Економіка / 6. Маркетинг і менеджмент

К.е.н., доц. Воронецька І.С.,  Попадюк С.В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

СТРАТЕГІЧНИЙ АНАЛІЗ ЯК ЕЛЕМЕНТ СТРАТЕГІЧНОГО УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ

 

Одним з найбільш актуальних завдань сучасного розвитку економіки України є створення умов ефективного і динамічного переходу до ринкових відносин. При цьому дуже важливою є реорганізація надмірної концентрації і монополізації виробництва, удосконалювання організаційних і структурних відносин, перегляд застарілих командних економічних зв'язків і методів керування. У цих умовах особливої гостроти набуває необхідність розвитку підприємницької активності на основі застосування елементів стратегічного аналізу.

Стратегічний аналіз визначає стратегію підприємства як генеральний план розвитку бізнесу у конкурентному середовищі.

Питаннями щодо суті, завдань та ролі стратегічного управління бізнесом, займались такі відомі вітчизняні та зарубіжні науковці, як Г.А.Азоєв, І.Х.Ансофф, Ю.К.Боумен, Булонська В.І., О.С.Віханский, М.В.Володькіна, З.І.Галушка, В.Г.Герасимчук, А.П.Градов, О.В.Демьянова, Н.Б.Кушнір, О.А.Лукашевич, О.Л.Трухан та інші. Разом з тим нині ще не сформовано єдиної точки зору, щодо методичних підходів застосування стратегічного аналізу в стратегічному менеджменті вітчизняних підприємств.

Метою даного дослідження є узагальнення понять стратегічного управління в системі господарювання підприємства та стратегічного аналізу як засобу до пошуку різних альтернатив для прийняття ефективних стратегічних рішень.

Завданням сучасного стратегічного управління є: розроблення місії підприємства; визначення цілей організації; оцінка та аналіз зовнішнього середовища; визначення сильних та слабких аспектів; аналіз стратегічних альтернатив; вибір стратегії; реалізація стратегії; оцінка стратегії.

Стратегічне управління підприємством є для української економіки новим, невизначеним явищем, яке передбачає визначення ключових позицій на перспективу в залежності від цілей; виділення ресурсів організації під стратегічні цілі, незалежно від фактичної структури управління виробничо-господарською діяльністю; створення центрів керівництва кожною стратегічною метою; оцінку та стимулювання виробничих підрозділів та їх керівників в залежності від ступеня досягнення стратегічних цілей.

Отже, стратегічне управління – складна система, концепція якої полягає в основі стратегічного мислення і знаходить своє застосування в управлінні підприємством та залежить від взаємодії таких чинників як галузева належність організації, величина, тип виробництва, рівень спеціалізації, концентрації та кооперації, наявність науково-технічного потенціалу, рівень управління, кваліфікаційний потенціал персоналу [1].

Особливістю стратегічного управління є те, що тут дуже мало рутинних процедур і дуже багато творчості. Тому теорія  стратегічного  управління формується на основі узагальнення практики успішного вирішення стратегічних завдань управління підприємством і на основі виділення окремих управлінських схем та тверджень з допомогою яких можна здобути успішні результати [2, с. 5]

Стратегічне управління неможливе без стратегічного аналізу. Стратегічний аналіз варто виділити як самостійний напрям дослідження, бо саме його елементи наявні на кожному із етапів стратегічного управління: від визначення стратегічних цілей до виконання стратегії та аналізу її ефективності.

Стратегічний аналіз – це комплексне дослідження позитивних і негативних чинників, які можуть уплинути на економічний стан підприємства у перспективі, а також шляхів досягнення стратегічних цілей підприємства. За допомогою стратегічного аналізу готується комплексний стратегічний план розвитку підприємства, здійснюється науково обґрунтована, всебічна й своєчасна підтримка прийняття стратегічних управлінських рішень. Стратегічний аналіз досліджує різні чинники й можливості, які підприємство може використати для свого розвитку. Ці чинники вивчаються комплексно, з розрахунком на довготривалу перспективу [4]. Основними етапами стратегічного аналізу мають стати: ретроспективний аналіз підприємства, саме стратегічний аналіз та аналіз ринків (потреб) (рис.1).

Рис. 1. Схема стратегічного аналізу підприємства

 

Таким чином, можна стверджувати, що результатом стратегічного аналізу стає системна модель підприємства та його оточення, що визначає стратегію управління бізнесом з метою його розвитку на перспективу.

При цьому слід зауважити, що стратегічне управління має різні функції, які виокремлюються із загального управлінського процесу внаслідок поділу управлінської праці. Без визначення основних і спеціальних функцій стратегічного управління, неможливо розробляти підходи щодо довгострокового розвитку суб’єктів господарювання в нестійкому зовнішньому середовищі. На сьогодні слід наголосити на таких основних функціях стратегічного управління:

-          спрямованість керівника на досягнення конкретного результату,

-          прояв цілеспрямованих стратегічних рішень, що забезпечують передбачення управлінської діяльності,

-          інтеграція і вдосконалення управлінської практики, стратегічне планування тощо.

Стратегічне планування як функція стратегічного управління майже не здійснюється і тому спеціалісти і керівники вітчизняних підприємств, зокрема і торгівельних, не мають досвіду, знань та не знають переваг стратегічного планування.. Однією з причин є те, що методи стратегічного планування, які використовуються у зарубіжній практиці, не адаптовані до вітчизняного ринку, а це призводить до того, що результати їх використання не завжди задовільні. Стратегічне планування є потрібним для кожного підприємства, оскільки воно допомагає ефективніше управляти ресурсами підприємства. Для розроблення правильної стратегії потрібно дотримуватися всіх правил на кожному етапі. І персонал, і керівництво повинні прикладати максимум зусиль для реалізації стратегічних планів підприємства.

Не менш важливими є принципи стратегічного управління, до яких можна віднести цілеспрямованість об’єктивність, системність, науковість, дієвість, плановість, ефективність, своєчасність [3].

Підприємство знаходиться у стані постійного обміну із зовнішнім середовищем, забезпечуючи тим самим собі можливість виживання. Стратегічний аналіз середовища є початковим етапом формування стратегії діяльності підприємства.

Стратегічний аналіз формує інформаційну базу для прийняття рішення, але його методи залежать від складності внутрішнього та зовнішнього середовища господарської системи. Система методів стратегічного аналізу та інформаційне коло джерел залежать від економічних відносин в регіоні та традиційної чи інноваційної спрямованості потенціалу господарської організації [4].

Правильно обрана стратегія є першим найважливішим результатом і водночас ефективним механізмом стратегічного управління, оскільки вона мобілізує використання науково-технічного, виробничо-технологічного, фінансово-економічного, соціального й організаційного потенціалів підприємства у визначених напрямках, що пов'язані з досягненням успіху.

Висновки: Отже, для свого ж добробуту кожне підприємство повинне розробляти власну стратегію, за допомогою якої можна було б прогнозувати «критичний шлях» підприємства на найближчі і більш віддалені перспективи, намічати допустимі межі ризику та виявляти поріг можливостей підприємства. В сучасних умовах господарювання правильно обрана стратегія управління підприємством є нагальною необхідністю, яка обумовлена посиленням конкурентної боротьби. Стратегічний аналіз є визначальним чинником для збору, аналізу та формування інформації про внутрішнє і зовнішнє середовище функціонування, що допоможе досягти перспективних довгострокових цілей. Важливість стратегічного підходу в управлінні значною мірою посилюється в умовах фінансової кризи, коли усі зусилля мають бути спрямовані на підтримку стійкого балансу внутрішніх ресурсів і зовнішнього середовища підприємств.

Література:

1.        Булонська В.І., Ботвінова Є.А. Проблеми розвитку стратегічного планування на вітчизняних підприємствах / В.І.Булонська, Є.А.Ботвінова // Науковий вісник. - 2006. - № 16.6.- С. 156-160.

2.        Забродська Л.Д. Стратегічне управління: реалізація стратегії: Навч.посібник для студ.екон.спец. – Харьків: Консум, 2004. – 208 с.

3.        Кушнір Н.Б., Артюшок В.С. Сутність і принципи стратегічного аналізу та його місце у системі стратегічного управління підприємством Н.Б.Кушнір, В.С.Артюшок // Науковий вісник НЛТУ України. 2010. − № 20(4) – С. 211-216

4.        Лукашевич О.А. Значення стратегічного аналізу в системі стратегічного управління господарськими організаціями // Науковий вісник Ужгородського університету. Економіка. – 2008. – Випуск 26. – С. 21-25.

5.        Трухан О.Л. Наукова інтерпретація функції стратегічного управління підприємством / О.Л.Трухан // Вісник ХНУ. - 2010. - № 1.- T. 2.- С. 29-35.