Кузубова В.В., аспірант*[1]

Київський національний економічний університет

 кафедра економіко-математичного моделювання

Багатоваріантне моделювання розвитку сільського господарства України

Прагнення України отримати членство у Світовій організації торгівлі робить вивчення взаємозв`язку внутрішньо- та зовнішньоекономічної політики держави стосовно  ринку сільськогосподарської продукції дуже важливим і актуальним.

Виробництво продовольчих товарів сконцентроване у аграрному секторі економіки, який виступає складовою частиною всього комплексу народного господарства  і знаходиться з ним у тісному взаємозв`язку. Тому головна ціль дослідження заключається в аналізі та прогнозуванні розвитку сільського господарства України в умовах світової торгівлі.

Наукове обґрунтування пріоритетів розвитку сільського господарства, як елемента внутрішньо- та зовнішньоекономічної політики неможливе без побудови економіко-математичних моделей і реалізації їх засобами програмного забезпечення, що дозволяє розробити та проаналізувати сценарії розвитку галузі.

Практика дослідження моделей сільського господарства показала, що загальною ціллю їх побудови є економічна оцінка та можливість впливу на розвиток галузі, через вибір політичних, економічних та соціальних напрямків розвитку держави. Але універсальної моделі, що забезпечувала б обґрунтування прийняття відповідних рішень для будь-якої країни, нажаль, не існує за  ряду особливостей цієї задачі. Кожна модель будується з конкретною ціллю, рівень складності побудови якої залежить від кількості існуючих даних, а також можливості їх отримання.

У світі існує значна кількість моделей прогнозування розвитку сільського господарства. Але в останні роки увагу економістів-математиків привертають моделі загальної та часткової рівноваги, так як саме цей вид моделей використовується майже у всіх країнах світу.

До найбільш відомих моделей загальної рівноваги, які аналізують результати та перспективи розвитку сільського господарства різних країн та їх об’єднань, відносяться: G-cubed, GTAP, INFORUM, MEGABARE/GTEM, RUNS, WTO [1]. Всі ці моделі використовувались в процесі прийняття рішень на Уругвайському Раунді, стосовно лібералізації сільськогосподарської торгівлі; в аналізі результатів проведення Уругвайського Раунду; в розширенні ЄС та його впливу на зміни в аграрній політиці; в роботі над Північноамериканською угодою, відносно вільної торгівлі (НАФТА); в перспективах розвитку світової економіки.

До найбільш відомих моделей часткової рівноваги, які аналізують сільське господарство як закриту систему, без впливу на нього іншої частини економіки відносяться: AGLINK, ESIM, FAO World Model, FAPRI, GAPsi, MISS, SWOPSIM, WATSIM [1]. За допомогою зазначених моделей здійснюється кількісний аналіз аграрної політики на світових сільськогосподарських ринках; вивчення розширення ЄС та СОТ; реформування сільського господарства США та ЄС; моделювання змін та перспектив розвитку галузі в умовах лібералізації торгівлі.

В Україні за часів Радянського Союзу в умовах планової економіки, як правило, будувалися тільки оптимізаційні моделі сільського господарства  в цілому та його підгалузей. Проводилося моделювання з метою визначення  оптимального поєднання галузей, тобто збалансування виробництва і використання ресурсів таким чином, щоб забезпечити раціональне використання наявних ресурсів виробництва; найкраще розміщення та спеціалізацію сільськогосподарського виробництва; оптимальне використання складу машинно-тракторного та автомобільного парку; оптимальний обігу та структуру стада; оптимальні раціони харчування тварин та використання кормів тощо [2,3].

Починаючи з 1992 року в Україні через ряд об’єктивних причин майже не будувалися економіко-математичні моделі розвитку аграрного сектора економіки. Тому, в роботі пропонується модель розвитку сільського господарства України, з точки зору інтеграції країни у світову економіку. Для України виникає необхідність та цікавість побудови моделі в умовах можливої багатоваріантності розвитку держави, що безпосередньо відображається на перспективах діяльності аграрного сектора. Передбачається розробка сценаріїв впливу на господарювання суб’єктів наступних заходів торгівельної політики:

·        лібералізація торгівлі сільськогосподарською продукцією;

·        вплив зміни ціни енергоносіїв на діяльність сільськогосподарських підприємств;

·        надходження іноземного капіталу (прихід іноземного інвестора), в результаті створення ринку землі, так як в багатьох країнах світу земля розглядається як будь-який інший товар;

·         набуття асоційованого членства в ЄС;

·         вступ країни в ЄЕП з Росією, Білоруссю та Казахстаном;

·          інше.

Отже, сьогодні Україна знаходиться на роздоріжжі економічного розвитку, маючи перед собою цілу низку варіантів вибору. І тому, саме економіко-математичні моделі можуть бути важливим інструментом в руках політиків для передбачення можливих наслідків будь-яких здійснених заходів.

 

 

Список літератури:

1.     Review of agricultural trade models: an assessment of models with EU policy relevance.  www.monash.edu.au/policy/conf/29VanTongeren.pdf

2.     Кравченко Р.Г. Математическое моделирование экономических процессов в сельском хозяйстве. М.:1978.

3.     Тунеев М.М. Экономико-математические методы в организации и планировании сельскохозяйственного производства. М.: – 1986.



*[1] Науковий керівник – С.С.Савіна, кандидат економічних наук, доцент.