Медицина/6. Експериментальна та клінічна фармакологія

Малофій М.Л., д.фарм.н., проф. Грицик А.Р.

Івано-Франківський національний медичний університет, Україна

Перспективи використання Чебрецю та Материнки

 

На сьогоднішній день в медицині використовують лікарські засоби природного, синтетичного та напівсинтетичного походження. Препарати природного походження мають менше побічних дій, тому вони є препаратами вибору при лікуванні хронічних захворювань або як профілактичні засоби. Чебрець плазкий та Материнка звичайна, які проявляютьвідхаркувальні властивості, використовують як самостійні лікарські препарати або у комплексі з іншими.

Материнка звичайна(OriganumvulgareL.)– це багаторічна трав'яниста рослина родини Губоцвітні (Lamiacea) висотою до 80 см з сильним ароматичним запахом. Лікарською сировиною є трава, яка містить ефірні олії (тимол, карвакрол, бі- і трициклічні сесквітерпени, вільні спирти та геранілацетат),  аскорбінову кислоту, жирні олії, флавоноїди і дубильні речовини [1,2].

Материнка звичайнадіє заспокійливо на центральну нервову систему, посилює секрецію травних, бронхіальних і потових залоз, посилює перистальтику і тонус кишківника, тонізуюче впливає на скорочення гладенької мускулатури матки, стимулює секрецію жовчі, підвищує діурез, регулює менструальний цикл, виявляє протизапальну, болетамувальну,протиглистяну, відхаркувальну та антимікробну дії [3].

Застосування материнки показане при гострому й хронічному бронхіті, коклюші, бронхіальній астмі, туберкульозі легень, при холециститах і дискінезії жовчовивідних шляхів, при ентероколітах, які супроводжуються запорами і метеоризмом, при первинній і вторинній аменореї, альгоменореї, при геморої,  підвищеній нервовій і статевій збудливості тощо. Трава материнки входить до складу грудного, потогінного і вітрогінного зборів та суміші для полоскання горла. Зовнішньо материнку вживають для компресів при наривах, набряках, фурункулах, лишаї та висипи; для полоскання горла і ротової порожнини при ангінах, стоматитах, гінгівітах, а також для промивання ран. Ефірну олію застосовують для зняття зубного болю. Від нежитю і головного болю нюхають порошок з трави материнки [5].

Протипоказано приймати настій трави материнки всередину при вагітності та підвищеній секреції шлунка [4].

Материнка входить до складу таких лікарських препаратів:

Материнки трава – це трава по 50 г у пачках з внутрішнім пакетом; фармакотерапевтична група: препарати, які стимулюють відхаркування; покази: гострі та хронічні бронхіти, пневмонія, бронхоектатична хвороба, холецистити і дискінезії жовчовивідних шляхів, підвищена нервова збудливість, запори, метеоризм.

Грудний збір №1 – це збір по 50 г у пачках з внутрішнім пакетом або по 1,5 г у фільтр-пакетах № 20;діючі речовини: 1 г збору містить: алтеї корені 0,4г, мати-й-мачухи листя 0,4 г, материнки трава 0,2 г; фармакотерапевтична група: препарати, які стимулюють відхаркування; покази: запальні захворювання дихальних шляхів (бронхіт, бронхопневмонія, бронхіальна астма, бронхоектатична хвороба).

Уролесан – це сироп по 90 мл у банках № 1 у пачці; по 90 мл або по 180 мл у флаконах № 1 у пачці; діючі речовини: 1 мл сиропу містить ялиці олії - 4,19 мг, м’яти перцевої олії - 1,05 мг, моркви дикої плодів екстракту рідкого (1:1) - 12,04 мг, хмелю шишок екстракту рідкого (1:1) - 17,26 мг, материнки трави екстракту рідкого (1:1) - 11,95 мг; фармакотерапевтична група: засоби, які гальмують утворення сечових конкрементів і полегшують їх виділення з сечею; покази: гострі та хронічні інфекції сечовивідних шляхів (цистит та пієлонефрит), сечокам’яна хвороба та сечокислий діатез (профілактика утворення каменів після їх видалення), хронічні холецистити (в тому числі калькульозні), дискінезії жовчних шляхів, жовчокам’яна хвороба [4].

Чебрець плазкий (ThymusserpyllumL.) – це багаторічний напівчагарник або трав’яниста рослина родини Губоцвітні (Lamiacea), що має сильний і приємний запах. Лікарською рослинною сировиною чебрецю є трава та квіти. Сировина містить ефірну олію (тимол, карвакрол, тимол, пінен, борнеол, терпеноїди та цингебєрен), флавоноїди, дубильні, гіркі речовини, камедь, тритерпенові кислоти (урсолова, олеанолова) та мінеральні солі [1,2].

Препарати чебрецю здатні подразнювати нервові закінчення (переважно парасимпатичного відділу вегетативної нервової системи), що сприяє розрідженню та посиленню виділення секрету бронхіол, стимулює активність миготливого епітелію та поліпшує дренажну функцію бронхіального дерева. Фітозасоби мають також протизапальну, протимікробну і ранозагоювальну дію. Використовуютьїх як знеболюючий, заспокійливий, протисудомний, сечогінний і відхаркувальний засоби. Чебрець є протиглистним засобом, а гіркоти, що містяться в його складі, стимулюють апетит [3].

Відвари і екстракти, приготовлені з чебрецю, застосовуються всередину для лікування таких захворювань: неврози і порушення сну (заспокійлива дія); гіпертонія (седативна дія); захворювання горла (протизапальна і протимікробна дія); захворювання шкіри (протизапальна дія); для позбавлення від стрічкових глист; для стимуляції апетиту і нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту; при запальних процесах легенів, бронхів, верхніх дихальних шляхів (відхаркувальний і протизапальний засіб); при остеохондрозі (болезаспокійливий засіб); при набряках різного походження (сечогінний засіб), при гострому і хронічному пієліті та пієлонефриті, нічному мимовільному сечовиділенню (антисептична, знеболююча та заспокійлива дії). Чебрець звичайний виявляє загальнозміцнюючу дію на організм, особливо при інтенсивній розумовій праці, безсонні, авітамінозі С. Настій з 4 частин чебрецю, 1 частини полину гіркого і 1 частини золототисячника звичайного застосовують для лікування алкоголізму. Зовнішньо чебрець використовують для примочок, компресів та ванн. При лікуваннізахворювань суглобів (ревматизм), м’язів, паралічі, травматичних ураженнях, набряках і шкірних захворювань [5,6].

Побічною дією препаратів чебрецю є індивідуальна підвищена чутливість, що призводить до місцевих алергічних реакцій (висипи, свербіж, гіперемія та набрякання шкіри).

Протипоказами є гострі запальні захворювання печінки та/або нирок, застосування для дітей раннього віку (до 3 років), вагітними жінками, матерями-годувальницями, виразкова хвороба дванадцятипалої кишки і шлунку,індивідуальна непереносимість біологічно активних речовин, що містяться в лікарській рослинній сировині [4].

Всі лікарські засоби, які виготовленні з трави чебрецю відносяться до групи препаратів, що стимулюють відхаркування.

Чебрецю трава – це трава по 50 г упачках; покази: гострий і хронічний бронхіт, пневмонія, бронхоектатична хвороба, радикуліт, неврит.

БронхоТайсс краплі – цекраплі для перорального застосування по 30 мл у флаконах; діючі речовини: 1 г розчину (24 краплі) містить: олії анісу зірчастого 50 мг, рідкого екстракту трави чебрецю(1:2 - 2,5) 250 мг; покази: симптоматичне лікування запальних захворювань верхніх дихальних шляхів, які супроводжуються утворенням бронхіального секрету, що погано виділяється.

Бронхофіт – це настойка складна по 100 мл у банках або у флаконах; діючі речовини: 1 мл настойки містить: біологічно активні речовини з кореневищ аїру 0,009 г; коренів алтею 0,009 г; квіток липи 0,009 г; квіток бузини чорної 0,008 г; кореневищ і коренів оману 0,007 г; трави чебрецю плазкого 0,008 г; листя шавлії 0,009 г та інші;  покази: гострі та хронічні запальні захворювання дихальних шляхів, що супроводжуються кашлем з утворення мв'язкого мокротиння: гострий та хронічний бронхіт (у тому числі з бронхообструктивним компонентом), бронхоектатична хвороба, пневмонія [4].

Бронхофлокс – це чай по 1,5 г у фільтр-пакетах № 25; діючі речовини: 1 фільтр-пакет чаю містить: солодки коренів 0,3 г, бузини чорної квіток 0,3 г, чебрецю трави 0,3 г, подорожника великого листя 0,3 г, м’яти перцевої листя 0,3 г; покази: профілактика та у складі комплексного лікування гострих та хронічних запальних захворювань дихальних шляхів, що супроводжуються утворенням в’язкого мокротиння, кашлем і бронхоспазмом, лікування запальних захворювань ринофаренгеальних органів (ларингіт, фарингіт, синусит, риніт), для профілактики розвитку запальнихз ахворювань органів дихання при застуді та переохолодженні.

Ехінасаль – це сироп по 125 г у флаконах; діючі речовини: 15 мл сиропу містять: екстракт рідкий cкладний (1:4,4) з листя подорожника ланцетного (3 ч), трави гринделії (1 ч), плодів шипшини (1 ч) 1 г, екстракт трави чебрецю (1:4) 0,6 г, сік з трави ехінацеї пурпурової (1:1) 0,4 г; концентрат смородини чорної 1 г; покази: комплексне лікування запальних захворювань верхніх дихальних шляхів, бронхіту на фоні ослаблення захисних функцій організму. З метою профілактики при зниженому імунітеті.

Пертусин - це сироп по 50 г або по 100 г у флаконах; діючі речовини: 1 г препарату містить: чабрецю екстракту рідкого (1:1) 120 мг, калію броміду 10 мг; покази: кашель при трахеїтах, бронхітах, пневмоніях, коклюшу, запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів [4].

Таким чином, Чебрець плазкий та Материнка звичайна є самостійними засобами або входять до складу комплексних препаратів з відхаркувальною дією, а також для покращення апетиту, посиленню секреції жовчі, збільшення діурезу. Препарати використовують як заспокійливіта ранозагоювальні. Враховуючи розповсюдження видів перспективним є розширення спектру застосування чебрецю плазкого та материнки звичайної.

 

Література:

1.  Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник / за ред. А. М. Гродзінський. - К.: Видавництво “Українська Енциклопедія” ім. М. П. Бажана, 1992. - 544 с.

2.  Державна Фармакопея України доповнення 3. – ДП НЕФЦ, 2009.

3.  Фармакогнозія з основами біохімії рослин / за ред. проф. В.М. Ковальов. – Х.: Видавництво НФАУ “Прапор”, 2000. – 704 с.

4.  www.mozdocs.kiev.ua.

5.  www.vnarode.net.

6.  www.zdorovja.ks.ua.