Гаденко А. Д.

Буковинський державний фінансово – економічний університет

Науковий керівник – Воронцова І.І.

 

Організація обліку доходів підприємств: проблеми та шляхи вирішення

В наш час не має жодної організації чи підприємства, яке б не ставило на меті отримати дохід та досягнути максимального прибутку. Всі організації та підприємства, які існують в наш час виробляють продукцію, надають послуги та роботи, створюють товари, які потім реалізовуються на ринку збуту, після чого отримують дохід. Тому дана тема є актуальною, через те що саме на це спрямована діяльність кожної установи.

Найважливіший показник роботи підприємства - розмір і характер прибутку (збитку) за кожен період його діяльності. Тому правильне визначення доходу та своєчасне відображення його в бухгалтерському обліку зумовлює актуа­льність обраного напряму дослідження.

Згідно з П(С)БО 15 «Дохід» дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобовязання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена [2].

Категорія «дохід» в економічній теорії розглядається як збільшення ресурсної бази підприємства, що використовується ними для компенсації вже здійснених витрат, накопичення з метою подальшого розширення і розвитку. Тому питання організації обліку доходів  потре­бує широкого розгляду.

Значну увагу дослідженню проблем організації  обліку  доходів приділили у своїх працях провідні вітчизняні вчені - економісти: М.Т. Білуха,                  Ф.Ф. Бутинець, С.Ф. Голов, В.П. Завгородній, М.В. Кужельний,                     Л.П. Кулаковська, О.А. Петрик, Ю.В. Піча, В.С. Рудницький, В.Я. Савченко, П.Т. Саблук,  І.І. Сахарцева, В.В. Сопко, Н.М. Ткаченко, М.П. Чумаченко,        О. С. Пляченко,  В. Дерій, Т. А. Гоголь  та інші [3, 4, 5, 8].

Перш за все у ПС(Б)О з поняттям доходу пов’язаний такий термін як «ймовірність». Однак, П(С)БО, використовуючи постійно слово «ймовірність» стосовно різних подій, не наводять жодних рекомендацій щодо кількісного визначення, яке б уточнило ступінь цієї ймовірності. Логічним буде висновок, що ймовірною можна вважати подію з найнижчим рівнем імовірності. Тому доцільним буде все ж таки зазначити кількісний критерій для даного поняття [3].

Аналіз законодавчих і нормативних положень дозволив виявити різні формулювання поняття доходу. Згідно з п.3 П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» та П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати» доходи – це збільшення економічних вигід у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які призводять до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників). У п.13 П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати» визначено, що у статті «Дохід (виручка) від реалізації» відображається загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, а значить, вже не береться до уваги надходження активів або зменшення зобов’язань. Згідно із Законом України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» при визначенні фінансових результатів доходи слід порівнювати з витратами, що здійснюються для їх одержання. При цьому доходи і витрати відображаються в бухгалтерському (фінансовому) обліку і звітності в момент їх виникнення незалежно від дати надходження чи сплати грошових коштів. Водночас, згідно з П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати», у статті «Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» відображається загальний дохід (виручка) від  реалізації, але виручка виникає тільки після сплати, а дохід може виникати по факту відвантаження товарів (надання послуг) незалежно від дати сплати. Тому П(С)БО 3 „Звіт про фінансові результати” допускає подвійність у визначенні доходу (або по факту відвантаження, або по факту оплати), якої немає в Законі (дохід відображається в момент його виникнення) [5].

Ще однією з проблем організації обліку доходів є невідповідність класифікації доходів за П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати» та П(С)БО 15 «Дохід». В наслідок цього порушується інформаційна функція бухгалтерського обліку, тобто внутрішні і зовнішні користувачі не можуть прийняти правильне рішення. У  П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати» та П(С)БО 4 «Звіт про рух грошових коштів» не наводиться чітке розмежування між фінансовою та інвестиційною діяльністю, а саме віднесення доходів від реалізації основних засобів до інвестиційної діяльності у формі №3 «Звіт про рух грошових коштів», а у формі №2 «Звіт про фінансові результати» - до іншої операційної діяльності. Також необхідно  підкреслити доцільність законодавчого та нормативного врегулювання питань класифікації доходів від фінансової та інвестиційної діяльності, а також встановлення єдиних методологічних аспектів формування доходів від операційної, фінансової та інвестиційної діяльності. Це сприятиме більш достовірній інформації, яку наводить підприємство у фінансовій звітності, а також призведе до покращення аналізу доходів від різних видів діяльності. З цією метою було запропоновано виділення окремого рахунку для обліку доходів від інвестиційної діяльності та удосконалення номенклатури субрахунків до рахунків класу 7 „Доходи і результати діяльності” [4].

При досліджені нормативної бази з бухгалтерського обліку та літературних джерел виявлено проблеми в організації обліку надзвичайних доходів та їх відображення у фінансовій звітності. Так, у П(С)БО 15 «Дохід» не визначено, які доходи відносяться до надзвичайних, а у П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати» є формулювання лише надзвичайної події, що свідчить про нечіткість у формулюванні поняття надзвичайні доходи і заважає обґрунтованому їх обліку, а також правильному заповненню Звіту про фінансові результати за рядками 200 «Надзвичайні доходи» та                          205 «Надзвичайні витрати» в разі отримання прибутку або збитку від надзвичайних подій. Отже, рекомендовано уточнити формулювання надзвичайних доходів у П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати» та врегулювати нормативно-правову базу з цього питання [5].

Отже, необхідно удосконалити структуру Звіту про фінансові результати, що сприятиме об’єктивному визначенню фінансового результату підприємства від різних видів діяльності (операційної, фінансової, інвестиційної, надзвичайної) та відображенню процесу формування фінансових результатів підприємства, проміжних фінансових результатів та кінцевого фінансового результату (чистого прибутку) підприємства, також це дозволить користувачам прийняти правильне рішення.

        Серед основних проблем організації обліку доходів підприємства в Україні є такі проблеми: повноти та своєчасності відображення в системі обліку доходів підприємства; забезпечення максимальної оперативності та достатньої аналітичності вихідної інформації про доходи підприємства; встановлення рівня відповідності обліково - контрольної системи підприємства щодо його доходів чинним нормативно - правовим актам України.

 

Список використаних джерел:

1.            Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16 липня 1999 року № 996 – ХIV // http://zakon.rada.gov.ua

2.            П(С)БО 15 «Дохід»: Затверджено наказом Міністерства фінансів України від  29.11.99р. №290 // http://zakon.rada.gov.ua

3.            Пляченко О.С.    Проблеми сучасної нормативної бази щодо обліку доходів підприємства в Україні [сайт http://www.rusnauka.com]

4.            Дерій В. Проблеми обліку витрат і доходів підприємства та перспективи їх вирішення в Україні//Бухгалтерський облік і аудит. - 2008. - № 4. - С. 7 – 11

5.            Гоголь Т.А. Облік та аудит доходів підприємств[сайт http://avtoreferat.net]

6.            Проблеми сучасної нормативної бази щодо обліку доходів підприємства в Україні  http://www.rusnauka.com

7.            Лишиленко О.В.  Фінансовий облік: Підручник. – 2-ге вид., перероб. і доп.    —. Київ: Вид-во “Центр навчальної літератури”, 2008. – 556 с.

8.            Сопко В., Завгородний В. Організація бухгалтерського обліку, економічного контролю та аналізу. – К.: КНЕУ, 2000. – 453 с.