Кубай О.Г., Бондар А.П.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Фінансовий менеджмент в системі управління підприємством

 

Ефективна діяльність суб’єктів підприємницької діяльності полягає у забезпеченні високих темпів їхнього розвитку і підвищенні конкурентноздатності в умовах переходу до ринкової економіки. Комплекс питань, зв'язаних зі здійсненням фінансової діяльності підприємства, вимагає досить глибоких знань теорії і практичних навичок в області обґрунтування фінансової стратегії, вибору ефективних форм розвитку його активів і капіталу, розробки цілеспрямованої програми реального інвестування і формування збалансованого портфеля фінансових інвестицій, керування грошовими потоками, забезпечення фінансової безпеки підприємства в процесі його розвитку. Цей комплекс питань містить у собі фінансовий менеджмент.

Проблемам фінансового менеджменту присвячено праці багатьох вітчизняних і зарубіжних учених, зокрема І.Бланка, В.Биковського, Н.Давиденко, І. Зятковського, І.Ітигіної, та ін. В працях більшості науковців розглядаються проблеми та шляхи ефективного впровадження фінансового менеджменту в систему управління діяльністю підприємства.

Зміни в економіці України, що пов’язані з переходом до ринкових засад господарювання, потребують нових способів і підходів до управління економічними процесами. Значною мірою це стосується й управління процесами формування та використання фондів фінансових ресурсів на рівні держави, підприємницьких структур, інших господарських об’єднань і громадян. Отже, в сучасних умовах об’єктивно зростає роль фінансового менеджменту як комплексу взаємопов’язаних управлінських рішень і заходів на різних рівнях управління фінансовими ресурсами [2].

Будучи складовою частиною системи управління організацією, фінансовий менеджмент займає в ній центральне місце. Він дозволяє координувати результати та підвищувати ефективність виробничого менеджменту, маркетингового менеджменту, менеджмент персоналу та інших складових загального менеджменту [1].

Процес управління фінансами базується на використанні механізмів фінансового менеджменту, складовою яких є правове і нормативне забезпечення управлінських рішень. Через розробку системи законів та інших нормативних актів держава проводить відповідну фінансову політику і здійснює регулювання фінансово-господарської діяльності підприємств економічними методами. Процес систематизації законодавства про підприємництво має здійснюватись на основі глибокого пізнання соціально-економічної сутності та закономірностей розвитку підприємництва, а також на засадах єдиного розуміння стратегії державної політики розвитку підприємництва в Україні й ринкового формування господарського механізму. Саме такий підхід до формування законодавчої бази підприємницької діяльності сприятиме підвищенню ролі фінансових менеджерів в управлінні фінансовими процесами підприємств [2].

Ефективність управління фінансовою діяльністю підприємства значною мірою залежить від якості його інформаційного забезпечення. Вичерпна, достовірна, своєчасна і зрозуміла інформація є запорукою прийняття оптимальних фінансових рішень, спрямованих на зменшення витрат фінансових ресурсів, зростання прибутку і ринкової вартості підприємства. Фінансова інформація представляє собою набір даних (в систематизованій певним чином формі) про стан:

-       господарських ресурсів, зобов'язань і фінансових джерел фірми;

-       рівня прибутку і витрат, що дозволяють судити про очікувані доходи і пов'язані з ними ризики;

-       оборотів фірми і якості її активів;

-       обсягу і якості потоків грошових коштів [3].

В умовах ринкової економіки попит на фінансову інформацію дуже високий. Щоб задовольнити такі різноманітні інформаційні потреби всіх зацікавлених сторін, сучасне підприємство мусить планувати й конструювати упорядковані потоки своєї фінансової інформації, її систематизоване подання в залежності від змісту запиту відповідної групи споживачів з точки зору її корисності. Функціонування фінансового менеджменту управління підприємством передбачає постійну взаємодію функцій планування, аналізу та контролю.  Фінансове планування ґрунтується на стратегічному плані розвитку підприємства щодо визначення конкуренції його розвитку, формування стратегічних цілей підприємства та тактичному плані (бізнес-плані) на майбутній період [1].

Фінансовий аналіз та контроль виробничо-господарської діяльності підприємства – це діагноз його фінансового стану, який допомагає виявити недоліки, виявити та мобілізувати внутрішньогосподарські резерви, збільшити доходи та прибутки, зменшити витрати виробництва, підвищити рентабельність, поліпшити фінансово-господарську діяльність у цілому [2].

Таким чином, ефективне управління діяльністю підприємства значною мірою визначається рівнем розвитку фінансового менеджменту та його інформаційним забезпеченням . Це питання є особливо актуальним сьогодні, коли відбуваються докорінні зміни в галузі фінансових відносин, ускладнення ринкової ситуації, постійна зміна зовнішніх і внутрішніх чинників, які безпосередньо і кардинально впливають на діяльність більшості суб’єктів господарювання.

Література:

1.                Андрєєва Т.Є Теоретичні засади формування системи фінансового менеджменту підприємства // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2011. – № 34. – С.255-260.

2.                Доц О.М. Застосування методів фінансового менеджменту як інструменту ефективного управління підприємством // Науковий вісник НЛТУ України. – 2010. − Вип. 20.10. – С.215-221.

3.                Кириченко О.А. Фінансовий менеджмент як інструмент управління підприємством // Фінанси. – 2011. – №3. – С.93-100.