Медицина/10. Народная и нетрадиционная медицина

 

Коляджин Тарас Іванович

д.фарм.н., проф. Грицик Андрій Романович

Івано-Франківський національний медичний університет, Україна

Досвід використання горіха волоського

 На сьогодні у медичній практиці все частіше застосовують препарати з лікарської рос­линної сировини, перевагами яких є спорідненість діючих речо­вин до організму людини, а також практична відсутність побічних ефектів.

Рід Juglans L. є одним з найдавніших покрито­насінних на Земній кулі, що збереглися до ниніш­ніх часів. Завдяки наявності різних біологічно активних речовин види роду Juglans є перспективними  харчовими, лікарськими, технічними, декоративними рослинами, що визначає їх практичну значимість.

Горіх грецький – харчова, вітамінозна, жироолійна, деревинна, лікарська, ефіроолійна, дубильна, фарбувальна, декоративна, фітонцидна рослина. Це велике дерево 10-25 м заввишки, з сіро-бурою, на старому стовбурі з потрісканою корою і з широкою, але рідкою кроною. Листки 30-45 см завдовшки, спочатку червонуваті, потім згори блискучо зелені, з міцним ароматичним запахом, з 5-9 овальними цілокраїми, боковими, майже сидячими листочками. Молоді листочки з залозистими крапками та залозистим опушенням, зісподу в кутках жилок з клочкуватими волосками. Жіночі квітки по 1-3 в суцвітті на верхівці. Кістянка куляста або овально-куляста з овально-кулястою сіро-бурою, зморшкуватою кісточкою, яка відчиняється двома стулками [3].

Дослідження волоського горіха свідчать, що біологічно активні речовини  представлено флавоноїдами (югланін, авікулярин, гіперозид, кварцетин, кемпферол) та дубильними речовинами, похідними пірогалолу, які проявляють протизапальну, ранозагоюючу, антимікробну, антиоксидантну активність [1, 2].

Листки Juglans regia вміщують ефірну олію (0,008-0,3 %), алкалоїд югландин, вітаміни С до 5 %, РР, бета-каротин.

В плодах виявлено органічні кислоти: яблучна, лимонна; вітаміни С, В1, В2, РР, каротин; хінони: юг лон; солі заліза і кобальту [3, 4].

Сировина горіха грецького проявляє гіпотензивну дію за рахунок флавоноїдів, які містяться в зелених листках, антисклеротичну дію за рахунок ненасичених жирних кислот зрілих плодів; антиоксидантну дію завдяки високому вмісту вітаміну С, якого у 8 разів більше ніж в ягодах чорної смородини і у 50 разів більше ніж у цитрусових. Інозит (похідне вітаміну В) бере участь в перенесенні жиру, знижує рівень холестерину в крові [5, 6].

Офіцинальним препаратом горіха волоського є настойка, яка проявляє помірну протизапальну, ранозагоювальну, антиоксидантну та антимікробну дію і призначається при функціональних диспепсіях, у комплексній терапії гастритів зі зниженою кислотоутворюючою функцією шлунка.

Препарат “Югор” пройшов клінічне дослідження і рекомендується для профілактики і лікування серцево-судинних захворювань людини.

В народній медицині грецький горіх вживають при катарах шлунка і кишок, кардіосклерозі і склерозі мозку, а також при рахіті, цукровому діабеті, кровотечах, а також як глистогінний засіб. Зовнішньо препарати використовують для за живлення ран, виразок, при лікуванні шкірного туберкульозу, при вовчанці, фурункульозі, зубному болі, захворюваннях горла, ангіні, а також при екземі і лишаях. Рекомендують використовувати потовчений горіх з медом для лікування захворювань легень та інших  захворюваннях.

Аналіз літературних джерел свідчить, що горіх волоський володіє цілющими властивостями і широко використовується в медицині різних країн. Перспективним є фармакогностичне і фармакологічне дослідження біологічно активних речовин горіха волоського для розробки фітопрепаратів з протизапальною і антимікробною дією.

Література:

1.     Калиниченко Н.Ф., Волянський Ю.Л., Старобимец З.Г. и др. Опредиление активности антибактериальных средств наружного применения для лечения гнойно-воспалительных инфекций: Метод. реком. – Х., 1991. – 16 с.

2.     Савченко Л.Г., Набока О.И., Петровская Л.С., Киселева Н.П. Изучения противовоспалительной активности жидкого экстракта из листа ореха грецкого. Лекарства – человеку: Сб. научн. тр. – М., 1998. – Т. VII. – 202-204.

3.     Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник / За ред. акад. АН УРСР А.М. Гродзінського. - К.: Укр. енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1992. - 543 с.

4.     Ботанико-фармакогностический словарь: Справ. пособие / Под ред. К.Ф. Блиновой, Г.П. Яковлева. - М. : Высш. шк., 1990. - 272с

5.     Перевозченко І.І. Шукайте лікаря в природі. - К.: Урожай, 2002. - 295 с.

6.      Довженко В.Р. Растения служат человеку: Справочник. - Симферополь, 1991. - 305 с.