Филологические науки/5. Методы и приемы контроля уровня владения иностранными языками

Евдокимова И.А.

Северодонецкий технологический институт

Восточноукраинского национального университета им. Владимира Даля.

 

Модульно-рейтингова система оцінювання

 

Сучасний стан розвитку науки та техніки; політичні, економічні, культурні зміни в суспільстві суттєво впливають на інтелектуальний, професійний, культурний розвиток особистості та на потреби суспільства в цілому. Як відомо, професійне навчання має на меті задовольнити потреби суспільства у кваліфікованих фахівцях, професійні знання й уміння яких відповідають сучасному стану економіки. Тому доцільним є пошук нових форм і методів навчання, запровадження інноваційних технологій, удосконалення процесу контролю й оцінювання знань, умінь та навичок з метою підвищення якості професійної освіти. Досвід вітчизняної педагогічної практики виявив, що оптимальним є поєднання модульної організації навчання з рейтинговою системою оцінювання знань, умінь та навичок студентів.

Рейтинг – дослівно з англійської – оцінка, деяка числова характеристика якогось якісного показника. Під рейтингом розуміють „накопичена оцінка”. У вузівській практиці – це деяка числова величина, виражена за багатобальної системою (12-бальна, 20-бальна, 100-бальна), інтегрально характеризує успішність і знання (учня) студента з одного або декількох предметів протягом якогось періоду навчання.

Більш повним є трактування рейтингу як сумарної оцінки якості роботи студента за весь період вивчення певної дисципліни. При цьому враховується не лише рівень здобутих студентом знань, умінь та навичок, але й регулярність відвідування занять, активність на семінарських та практичних заняттях, характер навчальної роботи (систематичність, нерегулярність, штурмівщина), навчально-творча діяльність, особистісні додаткові характеристики (культура мовлення, спілкування тощо).

Рейтингова система є ефективною:

-по-перше, вона враховує поточну успішність студента і тим самим активізує його самостійну роботу;

-по-друге, більш обєктивно й точно оцінює знання студента за рахунок дробіння 100-бальної шкали оцінок;

-по-третє, створює основу для диференціації студентів, що є важливим при переході на багаторівневу систему навчання;

-по-четверте, дозволяє отримувати детальну інформацію про виконання кожним студентом графіка самостійної роботи.

         Використання рейтингової системи оцінювання в умовах модульної організації навчання надає викладачеві можливість систематично контролювати навчальні досягнення студентів засобами поточного й модульного контролю та об’єктивно оцінювати якість засвоєних знань, умінь та навичок безпосередньо на кожному занятті.

         Відомо, що іноземна мова є специфічною дисципліною, яка відрізняється від інших дисциплін за певними параметрами.

         По-перше, іноземна мова відноситься до навчальних предметів з провідним компонентом „засоби діяльності”. Тобто результатом вивчення іноземної мови повинно стати не накопичення теоретичних знань, а формування й автоматизування практичних мовленнєвих умінь та навичок.

         По-друге, викладач іноземної мови одночасно виконує функції організатора та співучасника спілкування, і контролера та коректора. Тому ефективність методу навчання іноземній мові прямо залежить від наявності технології контролю, яка забезпечує ефективний, систематичний зворотний зв’язок з боку викладача.

         Студенти вивчають курс іноземної мови протягом двох років і складають наприкінці кожного семестру залік. Вивчення курсу з іноземної мови завершується екзаменом. Для отримання заліку студент повинен набрати протягом семестру певну кількість балів. Для отримання екзаменаційної оцінки студент повинен набрати протягом усього процесу вивчення іноземної мови певну кількість балів (сумарний рейтинг), що відповідає певній оцінці чотирибальної шкали. За умов, що студент не набирає суму балів, яка відповідає оцінці „задовільно”, або бажає покращити свою підсумкову оцінку, він складає усний екзамен на загальних умовах.

         На основі сумарного рейтингу студента за весь період вивчення іноземної мови визначається підсумкова оцінка. Для цього сума індивідуального рейтингу кожного студента за допомогою шкали переводиться в оцінки чотирибальної шкали. Шкала переведення відображає відсоток набраних студентом балів від максимально можливої кількості балів, який відповідає кожній оцінці чотирибальної шкали. Отримані після переведення оцінки відповідають екзаменаційним.

         Кількість балів, що є достатнім для отримання заліку або екзаменаційної оцінки, визначається об’ємом навчального матеріалу та кількістю навчальних годин.

 

 

 

 

 

Література

1.     Євдокимов О.В. Нові педагогічні технології організації навчання студентів: Дис. канд.пед.наук, 13.00.01 – Х., 1997.

2.     Шиян Н.І. Технологія модульно-рейтингового навчання в вищій школі. – Полтава , 1998.