К.е.н. Жук О.І.

магістр Дуляба О.І.

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Україна

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Україна

Податкова система України на сучасному етапі розвитку

 

Податкова система – це сукупність податків, зборів, інших обовязкових платежів і внесків до бюджету і державних цільових фондів, які діють у встановленому законодавством порядку. Кожна податкова система, яка проводиться державою відображає її податкову політику.

На сьогодні податкова система України перебуває на стадії реформування у зв’язку із прийняттям Податкового кодексу, що вступив в дію 1 січня 2011 року.

Прийняття Податкового кодексу України досить суттєво реформувало податкову систему і зумовило необхідність вивчення та аналізу нових податкових реалій.

Метою формування Податкового кодексусистематизація діючих законів та законодавчих актів, різного роду інструкцій в один єдиний нормативний документ. Юридична база по наповненню бюджету в даному кодексі класифікована, узгоджена і визначена в термінах та поняттях. Це, звичайно, є позитивно, так як з введенням в дію кодексу виключається плутанина в різних законах.

Відповідно до Податкового кодексу податкова система України характеризується меншою кількістю податків і зборів: до прийняття кодексу було 29 загальнодержавних і 14 місцевих, а після прийняття 18 і 5 відповідно.

Позитивним моментом прийняття Податкового кодексу є зменшення значної кількості як загальнодержавних так і місцевих податків і зборів та поступове зниження ставок податків.

Зокрема, планується до 2014 року поступово знижувати  податок на прибуток підприємств до 16%. Можна відзначити такі особливості проведення оподаткування податку на прибуток, що виникли на сучасному етапі розвитку податкової системи. По-перше, покращилась податкова база щодо сплати цього податку, тобто момент визначення доходу, а саме дохід від реалізації визначається за датою переходу покупцеві права власності на такий товар [1, с. 78]. Визначається те, що отримана передоплата не є доходом. Це означає , що суми отриманих авансів за товари (роботи, послуги) більше не потраплятимуть у доходи платника, а сплачені передоплати – у витрати [2, с. 10].

По-друге, нарахування амортизації в цілях оподаткування здійснюється підприємством за методом, визначеним наказом про облікову політику з метою складання фінансової звітності [1, с. 90]. Тобто відбувається зближення податкового і бухгалтерського обліку, оскільки раніше у податковому обліку потрібно було обов’язково застосовувати нормативний метод нарахування амортизації поряд з іншими бухгалтерськими методами. Це сприяє зменшенню роботи в бухгалтерії, проте негативним є те, що збільшується кількість груп основних засобів та інших необоротних активів.

Доцільно розглянути зміни щодо оподаткування податком на додану вартість. За податковим зобов’язання з ПДВ, що виникнуть з 1 січня 2014 року ставка податку становитиме 17%, до цього часу ставка податку – 20%.

Досить спірним питанням при прийнятті Податкового кодексу стала спроба реформувати оподаткування малого бізнесу. З часу дії спрощеної системи оподаткування, що була затверджена Указом Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва” від 03.07.1998 р., багато громадян України почали займатися підприємницькою діяльністю.

При розробленні проекту Податкового кодексу законодавці пропонували дещо змінити спрощену систему оподаткування. Так, зокрема, ці зміни передбачали погіршення умов оподаткування для платників податку – підприємців малого бізнесу. Негативним моментом для фізичних осіб-підприємців було планування збільшити ставки єдиного податку.

Таке реформування спрощеної системи законодавці пояснювали тим, що ця система використовується крупними платниками податків для мінімізації податкового навантаження. Проте даний проект оподаткування за спрощеною системою не був прийнятий у зв’язку із акціями протесту підприємців, а діяльність суб’єктів малого підприємництва фізичних осіб продовжувала регламентуватися Указом “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва”.

Однак, оподаткування діяльності суб’єктів малого підприємництва за спрощеною системою все ж таки зазнало змін, у зв’язку з прийняттям Верховною Радою України 4 листопада 2011 р. ЗУ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності” [3]. Відповідно до даного Закону платників податку, які застосовують спрощену систему оподаткування, поділено на чотири групи:

-                до першої групи належать дрібні підприємці з обсягом доходу протягом календарного року до 150 тис. грн., які не мають найманих осіб та займаються торгівлею на ринках і наданням побутових послуг і ставка податку на місяць становить від 1 % до 100 % мінімальної заробітної плати (10–100 грн.).

-                до другої групи підприємців, належать фізичні особи, у яких обсяг доходу не перевищує 1 млн. грн. і мають право наймати 10 осіб. Для таких підприємців сплата податку визначена на рівні від 2 % до 200 % мінімальної заробітної плати (20–200 грн.).

-                до третьої групи належать особи-підприємці з обсягом доходу, який не перевищує 3 млн. грн., та кількістю найманих осіб не більше 20 чоловік. Ставка податку для цієї групи – 3% від отриманої виручки за умови сплати ПДВ та 5%  без сплати ПДВ.

-                до четвертої групи  відносяться юридичні особи, обсяг доходу яких не перевищує 5 млн. грн., і середньооблікова кількість працівників не перевищує 50 осіб. Ця категорія платників, сплачуватиме податок, на рівні 3% від отриманої виручки за умови сплати ПДВ та 5% без сплати ПДВ [3].

Податкова система України на даний час перебуває у стані реформування. Після прийняття Податкового кодексу було прийнято уже багато змін до нього.

Щодо ефективності впровадження Податкового кодексу не можна сказати однозначно, тому що простежуються як позитивні, так і негативні наслідки для різних суб’єктів господарювання, адже будь яка реформа є тривалим та болючим процесом і потребує певного часу для її адаптації.

 

Література:

1. Податковий кодекс України від 2 грудня 2010р. № 2755-VI // Вісник податкової служби України – грудень 2010 – № 46

2. Строїч С. Теорія сплати податків в Україні: вивчаємо Податковий кодекс / С. Строїч // Все про бухгалтерський облік – 13 грудня 2010 – № 14 – с. 5–12

3. Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності” // електронний ресурсрежим доступу: www.visnuk.com.ua/magazine/one/archive/409711437.html.