Щебликіна І.О.

кандидат економічних наук, доцент Таврійського національного університету ім. В Вернадського

Новосельцева С. О.

студентка економічного факультету Мелітопольського  державного педагогічного університету

імені Богдана Хмельницького

 

УПРАВЛІННЯ ЕФЕКТИВНИМ ВИКОРИСТАННЯМ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ В СУЧАСНИХ УМОВАХ ГОСПОДАРЮВАННЯ

 

Невід’ємною умовою здійснення господарської діяльності є забезпечення підприємства, разом з матеріальними і трудовими ресурсами, необхідними основними засобами - будівлями, спорудами, устаткуванням, механізмами, транспортними і іншими засобами.

Особливістю основних засобів є тривалий час їх використання, поступовий знос і передача вартості на собівартість знов створеного продукту (виготовленої продукції, виконаних робіт і послуг).

Проблема підвищення ефективності використання основних фондів і виробничих потужностей підприємства займає центральне місце в період розвитку ринкових відносин. Маючи ясне уявлення про роль кожного елемента основних фондів у виробничому процесі, фізичне й моральне їх зношування, факторів, що впливають на використання основних фондів, можна виявити методи, напрямки, за допомогою яких підвищується ефективність використання основних фондів і виробничих потужностей підприємства, що забезпечує зниження витрат виробництва і ріст продуктивності праці.

Одним із найважливіших факторів підвищення ефективності виробництва являється забезпеченість підприємств  основними фондами в необхідній кількості та асортименті та більш повне їх використання. Формування ринкових відносин передбачає конкурентну боротьбу між різними товаровиробниками, перемогти в якій зможуть ті з них, хто найбільш ефективно використовує всі види наявних ресурсів.

Ринкові відносини передбачають подальше удосконалення організації управління основними засобами промислових підприємств, що сприяє ефективному використанню машин, обладнання, виробничих площ та інших засобів праці.

В умовах здійснення реструктуризації економіки, її технологічної перебудови, значно зростає роль і значення своєчасного і якісного аналізу ефективності використання основних виробничих фондів підприємства і дослідження шляхів його удосконалення, підвищення фондовіддачі і фондорентабельності.

Особливо зростає значення своєчасної і об'єктивної оцінки основних виробничих фондів в сучасних умовах виникнення і розвитку різноманітних форм власності, оскільки жоден власник не повинен нехтувати потенційними можливостями нарощування виробничої потужності, які можна виявити тільки на основі своєчасного і об'єктивного аналізу основних засобів.

Визначення видової структури матеріальних активів перед­бачає обчислення частки виробничих основних фондів (засобів), оборотних фон­дів і майна соціального призначення в загальній їх вартості за відповідний ретроспективний (перспективний) період виробничо-господарської діяльності підприємства (організації). Аналітична оцінка такої структури дозволяє визначити тенденцію щодо зміни співвідношення окремих складників матеріальних активів, яке помітно впливає на соціально-економічну ефективність господарювання. Поряд з цим важливе практичне значення має розрахунок та аналіз функціонально-групової структури виробничих основних фондів, тобто часток окремих груп у загальній їх величині на певну дату, що по-різному впливають на обсяг виробництва, оскільки уможливлює краще засвоєння та усвідомлення нової класифікації цих фондів.

Аналізом основних фондів є сукупність показників, що відображають наявність, розміщення і використання основних виробничих фондів.

Ефективність використання основних засобів підприємства повинно систематично і всесторонньо оцінюватися з використанням наявних видів і методів аналізу, комплексу різноманітних показників.

Така оцінка дозволить:

-  критично оцінити використання основних виробничих фондів підприємством і їх фондовіддачу як в статистиці за аналізований період, так і в динаміці за ряд періодів;

-  визначити найбільш вразливі місця у використанні основних виробничих фондів;

-  намітити основні шляхи поліпшення ефективності використання основних засобів.

Нераціональність використання основних виробничих фондів приводить до низької фондовіддачі і збільшенню собівартості продукції.

Метою аналізу використання основних фондів підприємства повинно бути вивчення основних параметрів, що дають об'єктивну і всебічну оцінку ефективності використання основних виробничих фондів і визначення на цій основі конкретних шляхів поліпшення їх експлуатації.

 

Література:

1. Савицька Г.В. Економічний аналіз діяльності підприємства: навч. посіб. / Савицька Г.В. - 2-ге вид., випр. і доп. – К.: Знання, 2005.- 662 с. – (Вища освіта 21 століття).

2. Шепеленко Г.И. Экономика, организация и планирование производства на предприятии: учебное пособие для студентов экономических факультетов и вузов. 2-е изд., доп. и перераб. / Шепеленко Г.И. – Ростов-на-Дону: издательский центр «Март», 2006. – 544 с.