Ящук О., Миськова Н.

Буковинський державний фінансово-економічний університет, м.Чернівці

Чинники розвиток інноваційного підприємства

 

Підвищення конкурентоспроможності і якості продукції завжди входили до складу головних завдань діяльності підприємства, тим паче у період певного зниження рівня НТП в Україні, що мав би бути визначальним фактором підвищення інноваційної активності підприємств.

 У науковій літературі питання інноваційного розвитку знаходять своє відображення у роботах багатьох вчених, серед яких  Завгородня О.[2], Янковська О.І.[8], Петрина Н., Москаленко О.[5].

Метою дослідження є визначення поняття інноваційна діяльність підприємства, а також визначення основних детермінантів, які безпосередньо впливають на розвиток інноваційної діяльності.  Проблематика даного напрямку дослідження заключається у виявленні впливу різноманітних факторів внутрішнього і зовнішнього середовища на розвиток підприємства

Згідно законодавства, то інноваційна діяльність – діяльність, що спрямована на використання і комерціалізацію результатів наукових досліджень та розробок і зумовлює випуск на ринок нових конкурентоспроможних товарів і послуг [1].

Перш за все, варто виокремити складові структури інноваційного розвитку промисловості: ін­новаційна культура, інноваційний потенціал, інноваційна інфраструктура та інноваційні ризики.

Ознаками інноваційної культури є прагнення до інновацій, знання про найсучасніші інноваційні розробки, вміння здійснювати інноваційні дослі­дження, оперативно впроваджувати їх результати у практику.

Інноваційний потенціал - це сукупність можливостей країни (науково-технологічних, фі­нансово-економічних, виробничих, соціальних та культурно-освітніх) та про­мислових підприємств (кадрових, ресурсних, трудових), які забезпечують здатність промисловості до інноваційного розвитку.

Інноваційна інфраструктура забезпечує високу швидкість іннова­ційного розвитку. Інноваційна інфраструктура в Україні є функціонально не­повною, недостатньо розвиненою.

Інноваційні ризики пов'язані зі стадіями створення і просування інновацій, впровадження інноваційних проектів [7]:

   науково-технічні ризики - невідповідність технічного рівня виробництва тех­нічному рівню інновації, невідповідність кадрів професійним вимогам проек­ту, негативні результати НДР;

   ризики правового забезпечення проекту - відсутність лі­цензій на окремі види діяльності, помилковий вибір територіальних ринків патентного захисту;

   ризики комерційної пропозиції - відсутність постачальників необхідних ре­сурсів і комплектуючих, невиконання постачальниками зобов'язань по термі­нах і якості поставок.

Стосовно факторів впливу на інноваційну діяльність, то звертаючись до праць науковців, можна виділити декілька класифікаційних ознак чинників впливу. Загалом ці фактори бувають [4]:

·                   законодавчі - формують правову основу інноваційного розвитку підприємств в Україні на основі сис­теми законних та підзаконних актів, вони визначають механізми здійснення інноваційної ді­яльності, розвитку і поширення інновацій, проведення реформ промисловості із застосуванням інновацій у виробництві та управлінні тощо. Політичні фактори здійснюють вплив на конкурентне середовище промисловості, впливають на політичні погляди людей, які знаходять своє вираження у діяльності та прийнятті управлінських рішень щодо іннова­ційного розвитку промисловості.

·                   організаційно-управлінські - здійсню­ють вплив через інституційно-управлінські та інституційно-організаційні змі­ни в інноваційній сфері, Управлінські фактори характеризують структуру та ефективність сис­теми управління промисловістю та інноваційною діяльністю промислових підприємств.

·                   фінансово-економічні - визначають особливості здійснення інноваційної діяльності підприємств з позицій грошово-кредит­них, бюджетно-податкових, амортизаційних важелів інноваційного розвитку. До  таких варто віднести податкові пільги для підприємств; банківське кре­дитування; страхування інноваційних ризиків; функціонування фінансово-промислових груп

·                   техніко-технологічні - здійснюють вплив на технічні та технологічні сторони інноваційної діяльності промислових підприємств;

·                   соціальні - відділяють вплив соціальних наслідків інноваційного розвитку.  Дані фактори впливають, з одного боку, на ринок робочої сили, на споживачів інноваційної промислової продукції та попит на неї, умови праці, що призводять до інноваційного розвитку промисловості, з іншого - на зняття соціальної напруги в суспільстві.

·                   екологічні - визначають вплив інноваційних продуктів на довкілля в процесі інноваційної діяльності під­приємств. До цієї групи потрібно віднести: інноваційне обладнання очисних споруд, зас­тосування альтернативних джерел енергії, ведення виробничих процесів із дотриманням екологічних стандартів, утилізацію відходів виробництва тощо.

·                   гуманітарні - впливають на інноваційний розвиток через ступінь освіченості населення, рівень знань і науки в країні;

·                   інформаційні - визнача­ють особливості інноваційного розвитку підприємств на основі використання інформаційних ресурсів. Група інформаційних факторів включає відомості про інноваційні розробки, інформацію про інвестиційні та іннова­ційні програми і проекти.

Також як окрема група варто виділити інвестиційні фактори, які містять у собі комплекс заходів щодо стимулювання за­лучення капіталів в інноваційний розвиток промисловості.

Варто також звернути увагу на ті фактори, які певним чином перешкоджають інноваційному розвитку організаційної системи.

Аналізуючи праці учених, можна виділити такі групи стримуючих факторів [3]:

   економічні - нестача кош­тів для фінансування; великі витрати на нововведення; тривалий термін окупності нововве­день; складність залучення сторонніх фінансо­вих ресурсів; високий еконо­мічний ризик;

   виробничі - брак інформації про ринки збуту та нові тех­нології; несприйнятливість підприємств до нововведень; відсутність кваліфікованого управління інноваційними процесами;

•правові - недосконалість інструментів правового регулювання інноваційної діяльності; відсутність оптимального рівня оподаткування.

Пантелейчук Д.Ю. виділяє такі гальмівні фактори інноваційного роз­витку підприємств:

·          низька інвестиційна активність вітчиз­няних та зарубіжних інвесторів;

·          низький рівень державного фінансування інно­ваційного розвитку та недостатність власних коштів підприємств; послаблен­ня взаємозв'язків науки та виробництва;

·          недосконалість податкового законо­давства [6].

Отже, підприємство, що здійснює інноваційну діяльність, значно відрізняється від інших підприємств за якістю та меншою витратністю  власної продукції, цим самим здійснюючи вплив на технологічні та ринкові умови і вищий рівень конкурентоспроможності. Саме тому необхідно чітко визначити фактори, які впливають на інноваційний розвиток підприємства.

Тому, активізація інноваційного розвитку підприємств повинна бути  пов’язана, по-перше, з оновленням основних виробничих фондів, з ресурсозбереженням і приводити до суттєвого зменшення витрат матеріалів на одиницю продукції.

Розвиток інноваційного підприємства може забезпечити лише ефективне функціонування усіх факторів. Таке можливе лише за умови вибору правильної комбінації цих факторів та найбільш ефективних методів та інструментів управління такими чинниками.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1.        Закон України «Про інноваційну діяльність» від 04.07.2002 // Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2002, N 36, ст.266. 

2.        Завгородня О. Структурна динаміка як фактор інноваційного розвитку національної економіки / О. Завгородня // Економіка України. – 2004. – №11. – С.34-42.

3.        Ігнатенко О.Я. Стимулювання інноваційного розвитку промислових підприємств / О.Я. Ігнатенко. [Електронний ресурс]. - Доступний з http://www.masters.donntu.edu.ua/2008 / fem / ignatenko/library/stl.htm.

4.        Кузьмін О. Фактори інноваційного розвитку підприємств / О. Кузьмін, Т. Кужда. [Електронний ресурс]. - Доступний з http://www.experts.in.ua/baza/analitic/index.php? ELEMENT _ID=11391.

5.        Москаленко О.М. Інституціональні чинники формування інноваційної економіки : автореф. дис. на здоб. наук. ступеня канд. екон. наук : спец. 08.00.01 "Екон. теорія та історія екон. думки" / Москаленко Олександра Миколаївна ; Держ. вищ. навч. заклад "Київ. нац. екон. ун-т ім. В. Гетьмана". - К., 2009. - 20 с., іл., табл.  — Бібліогр.: с. 17—18.

6.        Пантелейчук Д.Ю. Інноваційна діяльність машинобудівних підприємств / Д.Ю. Пантелейчук. [Електронний ресурс]. - Доступний з http://www.vsm.vinnica.ua/ua/archive/conf'7/2/ pantelejchuk.doc.

7.        Сидоренко М.В. Деякі підходи до оцінки економічної доцільності впровадження ін­новаційних проектів / М.В. Сидоренко. [Електронний ресурс]. - Доступний з http://www. confcontact.com/2007may/4_sidor.htm.

8.        Янковська О.І. Економічна сутність інновацій/ О.І. Янковська// Економіка. Управління. Інновації. Електронне наукове фахове видання. – 2009. №1.