, що курсова рівновага національної валюти трохи похитнулася в напрямку девальвації. Однак можна передбачити, що в наступному році курс гривні може цілком знизитися, якщо в країні знову буде спостерігатися значний бюджетний дефіцит. На сьогоднішній день підстав для суттєвої девальвації гривні немає, оскільки саме американський долар скуповують переважно експортери для виплати закордонних валютних кредитів. До кінця поточного  року курс 7,9-8,0 гривні за долар повинен зберегтися. Тобто можливі коливання в межах десяти копійок. Єдиним дестабілізуючим фактором для гривні, може стати ціна газу, яка для економіки України відіграє одну з найважливіших ролей.

У сфері валютного регулювання необхідно приділити більшу увагу процесу курсоутворення, захистити ступінь конвертованості національної грошової одиниці, підвищити регулювання платіжної функції іноземної валюти, покращити організацію внутрішнього валютного ринку, збільшити нагляд за банківською діяльністю з валютними цінностями, посилити регулювання процесів утворення та руху валютного капіталу, встановити певний режим та обмежити вивіз та ввезення через кордон валютних цінностей.

Вирішальну роль у стабілізації валютного курсу відіграє державне регулювання, яке спрямоване на подолання негативних наслідків ринкового регулювання валютних відносин і на досягнення сталого економічного зростання, рівноваги платіжного балансу, зниження росту безробіття та інфляції в країні.

Валютно-курсова політика має передбачати поетапне пом’якшення регуляторних обмежень, сталий розвиток валютного ринку та стійке зростання попиту на національну валюту, запобігання різким коливанням обмінного курсу гривні завдяки стабілізаційним можливостям офіційних валютних резервів.

Забезпечення стійкого економічного зростання, підвищення рівня життя населення потребує постійного вдосконалення валютної системи країни. Вибір системи регулювання валютного курсу повинен розглядатися як в короткотерміновій, так і в довготерміновій перспективах, відповідно вибір цілей, методів й інструментів режиму має бути заснований на багатоваріантних розрахунках, що будуть враховувати наслідки зміни для всіх суб’єктів економічної діяльності.

Зміцненню курсу гривні сприятиме: скорочення зовнішнього боргу, збільшення резервних активів НБУ, профіцит консолідованого бюджету України.

Доволі перспективним є дослідження режимів валютного курсу, зіставлення їх дії в розвинених країнах та можливості ефективного використання цих режимів в Україні.

Перспективами подальших досліджень є розробка рекомендацій щодо валютного курсоутворення в системі  інфляції.

Література:

1. Биднык Н.Б. Регулювання валютного курсу та його оптимальний режим для України / Н.Б. Биднык, Х.В. Кузь // Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. − Вип. 21.3. – С. 157-163

2. Биднык  Н. Б. Курсові коливання: фактори та їх вплив на економіку / Н.Б. Биднык,  Х.В. Кузь // Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. − Вип. 21.3. – С. 149-157

3. Вирт  М. Я. Регулювання валютного курсу та його оптимальний режим для України / М.Я. Вирт, П.О. Куцик // Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. − Вип. 21.3. – С. 157-163

4. Пилипенко В.В. Національний валютний ринок в контексті світового економічного простору / В.В. Пилипенко // [Електронний ресурс]. – www.nbuv.gov.ua

5. Монетарний огляд за ІІІ квартал 2011 рікРежим доступу : http://www.bank.gov.ua

6. Макроекономічний огляд (серпень 2011) – Національний банк України. – http://www.bank.gov.ua