Економіка/Фінансові відносини

Марценюк А.І., Голишевська Л.В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

ОСОБЛИВОСТІ БЮДЖЕТНОГО ПРОЦЕСУ УКРАЇНИ

 

Успішне здійснення бюджетного процесу – головний чинник дієвої бюджетної політики, яка повинна позитивно впливати на економічну та фінансову стабільність держави, соціальний рівень життя у суспільстві.

Особливості бюджетного процесу України досліджують багато вчених, зокрема: О.П. Гетманець [1], А. В Кулай [2], В.М. Підгорецька [3] та інші.

Бюджетний процес – це регламентований бюджетним законодавством процес складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання, а також контролю за дотриманням бюджетного законодавства[2].

Бюджетний процес не обмежується лише підготовкою закону про асигнування коштів за групами статей видатків бюджету – це постійний процес визначення пріоритетів держави, її завдань та функцій на певному етапі, формування управлінських стратегій, розроблення відповідних цільових програм, оцінки ефективності використання бюджетних коштів, контролю за дотриманням бюджетного законодавства та виконання бюджетних повноважень [3].

Бюджетному процес проходить чотири стадії: - складання державного і місцевих бюджетів, а також формування проекту закону України про Державний бюджет України, рішення місцевої ради про місцевий бюджет і пояснювальних записок до них; - розгляд проекту та прийняття закону про Державний бюджет України, рішення місцевої ради про місцевий бюджет на плановий бюджетний період; - виконання бюджету; - підготовка та розгляд звіту про виконання бюджету і прийняття рішення щодо нього - включає підготовку, розгляд звітів про виконання Державного бюджету України і місцевих бюджетів та прийняття відповідних рішень щодо них.

Контроль за дотриманням бюджетного законодавства, аудит та оцінка ефективності управління бюджетними коштами здійснюються протягом усього бюджетного процесу на всіх його стадіях [2].

Доцільно для організації бюджетного контролю на принципах об’єктивності, професійності й незалежності визначити окремою статтею БКУ відповідальність за виконання власних контролюючих повноважень у бюджетному процесі не тільки органів Державного казначейство України, як це визначено в ст. 123 БКУ, а й інших органів спеціалізованого бюджетного контролю, тобто Рахункової палати, Міністерства фінансів України, Державної контрольно-ревізійної служби, а також посадових осіб, керівників цих органів [1] .

Отже, бюджетний процес – регульована нормами права діяльність держави, органів місцевого самоврядування щодо складання, розгляду, затвердження бюджетів, їх виконання, розгляду звітів про їх виконання та здійснення контролю за формуванням і виконанням усіх бюджетів. Від ефективності здійснення бюджетного процесу залежить з одного боку, стан державного бюджету, а з іншого ступінь впливу фіскальної політики на економіку.

 

Література

1. Гетманець О.П. Фінансові санкції як заходи впливу за порушення бюджетног законодавства // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Ptdu/2011_1/files/PD111_07.pdf

2. Кулай А. В. Актуальні проблеми організації бюджетного процесу в Україні // Економічні науки. – Серія «Облік і фінанси».- 2010. - №7 (25). – Ч. 4. – С.11-17

3. Підгорецька В.М., Ключевська М.В. Бюджетний процес в Україні та програмно-цільовий метод бюджетного планування // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Nvbdfa/ 2010_1/1(18)_2010_articles/1(18)_2010_PidgoretskaKliuchevska.pdf