Економічні науки / 4.Інвестиційна діяльність і фондові ринки

к.е.н., доцент Поліщук О.А., Пендей А.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Інвестування за межі україни В умовах глобалізації світової економіки

 

Глобалізація світової економіки – це об’єктивний процес формування інтегрованої та взаємозалежної економіки країн світу. Об’єктивність економічних процесів, як відомо, полягає в тому, що вони не залежать від волі, бажань і свідомості людей. Тобто незалежно від міри усвідомлення логіки та тенденцій економічних процесів у розвитку світової економіки, сьогодні ми є свідками новітніх економічних явищ, які ще не знайшли належного осмислення у працях економістів.

Дослідження проблеми інвестування економіки завжди знаходилось у центрі уваги економічної думки. Це обумовлено тим, що інвестиції торкаються найглибших основ господарської діяльності, визначають процес економічного зростання в цілому.

Питання щодо процесів інвестування досліджували В.Галайда, О.Ватаманюк, В.Федоренко. Л.Борщ, А.Гайдуцький, Б.Губський, А.Дука, Т.Майорова, А.Пересада А.Кредісов, М.Цебенко, Д.Лім, Хайнс, П.Варр та ін.

Метою роботи є вивчення динаміки розмірів інвестицій за кордон у період 2005 – 2011 років та їх вплив на розвиток економіки України.

За даними ЮНКТАД, переважна частина прямих зарубіж­них інвестицій (експорт капіталу) здійснюється розвинутими країнами. Розвинуті країни залишаються лідерами за загальним обсягом зарубіжних прямих інвестицій, обсяг яких досяг у 2005 році 779 млрд. дол. США. Найбільшими експортерами капіталу в 2005 році були Нідерланди (119 млрд. дол. США), Франція (116 млрд. дол. США) і Велика Британія (101 млрд. дол. США). Збільшилася частка прямих іноземних інвестицій Гонконгу (Китай) до 33 млрд. дол. США. У цілому частка країн, що розвиваються, і країн із перехідною економікою, як джерел зарубіжних інвестицій, зросла до 133 млрд. дол. США, що склало 17% глобальних зарубіжних інвестицій. Однак основним джерелом прямих зарубіжних інвестицій залишаються розвинуті країни [3, с.128].

Країни, які отримують іноземні інвестиції, і країни, які експортують капітал, як свідчить статистика, - це, переважно, високорозвинуті країни. В цьому полягає сучасна особливість руху міжнародного капіталу на відміну від середини ХХ сторіччя. Врахову­ючи це, слід відмовитися від стереотипів, поширених у посткомуністичних суспільствах, про те, що іноземний капітал має експансіоністську природу й загрожує суверенітету країн. Так, для України питання економічного росту полягає в тому, чи вдасться країні, всупереч існуючим сучасним тенденціям розміщення іноземного капіталу, залучити потоки міжнародного капіталу до національної економіки.

За останні роки система державного управління інвестиційною діяльністю в Україні неодноразово підлягала зміні.

Чиста міжнародна інвестиційна позиція НБУ за 2009 р. виросла на 278 млн дол. до -39 млрд 824 млн, за даними Прес-служби НБУ.  Зокрема, активи за попередніми даними станом на 1 січня 2010 р. виросли на 5.9% - до 113,357 млрд дол. з 106 млрд 609 млн дол. на 1 січня 2009 р. Резервні активи НБУ за даний період скоротилися з 31 млрд 543 млн дол., до 26,505 млрд дол.

 Прямі інвестиції за кордон виросли з 7,005 млрд дол. на 1 січня 2009 р., до 7,259 млрд дол. на 1 січня 2010 р. Портфельні інвестиції виросли з 49 млн дол., до 61 млн дол., цінні папери, які дають право на участь в капіталі виросли з 45 млн дол., до 55 млн дол. Боргові цінні папери виросли з 4 млн дол., до 6 млн дол. [4].

Інші інвестиційні активи виросли з 68 млрд 12 млн дол., до 79 млрд 532 млн дол. Розглянемо дані по обсягам прямих інвестицій з України в економіку країн Світу в табл. 1. Прямі інвестиції (акціонерний капітал) з України в економіку країн світу. Як видно, з наведених даних, найбільші обсяги капіталу спрямовуються в Кіпр. Але і Кіпр в свою чергу, як відомо, є одним з основним інвестором України за останні роки.

Таблиця 1

Обсяги прямих інвестицій на 01.07.2011 за межі України

 Обсяги прямих інвестицій на 01.07.2011 

(млн.дол. США) 

У % до підсумку

Усього

6934,1

100

у тому числі

 

 

Кіпр

6389,3

92,1

Російська Федерація

205

3

Латвія

87

1,3

Польща

51,1

0,7

Грузія

32,9

0,5

Казахстан

27,4

0,4

Вiрґiнськi Острови (Брит.)

25,8

0,4

Інші країни

115,6

1,6

 

З вищенаведених таблиць ми можемо спостерігати лише напрямки інвестування за межі України, ну і їх обсяги. Але щоб зрозуміти динаміку цього не достатньо. Тому для повного розуміння ситуації, що склалась за багато років в Україні з інвестуванням за її межі, розглянемо рис. 1.

Рис. 1. Динаміка прямих іноземних інвестицій з України

 

Ми можемо спостерігати такий позитивне зростання обсягів іноземних інвестицій в Україну, починаючи з 1995 року по 2011, адже в Україні перші інвестиційні фонди з’явились порівняно недавно — у 1994 році і стали важливим механізмом започаткування в Україні процесу масової приватизації, але для класичного спільного інвестування вони не були готові. А особливо стрімке збільшення обсягів почалось у 2005 році, що було пов’язано з покращенням інвестиційного клімату в Україні. Саме те, від чого по великому рахунку і залежить наша інвестиційна привабливість.

Наступний графік відображає динаміку обсягів інвестицій за межі України (1995-2011 рр.).

Рис. 2. Динаміка обсягів прямих іноземних інвестицій в Україну

 

Як бачимо, ситуація, що складалась протягом 1995-2011 років з інвестуванням в країни світу дещо гірша, ніж з інвестуванням в Україну. З 1995 року по 2007 ми спостерігаємо дуже низьку активність інвестування за межі нашої держави. Але у 2007-2008 рр. ми бачимо, що крива графіка різко пішла вгору, що значить про збільшення обсягів інвестування [4].

На сьогодні в Україні розроблено законодавство про іноземні інвестиції, до якого входять понад 100 різних нормативно-правових актів, законів, постанов, указів, положень, інструкцій та інших. Серед них важливе місце посідає Закон України "Про режим іноземного інвестування". У ньому є позитивні моменти, пов’язані з особливостями режиму іноземного інвестування, чітким визначенням видів іноземних інвестицій і форм їх здійснення, а також системи державних гарантій захисту капіталу за межами України [2].

На сучасному етапі в Україні законодавче не визначені, або мають суттєві недоліки процеси іноземного кредитування, створення кредитних співтовариств, концесій, надання прав власності на землю; не розроблено також механізми державного страхування іноземних інвестицій, створення страхових фондів. Крім того, існують й інші негативні моменти: насамперед це бюрократичні перешкоди та легітимна невизначеність у процесі приватизації; відсутність реальної приватизації та закону про приватизацію землі; обіг на внутрішньому ринку грошових одиниць західних країн; відсутність відповідного правового забезпечення кредитування, страхування, валютного обігу; обмеженість каналів репатріації прибутку [5].

Проте варто ще раз зазначити, що законодавча база має принаймні два основних недоліки:

·        по-перше, нестабільність та ненадійність;

·        по-друге, відсутність комплексності та наявність суперечностей у законодавчих актах.

Нестабільність зумовлює неможливість спрогнозувати виробничо-господарську та фінансову діяльність об’єктів інвестування. Забезпечення стабільності нормативної бази для іноземного інвестора важливіше, ніж пільги.

Якщо країна є активним експортером капіталу, то, як правило, використовується другий підхід до формування законодавчої бази щодо участі іноземних інвесторів у національному господарстві. Країни, які переважно імпортують капітал, прагнуть прийняти єдиний законодавчий акт щодо міжнародної підприємницької діяльності. Нині Україна, безумовно, є державою, яка залучає іноземний капітал на свою територію. Виходячи з тенденцій, які склалися, слід зробити висновок, що вона залишиться такою ще тривалий час [1].

На сьогодні, Україна, нажаль ще продовжує бути для іноземних країн, країною яка вкладає порівняно невеликий обсяг інвестицій . Найближчим часом ситуація поліпшиться але лише стосовно окремих форм інвестування, що значно не вплине на загальний стан інвестиційної діяльності нашої країни.

Література:

 

1.     Правління НБУ –Постанова «Про врегулювання питань іноземного інвестування в Україну» від 10.08.2005 №280.

2.     Гаврилюк О.В. Інвестиційний імідж та інвестиційна привабливість України // Фінанси України. — 2008. — №2 (147). — С.68-81.

3.     Даниленко А.А. Актуальні питання прямих іноземних інвестицій до України з ЄС (у контексті розширення Євросоюзу на Схід)// Фінанси України. — 2008. — №1 (146). — С.127-137.

4.     Попов В. Ю. Потоки фінансових ресурсів в Україні// Фінанси України. – 2008. - №5. – с. 78 – 86.

5.     The Group of States against Corruption (GRECO) Publishes its Report on Ukraine. Strasbourg, 29/10/11. — http://www.coe.int/t/dg1/greco/.