Овчаренко О.О., Хістєва О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

 

РЕЙТИНГОВЕ ОЦІНЮВАННЯ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА.

 

Актуальність. Фінансовий стан визначає місце підприємства в економічному середовищі та наскільки ефективними і безризиковими можуть бути ділові відносини з ним комерційних банків, постачальників, потенційних інвесторів і позичальників та ін. Для підприємства, як і для його партнерів, становить інтерес не тільки фактичний стан справ, тобто те, що було, а й очікуваний фінансовий стан.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Відзначимо, що цій проблемі присвячено праці представників англо-американської школи (Р. Фоулк, Дж. Кеннон, Р. Сміт, Дж. Хорріган, фахівці фірми Дюпон). У Росії дослідження з цих питань висвітлено у працях В.В. Ковальова, А.Д. Шеремета, Р.С. Сайфуліна, О.С. Стоянової і ін., в Україні - у працях С.Ф. Покропивного, А.М. Поддєрьогіна, Т.Г. Беня, С.Б. Довбні, К.В. Ізмайлової, Л.А. Лахтіонової, М.Д. Білик, А.М. Бандурки, Ю.С. Цал-Цалко, О.І. Павленко і ін.

Результати дослідження. В умовах ринкової економіки кожне підприємство повинно забезпечувати такий стан своїх фінансових ресурсів, за якого воно стабільно зберігало б здатність виконувати свої фінансові зобов'язання перед партнерами, державою, власниками, найманими працівниками. Досягнення цієї умови забезпечується за допомогою суворого додержання принципів комерційного розрахунку, головним серед яких є зіставлення витрат і результатів, одержання максимального прибутку за мінімальних витрат. Саме ця умова є визначальною для формування фінансового стану підприємства.

Основним завданням аналізу є оцінювання результатів фінансово-господарської діяльності за попередній та поточний роки, виявлення факторів, які позитивно чи негативно вплинули на використання прибутку, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, визначення фінансових результатів та рентабельності господарюючого суб'єкта, прийняття рішення про визнання структури балансу задовільною чи незадовільною, а господарюючий суб'єкт - платоспроможним чи неплатоспроможним.

Фінансовий стан господарюючого суб'єкта - це ступінь забезпеченості господарюючого суб'єкта необхідними фінансовими ресурсами для здійснення ефективної господарської діяльності, забезпечення стійкої платоспроможності.

Комплексне (рейтингове) оцінювання фінансового стану господарюючого суб'єкта проводять банківські установи для визначення доцільності надання кредиту господарюючому суб'єкту та зниження ризику кредитних операцій шляхом перевірки фінансового стану господарюючого суб'єкта на його кредитоспроможність та виконання ним своїх зобов'язань для прийняття керівництвом управлінських рішень. Фінансовий менеджер намагається зробити саме таку оцінку, яка забезпечить порівнюваність фінансового стану різних підприємств незалежно від галузі та виду їх діяльності, місця розташування, форми власності або розміру (за обсягами виробництва або чисельністю працівників). Зрозуміло, що йдеться про пошук якогось узагальнюючого показника, за яким підприємства можна ранжувати. Вихідні дані для розрахунку цього показника необхідно вибирати за однаковими правилами, мати стандартне походження. Таким вимогам відповідає сукупність відносних аналітичних показників фінансового стану, які можна обчислити за даними стандартів фінансової звітності: рентабельністю, оборотністю активів (ресурсовіддачею), ринковою стійкістю, фінансовою незалежністю. І нарешті, оскільки є об'єктивна потреба в постійній актуалізації результатів рейтингу підприємств, методика розрахунку рейтингової оцінки має бути формалізована і запрограмована.

Існують різни методи і критерії для визначення рейтингової оцінки, які задовольняють усі наведені вимоги. Спільним у них є те, що насамперед треба визначити перелік фінансових показників як чинників, що впливають на узагальнюючу оцінку. 

Інтегральна оцінка дає змогу поєднати в одному показнику багато різних за змістом і назвою, одиницями вимірювання, вагомістю та іншими характеристиками чинників фінансового стану.

Розрахунок   величини   інтегрованого   показника   фінансового   стану господарюючого суб'єкта (ІПФС) обчислюється за формулою:

,

де Ri - рейтинг i-того фінансового показника;

Уі -частка i-того фінансового показника в інтегрованому показнику, %

Інтегрований показник фінансового стану господарюючого суб'єкту може набувати значення від 0 до 10. Аналіз динаміки його величини дозволить сформулювати висновок про позитивні (чи негативні) зміни у фінансовому стані господарюючого суб'єкта.

Величина інтегрованого показника фінансового стану підприємства

0-1

1-2,5

2,5-4,5

4,5-7

7-10

Рейтинг фінансового стану підприємства

Д

Г

В

Б

А

 

Розрахунок зміни рейтингу фінансового стану ПАТ «Укртелеком».

№ з/п

Показники

2009

2010

Vi

Значення

Рейтинг

Значення

Рейтинг

1

2

3

4

5

6

 

 

1

Показники ліквідності

11

Коефіцієнт поточної ліквіності (загальний коефіцієнт покриття)

1,633

10

1,217

8

8

12

Коефіцієнт швидкої ліквідності

1,220

10

0,842

10

8

2

Показники ділової активності

21

Період оборотності дебіторської заборго-ваності, днів (тривалість одного обороту дебіторської заборгованості)

51,897

10

51,024

10

8

22

Період оборотності запасів, днів

20,127

10

19,788

10

8

23

Період оборотності активів, днів

592,580

6

582,614

7

8

3

Показники фінансової незалежності

1

2

3

4

5

6

 

7

31

Коефіцієнт фінансової незалежності, % (коефіцієнт концентрації залученого капіталу)

0,729

7

0,605

6

8

32

Частка оборотних активів, сформованих за рахунок власних коштів, % (коефіцієнт забезпеченості оборотних коштів)

0,388

8

0,178

10

8

4

Показники рентабельності

41

Рентабельність продажу, %

14,587

10

14,920

10

9

42

Рентабельність активів, % (загальна рентабельність (збтковість) капіталу)

-2,355

6

-4,214

6

9

43

Рентабельність капіталу, % (загальна рентабельність (збитковість) власного капіталу)

-3,885

5

-6,930

5

9

5

Інші показники

51

Знос основних засобів, % (коефіцієнт зносу основних засобів)

0,535

7

0,586

7

7

52

Частка простроченої дебіторської заборгованості, %

11,123

7

9,324

8

5

53

Частка простроченої кредиторської заборгованості, %

90,833

0

158,399

0

5

 

Інтегрований показник фінансового стану

7,61

7,02

 

 

Рейтинг фінансового стану

А

Б

 

Розрахувавши інтегральний показник фінансового стану і на його базі рейтинг фінансового стану ПАТ «Укртелеком» за два періоди ми побачили, що у 2009 році рейтинг фінансового стану підприємства був вищим ніж у 2010 – му. Зниження рейтингу скоріше всього пов’язано із проблемами нестатку обігових коштів, що в свою чергу знизило показники ліквідності і змусило підприємство залучити додаткові кошти із кредитних установ.

Суттєво на зниження рейтингу підприємства вплинуло збільшення негативної рентабельності активів і капіталу, але ми повинні відмітити позитивну тенденцію, яка проявилася у збільшенні показника рентабельності продажу, що було досягнуто завдяки застосуванню нової маркетингової стратегії продажу товарів і послуг.

Висновки. З вище зазначеного можна зробити висновок, що саме рейтингове оцінювання фінансового стану підприємства допомагає здійснювати ефективне фінансове управління суб’єктом господарювання залежить не лише від видів та мети його проведення, а й від доцільності використання того чи іншого методу аналізу фінансового становища підприємства, його адаптації до сучасних умов розвитку.

Список використаних джерел.

1.      Павленко О.І. – вдосконалення механізму оцінювання фінансового стану підприємства. // http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum

2.            Комплексний аналіз і рейтингове оцінювання фінансового стану підприємства - http://www.ukrreferat.com.
3.            Василенко О.В. – Методичні рекомендації для проведення рейтингової оцінки фінансового стану підприємства.