УДК 378.147

Разуменко Т.О., м. Харків

 

РОЛЬ ФАКУЛЬТЕТІВ У СТИМУЛЮВАННІ СТУДЕНТІВ ДО НАУКОВО-ДОСЛІДНОЇ РОБОТИ

 

Система професійної підготовки у вищому педагогічному закладі має бути спрямована на підготовку вчителя-дослідника з новим типом мислення, якому притаманний високий динамізм, для якого головним є культ пошуку, пізнання, а не лише культ знань. У зв'язку з цим ще В. Вернадський у «Листах про вищу освіту» (1913 р.) писав: “У вузі наукова робота така ж важлива, як і навчальна, і з цією останньою взаємопов’язана і переплетена… Лише поступове усвідомлення нерозривності наукової роботи з правильно поставленим викладанням у вищій школі стане пануючим в академічному середовищі”.

Проте на сьогодні доводиться констатувати, що наукова робота в університетах продовжує залишатися своєрідним додатком, а не основним інтегративним компонентом навчального процесу, а, отже, майбутній учитель-дослідник не зорієнтований на творчість, на новаторство. Причина цього криється у невідпрацьованому дієвому організаційно-економічному механізмі залучення до наукової роботи талановитої молоді, відсутності належних умов для розвитку студентської наукової діяльності.

Вищезазначене актуалізує потребу в тому, щоб сучасна система навчально-наукової діяльності вищого педагогічного закладу стала особистісно-зорієнтованою, тобто спрямованою на виховання наукової культури особистості з максимально можливою індивідуалізацією. Для цього у педагогічному університеті має бути створене «наукове середовище», яке б сприяло розширенню наукової ерудиції майбутніх фахівців, формуванню науково-дослідницьких умінь, навичок самостійного наукового пошуку.

Першорядна роль у цьому процесі належить факультетам, які концентрують у собі потужні важелі для організації науково-дослідної роботи студентів за двома органічно-поєднаними напрямами: науково-дослідна робота студентів у навчальному процесі й у поза аудиторний час.

Підкреслимо, що ефективність навчально-дослідної роботи фаукультету залежить від скоординованості всіх компонентів системи професійної підготовки, спрямованості мотиваційної сфери студента на дослідницький пошук з першого до випускного курсу, особистісно-діяльнісного підходу до організації навчання. Цього можна досягти за умов діалогізації навчання, оптимального поєднання репродуктивних і творчих завдань у процесі вивчення навчальних дисциплін, широкого використання індивідуальних і колективних форм організації процесу навчання, максимального насичення занять ситуаціями спільної творчої діяльності тощо. Разом із цим у організації навчально-дослідної роботи наголос треба ставити на об’єднання зусиль різних факультетських кафедр з формування у студентів умінь користуватися науковою, довідковою, методичною літературою, що видана рідною й іноземними мовами, реферувати тексти, навичок інформаційного пошуку, комп’ютерної обробки даних тощо.

Вважаємо недоліками в організації навчально-дослідної роботи факультетів надто пізнє (у більшості випадків на третьому-четвертому курсах) залучення студентів до виконання науково-дослідних робіт у формі підготовки й захисту курсових та дипломних робіт, виконання завдань дослідницького характеру під час виробничих практик, а також недостатню мотивацію студентів, нечіткий характер зв’язку з майбутньою професійною діяльністю, відсутність наукової ініціативи з боку самих студентів.

З нашої точки зору названі недоліки можуть бути частково компенсовані за рахунок посилення увагу до організації дослідної роботи студентів на кафедрах у поза навчальний час, як от: запровадження наукових гуртків, створення проблемних груп, проблемних майстерень, наукових лабораторій, дискусійних клубів тощо. Названі форми привчають студентів до критичного аналізу існуючих наукових концепцій, обробки емпіричного матеріалу, опанування методологією і логікою наукових досліджень.

Отже, вищезазначене дає підстави для висновку, що саме факультети, як структурні підрозділи університету, мають потужні важелі для створення відповідного «наукового середовища», яке забезпечує належні умови й умотивування для науково-дослідної роботи студентів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заявка на участь у конференції

 

 

Прізвище автора (авторів)  Разуменко

Ім’я Тетяна

По батькові Олегівна

Місце роботи (навчальний заклад, установа, кафедра) Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди,

Адреса установи м. Харків, вул. Блюхера, 2

Посада аспірант

Науковий ступінь, учене звання -

Науковий керівник (науковий ступінь, звання, ПІБ)

для студентів, магістрантів, аспірантів д.п.н., проф. Золотухіна С.Т.

Робочий телефон (зазначити код міста) 0674235573

Домашня адреса (поштовий індекс) проспект Гагаріна 60, кв. 77, м. Харків, 61140

е-mail: _______________________________________________

Домашній телефон (зазначити код міста) 736-09-21