Секция «Педагогические науки», подсекция 1 «Дистанционное обучение»

Канов А.В., Сибірякова І.Г., Костіна З.Л., Кочарова Т.Р.

Харківський державний університет харчування та торгівлі

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІ ІНТЕРФЕЙСІ АВТОМАТИЗОВАНОЇ СИСТЕМИ НАВЧАННЯ ТА ЇХНІ ЗАДАЧІ

Система освіти, що історично склалася у всьому світі, – це система масового навчання. Незважаючи на те, що очне навчання визнається кращим, більш якісним, воно дуже витратне, тому найбільш доступним способом одержання вищої освіти стає дистанційне навчання, що засноване на застосуванні комп'ютерних технологій. Під час очної освіти викладачам доводитися проводити заняття з великими групами тих, кого навчають. У цих умовах можливість урахування індивідуальних особливостей і диференційований підхід до кожного з них знижуються, особливо якщо застосовуються методи лише особистої участі викладача в керівництві пізнавальною діяльністю тих, кого навчають. Усе це зумовлює необхідність автоматизації навчального процесу.

Автоматизована навчальна система (АНС) – комплекс програмно-технічних і навчально-методичних засобів, що забезпечують активну індивідуальну пізнавальну діяльність того, кого навчають, на основі програмного керування цією діяльністю. Робота з АНС нагадує діалог із педагогом-репетитором, що досить ерудований у предметній галузі, яка вивчається. При цьому різко зростає активність тих, кого навчають, кількість розв'язуваних ними навчальних задач. Інтенсивна самостійна робота тих, кого навчають, в умовах інформаційного комфорту і забезпечує більш високу ефективність навчання.

Розглянемо способи надання знань в АНС. Експерт відповідної предметної галузі (ПГ) визначає та описує елементи знань у базі даних АНС і формує, таким чином, базу знань ПГ, що буде використовуватися в процесі навчання користувачів. Кожен елемент знань описується типом знання. Складність відомостей, що подані в елементі, визначається його типом. Зв'язки з іншими елементами знань задають логічну структуру дисципліни, що вивчається, або системи знань.

Проаналізуємо методику навчання в АНС. Експерт ПГ групує елементи знань у навчальні теми і визначає (рекомендує) послідовність вивчення матеріалу тем у вигляді сценаріїв навчання. Сценарії вивчення матеріалу теми – це послідовність, що рекомендується експертом, вивчення елементів знань, що об'єднані в тему. Для навчальних тем можуть бути визначені тестові завдання для самоконтролю, поточного контролю та проміжного контролю засвоєння навчального матеріалу.

Під час вивчення користувачем кожного елемента знань теми в АНС заносяться до протоколу наступні дані: час, що витрачено на вивчення матеріалу теми; кількість звертань до відомостей з кожного елемента знань; сумарний час, що витрачено користувачем на вивчення запропонованого навчального матеріалу; виконання тестових завдань, що пропонуються для самоконтролю і поточного контролю знань. Дані протоколу навчання можуть бути використані в підсистемі контролю знань для визначення глибини проміжного та підсумкового контролю знань.

По закінченні вивчення матеріалу всіх навчальних тем в АНС здійснюється підсумкове тестування знань того, кого навчають, відповідно до сценарію, у якому подані завдання, що охоплюють усі теми досліджуваної предметної галузі. Підсистема тестування знань повинна забезпечити розв'язання наступних завдань: розробка експертом сценарію тестування; інтерпретація сценарію та організація взаємодії з тим, кого навчають; передавання результатів виконання тестових завдань у базу даних підсистеми аналізу результатів контролю знань; організація взаємодії з підсистемою надання знань про ПГ з метою відображення знань у процесі тестування.

Під час розробки сценарію експерт ПГ, залежно від використовуваної методики тестування, змісту та обсягу досліджуваного курсу, визначає види контролю, типи тестових завдань і сценарії проведення контролю знань. У сценарії задаються варіанти видавання тому, хто тестується, тестових завдань і реакції підсистеми контролю на отримані відповіді.

Підсистема тестування під час інтерпретації сценарію організовує взаємодію з користувачем (тим, кого навчають). При цьому залежно від архітектури АНС динамічно формуються і передаються інтерактивні засоби (Web-сторінки, віконні форми) надання тестових завдань і відповідей. Крім того, користувачу може бути запропоновано уточнити свої знання. Зробити це можна, якщо звернутися до підсистеми надання знань про ПГ через відповідний інтерфейс. Підсистема тестування передає в підсистему аналізу результати виконання тестових завдань і одержує відповідну реакцію, на основі якої може прийматися рішення про перехід на ту або іншу позицію сценарію.

Підсистема аналізу результатів контролю знань повинна забезпечити розв'язання наступних завдань: розробка експертом методик оцінювання знань; оцінювання знань того, кого навчають, за результатами опрацювання сценарію тестування та результатом виконання тестових завдань; організація взаємодії з тим, кого навчають; передача даних аналізу в підсистему тестування знань. Під час розробки методики оцінювання знань експерт ПГ, залежно від використовуваної методики тестування, змісту й обсягу досліджуваного курсу, визначає види контролю, типи тестових завдань, сценарії проведення контролю знань та методику оцінювання знань. Підсистема аналізу контролю знань відповідно до використовуваного сценарію і відповідей користувача (того, кого навчають) оцінює знання і формує рекомендації щодо продовження навчання.

Для реалізації перерахованих задач пропонується використовувати клієнт-серверні технології локальних і глобальних мереж, інструментальні програмні засоби створення мультимедійних додатків і додатків баз даних. В якості основних компонентів інформаційного забезпечення інтелектуальних інтерфейсів АНС пропонується використовувати метазнання, що надаються у вигляді спеціалізованої бази даних; знання про ПГ наводяться у вигляді об'єктів інструментальних програмних засобів, що перераховані вище; сценарії – збережені об'єкти, що описують мережні моделі взаємодії системи навчання з користувачем.