Кателла Є.Ю., к.е.н. Распопова В. А.

Донецький національний університет економіки та торгівлі імені Михайла Туган-Барновського, Україна

 

Використання процесного підходу до управління змінами на підприємстві

 

Невизначеність та мінливість зовнішнього середовища змушують вітчизняні підприємства обирати такі інструменти управління, які дозволять легше адаптуватися до змін умов господарювання. Саме тому виникає необхідність безперервного вдосконалення бізнес-процесів підприємства та управління змінами на рівні всіх аспектів та ланок діяльності з метою підвищення адаптивності підприємства до нестабільних умов господарювання.

Окремі теоретичні та методологічні  питання управління змінами розглядалися такими науковцями як Камерон Е. [1], Коттер Дж.[2], Садєков А.[3], Тарасюк Г. [4], та інші. Але в науковій літературі досі не представлений механізм застосування процесного підходу до управління змінами на підприємстві, що актуалізує вивчення цього питання.

Застосування процесного підходу до управління змінами на підприємстві передбачає, що на перший план виходять саме бізнес-процеси, детальне дослідження яких надасть змогу виявити основні проблеми, які потребують вирішення. Етапи управління змінами на основі процесного підходу представлені на рисунку 1.

При управлінні змінами на підприємстві на першому етапі проводиться ідентифікація та документування існуючих на підприємстві бізнес-процесів з метою їх подальшого системно-аналітичного обстеження.

На наступному етапі необхідно провести діагностику бізнес-процесів, в результаті якої будуть сформовані основні проблеми підприємства, що надасть можливість сформувати заходи щодо їх вирішення. На етапі діагностики необхідно виявити ті бізнес-процеси, які потребують першочергових змін. Для цього потрібно визначити проблеми кожного бізнес-процесу та важливість процесу для функціонування підприємства взагалі. Таким чином, визначаються напрями змін на підприємстві методом «знизу-вгору», тобто виявлення проблем конкретних бізнес-процесів дозволить поступово вдосконалювати всю мережу бізнес-процесів, що призведе до значного підвищення ефективності функціонування всієї системи.

 

 

 


.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1.- Організаційно-функціональна схема управління змінами на підприємстві на основі процесного підходу

 

Для визначення глибини необхідних змін потрібно не лише виявити проблеми певних бізнес-процесів, а також оцінити ступінь їх впливу на результати діяльності підприємства та ефективність його функціонування на ринку. З цією метою необхідно провести оцінку окремих складових бізнес-процесів, для чого доцільно розробити збалансовану систему показників, яка дозволяє ув’язати між собою показники, що характеризують різні аспекти діяльності підприємства, даючи змогу комплексно оцінити стан підприємства. Саме від ефективності функціонування підприємства залежить глибина необхідних змін, тобто, чим гірші результати його діяльності, тим кардинальніших змін воно потребує. На цьому етапі також доцільно проаналізувати наявні можливості проведення змін на підприємстві. Для цього потрібно ідентифікувати наявні компетенції та визначити невистачаючі, а також сформувати політику по відношенню до їх ефективного використання.

На останньому етапі потрібно розробити конкретні заходи щодо впровадження змін на підприємстві з використанням сучасних інструментів (такими як Лін-продакш, Кайдзен, система «Всебічного управління якістю», реінжиніринг та біореінжиніринг, система 5 S та ін.), які є оптимальними для конкретного підприємства.

Отже, завдяки процесному підходу до управління змінами на підприємстві можна розробити систему континуального вдосконалення бізнес-процесів підприємства, що забезпечить отримання додаткових конкурентних переваг та здатність швидко реагувати на зміни зовнішнього середовища.

 

Список використаних джерел:

1.     Камерон  Э. Управление изменениями / Э. Камерон, М. Грин. – М.: Добрая книга, 2006. – 360 с.

2.     Коттер П. Дж. Впереди перемен. – М.: Олимп-Бизнес, 2011. – 256 с.

3.     Садеков А.А. Стратегічне управління підприємством. Управління змінами: навч. посіб. / А.А. Садеков, О.Ю. Гусєва.  – Донецьк: ДонНУЕТ, 2010. – 414 с.

4.     Тарасюк Г.М. Управління змінами в системі управління підприємством// Вісник ЖДТУ. – 2010. - № 2 (52). – с. 287-291.