Усова Ю. О.

Науковий керівник: к.е.н., доцент Палагута К. О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

АВТОМАТИЗАЦІЯ ОБЛІКУ  КУРСОВИХ РІЗНИЦЬ

 

Вітчизняні підприємства здійснюють розрахунки з підприємствами іноземних держав в іноземній валюті. Для переведення іноземної валюти в національну використовують валютний курс. Під час проведення господарських операцій в іноземній валюті на практиці завжди виникає курсова різниця, що є різницею між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах на дату здійснення операцій.

До набуття чинності Податкового кодексу України поняття «курсова різниця» мало місце тільки в бухгалтерському обліку для складання фінансової звітності, а поняття «балансова вартість валюти»  - для складання податкової звітності. Тому в даному дослідженні будуть розглянуті актуальні підходи щодо автоматизації обліку курсових різниць для потреб складання фінансової та податкової звітності.

Питанням обліку курсових різниць для потреб складання податкової та фінансової звітності в різні часи займалися провідні вітчизняні вчені-економісти, зокрема В. Жмихов, І. Забута, О. Киришун, В. Костюченко,      Ю. Кузьмінський, Ю. Кулік, О. Михайленко, А. Наріжня, В. Палій, О. Піроженко, Г. Сараєва,P. Циган, І. Чалий та ін. Проте на сьогодні в науково-практичній літературі питання автоматизації обліку курсових різниць незнайшло широкого відображення.

Метою дослідження є спроба розкрити підхо­ди до автоматизації обліку курсових різниць для потреб складання податкової та фінансової звітно­сті вітчизняних підприємств з урахуванням вимог ПКУ та П(С)БО.

      Курсова різниця різниця між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах» [1], а також курсова різниця - це різниця, яка є наслідком переведення визначеної кількості одиниць однієї валюти в іншу валюту за різними валютними курсами [2].

      Природа виникнення курсових різниць залежить від виду діяльності, в ході якої вони виникають, та від типу змін, що відбулися на валютному ринку (рис. 1) [4].

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Класифікація курсових різниць

Об’єктами визначення курсових різниць є монетарні статті. Монетарні статті стат­ті балансу про грошові кошти, а також про такі акти­ви й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх екві­валентів. Немонетарні статті - статті інші, ніж монетарні статті балансу [2].

Відповідно до п. 7 П(С)БО 21 «Вплив змін валю­тних курсів» на кожну дату балансу:

а) монетарні статті в іноземній валюті відобра­жуються з використанням валютного курсу на дату балансу;

б)   немонетарні статті, які відображені за історич­ною собівартістю і зарахування яких до балансу по­в'язано з операцією в іноземній валюті, відображу­ються за валютним курсом на дату здійснення опе­рації;

в) немонетарні статті за справедливою вартістю в іноземній валюті відображуються за валютним кур­сом на дату визначення цієї справедливої вартості [2].

Курсові різниці від перерахунку  грошових коштів в іноземній валюті та інших монетарних статей про операційну діяльність відображуються у складі ін­ших операційних доходів (витрат), курсові різниці, які виникають щодо фінансових інвестицій в госпо­дарські одиниці за межами України, у складі іншо­го додаткового капіталу. Від'ємна сума курсової різ­ниці вираховується із суми іншого додаткового капі­талу, залишок наводиться зі знаком «мінус» [2].

Пропонуємо розглянути автоматизацію обліку кур­сових різниць за допомогою програмного продукту «1С: Предприятие 8.2 - Конфигурация: Управление производственным предприятием для Украины 1.3».

У програмному продукті (інтерфейс програ­ми — «Бухгалтерский и налоговый учет») перед вве­денням валютних операцій необхідно заповнити довідник «Валюты». Його можна відкрити із меню «Справочники» — «Денежные средства» — «Валю­ты». В довіднику «Валюты» стандартно введено три валюта: українська гривня, долар США та евро.

Якщо використовують іншу валюту, її потрібно ввести в довідник «Валюты» додаванням нової ва­люти вручну або можна натиснути кнопку «Подбор из классификатора». Завантаження курсу валют на певну дату автоматично можна здійснювати за до­помогою кнопки «Загрузить курсы» з сайту http://www.finance.ua, якщо комп'ютер підключено до мережі Інтернет. Якщо валютні операції здій­снюють не кожен день, то необхідно ввести курси валют на дату здійснення валютних операцій та на дату балансу.

У довіднику «Параметры учета курсовых раз­ниц» із меню «Справочники» - «Денежные средс­тва» у вкладці «Счета затрат» введено рахунки ви­трат курсових різниць та види витрат. Для обліку операційних курсових різниць має бути встанов­лений вид витрат «Отрицательное значение курсо­вых разниц (операционные)» із довідника «Виды затрат». Для обліку неопераційних курсових різ­ниць слід обрати статтю «Отрицательное значение курсовых разниц» із довідника «Статьи неопера­ционных расходов». У вкладці «Счета доходов» введені рахунки із обліку позитивних значень кур­сової різниці та вибрана стаття доходів «Положи­тельное значение курсовых разниц» із довідника «Статьи доходов».

Для покупки валюти необхідно надати заяву про купівлю іноземної валюти або банківських металів в установу банку. Друковану форму документа можна роздрукувати за допомогою програмного продукту із меню «Документы» - «Денежные средства» — «Валютные операции» — «Заявка на покупку-продажу валюты».

Документ «Заявка на покупку-продажу валюты» проводок не формує. На основі цього документа оформлюють документ «Платежное поручение ис­ходящее» з вибором форми «Покупка-продажа ва­люты».

      За цим документом здійснюють перерахування грошових коштів з поточного рахунку в національ­ній валюті на субрахунок 333 «Грошові кошти в до­розі в національній валюті».

На основі документа «Заявка на покупку- продажу валюты» вводимо документ «Покупка- продажа валюты». Він буде автоматично заповне­ний даними із документа, на основі якого він був сформований («Заявка на покупку-продажу валю­ты»). Крім цього, у вкладці «По разнице курсов» введений субрахунок 945 «Втрати від операційної курсової різниці» та вид витрат із довідника «Ста­тьи затрат», субрахунок доходів 714 «Дохід від операційної курсової різниці» та стаття доходів із довідника «Статьи доходов» відповідно до статей Податкової декларації з податку на прибуток під­приємства так, як введено в довідник «Параметры учета курсовых разниц».

У вкладці «По комиссионным» за­значено рахунок 92 «Адміністративні витрати» та вид витрат з посиланням на відповідну статтю Податкової декларації з податку на прибуток під­приємства, в рядку «Подразделение» необхідно вибрати «Администрация». У вкладці «По отчислениям в до Пенсійного фонду України з покупки валюти Пенсионный» вказан рахунок та вид витрат, збір дорівнює 0 %.

На основі документа «Покупка-продажа валюты» вводимо документ «Платежное поручение входящее», вибравши форму «Покупка-продажа валюты». Цей документ сформує кореспонденцію рахунків із надходження валюти на валютний розрахунковий рахунок.

Якщо у підприємства на розрахунковому рахунку є валюта, то необхідно на кожну дату балансу внконувати розрахунок курсових різниць. Для цього ви­користовують документ «Закрытие месяца», в який включають опцію «Переоценка валютных средств».

Для продажу іноземної валюти оформлюється до­кумент «Заявка на покупку-продажу валюты» з ви­бором форми документа «Продажа валюты».

Перерахунок іноземної валюти для продажу робиться на субрахунку 334 «Грошові хошти в дорозі в іноземній ва­люті» документом «Платежное поручение исходящее», який введено на основі документа «Заявка на покуп­ку-продажу валюты».

На основі документа «Заявка на покупку-продажу валюты» створюється документ «Покупка-продажа валюты» з вибором форми «Продажа валюты». У вкладці «По разнице курсов» введено рахунки обліку курсових різниць та статті витрат і доходів згідно з довідником «Параметры учета кур­совых разниц». У вкладці «По себесто­имости» зазначено субрахунок 942 «Собівартість ре­алізованої іноземної валюти». У рядку «Статьи за­трат» вводиться із довідника «Статьи затрат» стаття «Собівартість реалізованої валюти» та не вказується для цього виду витрат стаття Податкової декларації з податку на прибуток підприємства. Крім того, для субрахунку 711 «Дохід від реалізації іноземної ва­люти» вводимо нову статтю доходу «Дохід від реалі­зації іноземної валюти» без посилання на відповідну статтю Податкової декларації з податку на прибуток підприємства.

Для цілей складання податкової звітності щодо визначення доходу від продажу іноземної валюти програмний продукт розраховує автоматично та не використовуватиме субрахунки 711 «Дохід від реалізації іноземної валюти» та 942 «Собівартість реалізованої іноземної валюти». У вкладці «По ко­миссионным» має бути вказано «Счет затрат» — 92 «Адміністративні витрати», «Подразделение» - «Администрация», «Статьи затрат» - «Плата за роз­рахунково-касове обслуговування та інші послуги банків» з посиланням на відповідну статтю Податко­вої декларації з податку на прибуток підприємства.

Для цілей складання податкової звітності дохід від продажу іноземної валюти має бути відображений у додатку ІД «Інші доходи» в рядку 03.19 «Позитивне значення курсових різниць» Податкової декларації з податку на прибуток підприємства. Дохід від продажу інозе­мної валюти в податковому обліку не ві­дображується за кредитом субрахунку 711 «Дохід від реалізації іноземної валюти», а витрати за дебе­том субрахунку 942 «Собівартість реалізованої іно­земної валюти».

Витрати у податковому обліку також дорівнюють витратам на рахунках фінансового обліку. Вони будуть відображені в додатку АВ «Адміністративні витрати» Податкової декларації з податку на прибу­ток підприємства в рядку 06.2.8 «Плата за розрахун­ково-касове обслуговування та інші послуги банків». На основі документа «Покупка-продажа валюты» вводиться документ «Платежное поручение входя­щее» з вибором форми «Покупка-продажа валюты». Він сформує кореспонденцію рахунків із надхо­дження грошових коштів на поточний рахунок в на­ціональній валюті.

На дату балансу виконується пере­рахунок курсових різниць для валютних коштів, які знаходяться на валютному рахунку. Для цього необхідно ввести документ «Закрытие ме­сяца», який сформує кореспонденцію рахунків з обліку доходу від операційної курсової різниці та відобразить його на рахунках фінансового та податкового обліку.  Ця сума має бути відображена в додатку ІД «Інші доходи» у рядку 03.19 «Позитивне значення курсових різниць» Податкової декларації з податку на прибуток підприємства.

Отже, проведене дослідження показало, що автоматизація обліку курсових різниць для цілей складання фінансової та податкової звітності за допомогою програмного продукту 1С полегшує роботу облікових працівників та уможливлює оперативне отримання інформації для потреб управління.

Список літератури

1.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів», затв. наказом Міністерства фінансів України від 10.08.2000 р. № 193.

2.     Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів».

3.     Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

4.     Бутинець Ф.Ф. Облік зовнішньоекономічної діяльності: підручник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 «Облік і аудит» - 3-тє вид., доп. і перероб. -  Житомир: ПП «Рута», 2006. – 388 с.

5.     Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток: наказ ДПАУ від 28.02.2011 р. № 114.