Економіка/Фінансові відносини

Лемещук А.В., Голишевська Л.В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

БЮДЖЕТНА СИСТЕМА УКРАЇНИ ТА ПРИНЦИПИ ЇЇ ПОБУДОВИ

 

Ефективність функціонування бюджетної системи визначається низкою об’єктивних та суб’єктивних чинників. Якщо суб’єктивні полягають у законодавчо встановлених засадах і принципах побудови бюджетної системи, то об’єктивні характеризуються обсягом виробленого ВВП і наявних фінансових ресурсів, а також відображають стан фінансової системи країни в цілому [3].

Існування зазначених чинників спричиняє необхідність поглиблення наукових досліджень принципів побудови бюджетної системи.

Бюджетна система – це сукупність державного бюджету та місцевих бюджетів, побудована з урахуванням економічних відносин, державного й адміністративно-територіальних устроїв і врегульована нормами права [1].

Бюджетна система України є головним індикатором стану держави. Від того наскільки правильно її побудовано залежить ефективне функціонування всієї національної економіки країни [2].

З прийняттям Бюджетного кодексу від 08.07.2010 р. ключовим напрямом у реформуванні бюджетної системи має стати її модернізація на основі нових принципів побудови.

Згідно з новим Бюджетним кодексом України  бюджетна система країни ґрунтується на 10 принципах: принцип єдності; принцип збалансованості бюджетної системи; принцип самостійності бюджетів; принцип повноти; принцип обґрунтованості; принцип ефективності та результативності; принцип субсидіарності; принцип цільового використання бюджетних коштів; принцип справедливості та неупередженості; принцип публічності і прозорості [1].

Однак, структура бюджетної системи країни визначається бюджетним устроєм, який грунтується на адміністративно-державному устрої. Що стосується бюджетного устрою, його більш доцільно розглядати як засади побудови бюджетної системи. Вони встановлюються з урахуванням адміністративного поділу і розмежування функцій між різними рівнями органів державної влади [4].

Основною метою виділення принципів бюджетної системи України є побудова такої бюджетної системи, яка б при найбільш оптимальному використанні фінансових ресурсів держави відображала державний устрій країни у поєднанні з самостійністю місцевих бюджетів. Тому, до принципів бюджетної системи України доцільно віднести такі: виділення видів бюджетів, єдності, повноти, субсидіарності, справедливості і неупередженості.

 

Література:

1.                 Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р., № 2456-VI.

2.                 Гончарук І.В. Бюджетна система України та шляхи її вдосконалення//Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. − Вип. 21.7. – С. 194-199.

3.                 Комарова І.В. Бюджетна система в сучасній економіці: структура та принципи побудови//Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу. – 2010. –  № 1(9). – С. 96-101.

4.                 Лисяк Л.В. Принципи бюджетної системи у контексті нового бюджетного кодексу України//Вісник економічної науки України. – 2011. – №11. – С. 74-79