Економічні науки /6. Маркетинг и менеджмент

К.е.н., доцент Сиченко О.О.

Дніпропетровський державний аграрний університет, Україна

Недержавний пенсійний фонд як інструмент підвищення рівня пенсійного забезпечення населення

 

Реформування української економіки, а саме перехід її від планової, централізованої, до ринкової і такої, що виступає в світі в якості повноцінної функціонуючої системи, передбачає створення в ній ряду ефективних механізмів соціального захисту громадян. В цьому контексті, найважливішим завданням, що стоїть перед державою є питання пенсійного забезпечення громадян. Немаловажність даного питання постає із самої суті функціонування держави як системи управління, оскільки управління полягає не лише у створенні простору (правового, економічного чи іншого) в межах якого задаються вектори, але й враховується цілий ряд інших взаємозв’язків, що самі виникають в ньому (зворотні зв’язки), врахування яких забезпечує стійкий характер протікання бажаних процесів в державі.

Дійсно, у сучасному суспільстві соціальна політика покликана виконувати дві тісно пов’язані між собою основні функції - захисту та розвитку [1, 2]. Спочатку захист поширювалася на найбідніші категорії населення і здійснювалася через систему соціального допомоги. Сьогодні в розвинених країнах страхові та бюджетно-податкові механізми захисту охоплюють переважну частину населення і забезпечують його базову соціально-економічну безпеку. В більшості з них через держбюджет перерозподіляється від однієї третини (США, Японія) до половини (Франція, Італія) валового внутрішнього продукту [3].

 У США, наприклад, інвестиції в розвиток людських ресурсів становлять більше 60% витрат федерального бюджету та майже вчетверо перевищують витрати на оборону [4].

Недержавний пенсійний фонд у багатьох країнах світу є одним з основних інструментів для підвищення рівня пенсійного забезпечення населення.

Недержавний пенсійний фонд - це фінансова установа, призначена для накопичення коштів на додаткову недержавну пенсію та здійснення пенсійних виплат учасникам фонду. Учасники недержавного пенсійного фонду - це люди, на користь яких сплачуються пенсійні внески до недержавного пенсійного фонду, а вкладники - це особи, які здійснюють такі внески (самі учасники, їх роботодавці, професійне об’єднання або члени сім’ї).

Недержавний пенсійний фонд створюється, провадить діяльність і ліквідується згідно з Законом України „Про недержавне пенсійне забезпечення”. Недержавний пенсійний фонд має статус неприбуткової установи, тобто не має на меті одержання прибутку для його подальшого розподілу між засновниками фонду. Весь отриманий фондом інвестиційний дохід розподіляється тільки між його учасниками.

Недержавні пенсійні фонди можуть бути трьох видів: корпоративний, професійний, відкритий (рисунок).

Рис. Види недержавних пенсійних фондів.

 

Так, корпоративний недержавний пенсійний фонд створюється юридичною особою-роботодавцем або кількома юридичними особами-роботодавцями, до яких можуть приєднуватися роботодавці-платники. Учасниками такого фонду можуть бути виключно фізичні особи, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з роботодавцями-засновниками чи роботодавцями-платниками такого фонду.

Професійний недержавний пенсійний фонд можуть створювати об’єднання юридичних осіб-роботодавців, об’єднання фізичних осіб, включаючи професійні спілки, чи фізичні особи, пов’язані за родом їх професійної діяльності. Учасниками такого фонду можуть бути тільки фізичні особи, у яких ознаки їх професійної діяльності співпадають з ознаками, визначеними в статуті фонду (наприклад, працівники металургійної галузі).

Відкритий недержавний пенсійний фонд створюється будь-якими юридичними особами, крім тих, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів. Учасниками відкритого фонду можуть бути будь-які фізичні особи незалежно від місця та характеру їх роботи.

Учасники недержавного пенсійного фонду можуть контролювати ефективність роботи фонду, отримуючи інформацію про стан своїх накопичень (в тому числі і про інвестиційний дохід), та при необхідності переводити свої кошти до іншого недержавного пенсійного фонду.

 

Література

 

1. Надточій Б. Пенсійне страхування в Україні: історичний аспект / Б. Надточій // Соціальний захист. - 2000. - № 3 - С. 78 - 81.

2. Палій О. М. Економічна і соціальна вартість пільгових пенсій / О. М. Палій // Актуальні проблеми реформування державного управління: Матеріали щорічної науково-практичної конференції науково-педагогічного персоналу, слухачів, аспірантів, докторантів Академії, 29 травня 1997 року. - К., 1997 - С. 102 - 105.

3. Гусов Н.К. Право соціального обеспечения / Н.К. Гусов // М.: ПБОЮЛ, Проспект, 2001. - 328 с. 

4. Коваленко О. На пути к пенсионной реформе: персонифицированный учёт / О. Коваленко // Персонал. - 2001. - №1. - С. 63-65.