Педагогические науки / 3. Методические основы воспитательного процесса

 

Коломієць Ю. В.

Старший викладач кафедри ЗТДМВТНК, к.п.н., ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

Лис В.М.

Магістр педагогічно-індустріального факультету  ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені  Григорія Сковороди»

 

Розвиток технічної творчості в процесі трудового навчання.

 

На сучасному виробництві робітники повинні мати різнобічні політехнічні і спеціальні знання, а також уміння розв'язувати практичні завдання. У зв'язку з цим перед школою поставлено вимоги всебічно розвивати в підростаючого покоління технічне мислення, добиватись того, щоб вже в стінах школи учні набували вмінь творчо підходити до виконання конкретних трудових завдань, і тим підготовляти їх до творчої праці в народному господарстві після закінчення школи. Такий підхід до навчально-трудової діяльності учнів позитивно впливає на їх розвиток і виховання, забезпечує більш доброякісну підготовку до праці і в кінцевому результаті — до життя. Про це свідчить аналіз психологічної, педагогічної, дидактичної і методичної літератури з питань розвитку технічної творчості учнів, передового практичного досвіду шкіл і результати багатьох наукових досліджень.

В результаті розвитку технічної творчості учні набувають умінь аналізувати технічні об'єкти з різних точок зору і робити узагальнення; вони вносять свої пропозиції щодо поліпшення технічних об'єктів, переносять набуті знання в різні умови праці, культури, побуту.

Виходячи з аналізу передового практичного досвіду шкіл і раціоналізаторів та винахідників на виробництві, можемо констатувати, що при організації роботи, пов'язаної з розвитком технічної творчості учнів, треба враховувати такі основні вимоги: роботу з учнями треба будувати на основі досягнутого ними рівня загальнонаукових, загальнотехнічних та спеціальних знань і практичного досвіду, щоб у процесі творчої діяльності спиратись на їх знання і практичні уміння та навички; на кожному з ступенів навчання учнів слід ознайомлювати із змістом і особливостями напряму їх технічної творчості, з організацією, плануванням і творчими прийомами роботи; починаючи роботу, учні завжди повинні мати вихідні дані про об'єкт технічної творчості: його призначення, будову, матеріал, принцип дії, конструкторські і технологічні вимоги до готового виробу; треба, щоб технічна творчість учнів розвивалася за стрункою дидактичною системою, яка відповідала б певним стадіям: підготовчій, проміжній, завершальній; процес розвитку технічної творчості учнів повинен відбуватися на основі єдності розумової і практичної діяльності. Створені в учнів нові тимчасові зв'язки закріплюватимуться внаслідок застосування засвоєного матеріалу (знань) в практичних ситуаціях, що приведе до міцнішого взаємозв'язку теорії з практикою.

Обов'язковою умовою технічної творчості учнів повинно бути досягнення в процесі роботи позитивних результатів (виготовлення виробів або окремих їх частин). Це сприяє формуванню в учнів віри в свої творчі сили, усвідомленню своїх здібностей і можливостей у технічній творчості, осмисленню суспільної корисності технічної творчості. Такі мотиви цінні тим, що вони стають для учнів основними в творчій роботі, розвиваючи до неї дедалі більшу потребу [1].

Розвиток технічної творчості учнів здійснюється на основі виконання технічних завдань. Технічні завдання (навчального і практичного характеру)

можна давати учням в описовому (усному або письмовому) , схематичному, графічному або комбінованому вигляді як такі, що мають суспільне значення.

Дидактичний матеріал, що використовується на заняттях, має сприяти формуванню техніко - конструкторських знань і вмінь, розвитку творчого технічного мислення учня, просторової уяви. Процес пізнання підлітка здійснюється не стільки опосередковано через зорове та слухове сприйняття, скільки через активні безпосередні дії, які учень змушений контролювати, що й покладено в основу відбору змісту технічної творчості учні [2].

Для раціонального розвитку технічної творчість учнів технічні об'єкти повинні бути не складними і не громіздкими, щоб їх можна було виготовити силами учнів (залежно від віку). Це дасть змогу учням побачити результати своїх творчих пошуків, що ще більше збудить їх інтерес до технічної творчості. За своїм змістом технічні об'єкти відповідали як характеру роботи і видам технологічних операцій, якими оволодівають учні на кожному ступені навчання, так і основним матеріалам, які вони опрацьовують. У такому разі технічні об'єкти будуть швидше виготовлені учнями.

Втілення в повсякденну роботу розглянутих нами питань допоможе не тільки дійово розвивати технічну творчість учнів, а й забезпечить політехнічну спрямованість цього процесу. Бо, як відомо, головною умовою реалізації політехнічного принципу в розвитку технічної творчості учнів є послідовне озброєння їх конкретними знаннями і вміннями конструкторського та технологічного характеру на основі оволодіння теорією конструкторсько-технологічного проектування і практичної діяльності.

 

Використана література:

1.   Воспитание    учащихся    в    процессе    трудового    обучения    /    Сост.Л.И.Маленкова.­­­- М:Просвещение, 1983-184с.

2. Горский В.А. и др Внеклассная работа по техническому творчеству и
    сельскохозяйственому  оп
ытничеству  /  Под  ред.   Д.М.  Комского  -  М:
    Просвещение, 1985. - 176с.

 

__________________ Коломієць Ю.В.     _______________ Лис В.М.