Экономические науки/7.Учет и аудит

Яковишина Н.А., Кирильчук Ю.М., Семененко С.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Проблемні питання обслуговування видатків місцевих бюджетів

В умовах соціально-економічної кризи дієвим ін­струментом впливу держави на економічні, соціальні та політичні процеси є бюджет. Від якості та своєчас­ності прийняття рішень у сфері управління доходами та видатками бюджету залежить рівень ефективності державного регулювання економічних процесів. Необхідність удосконалення вітчизня­ної системи виконання бюджетів з метою по­ліпшення управління фінансовими ресурсами держави та раціональнішого використання бюджетних коштів зумовила актуальність теми дослідження.

Бюджет та організація його виконання перебувають у полі зору вчених-економістів і практиків. Вагомий внесок у розробку теоретичних засад казначейського обслуговування місцевих бюджетів зробили вчені-економісти: Габа І.,Фесик О., Зав’ялова І., Барський Ю., Олександренко І. та інші.

Метою даної статті є вдосконалення та оптимізація процедур і механізмів обслуговування місцевих бю­джетів за видатками.

Як відомо, перехід на казначейське обслуговування місцевих бюджетів за видатками дав можливість зосе­редити всі рахунки місцевих бюджетів і розпорядників коштів цих бюджетів у системі органів Держказначейства. Тобто кошти бюджетів усіх рівнів тепер зосеред­жені на єдиному казначейському рахунку, а не розпо­рошуються на великій кількості рахунків в установах банків. За казначейської системи обслуговування всі операції руху коштів за видатками відображаються у внутрішній платіжній системі за допомогою програм­ного комплексу АС «Казна-Видатки», що дозволила органам казначейства щодня формувати оперативну інформацію, а також місячну, квартальну та річну звітності про виконання бюджетів і надавати її внутрішнім і зовнішнім користувачам. Перехід на казначейське обслуговування місцевих бюджетів за видатками значно підвищив контроль за цільовим використанням бю­джетних коштів, що привело до їх ощадного й ефек­тивного використання. Однак, казначейське обслуговування місцевих бюджетів має ряд проблемних питань, які спонукають органів ДКУ до необхідності удосконалення та оптимізації процедур казначейського обслуговування місцевих бюджетів [1, c.21].

Серед великого розмаїття проблем на особливу увагу заслуговує організація планування видатків міс­цевих бюджетів. Власне, через недоліки у плануванні нині більшість місцевих бюджетів має постійну потре­бу у додатковому фінансуванні. Запровадження по­становою Кабінету Міністрів №1204 від 29.12.2010 р. механізму покриття тимчасових касових розривів за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку в основному вирішує цю потребу. Одначе надані позики покривають лише поточні видатки потреб територіаль­них громад, витрати довготермінового характеру зали­шаються фінансово не забезпеченими. Запроваджен­ня цього механізму хоча і є позитивним явищем, проте надання позик місцевим бюджетам повинно мати частіше винятковий, а не постійний характер. Розв’язання проблеми неплатоспроможності бюджетів за рахунок ефективного планування та раціонального розподілу доходів між рівнями бюджетів привело б не тільки до покриття поточних зобов'язань бюджетів, а й до фінан­сової самостійності органів місцевого самоврядування та економічного розвитку регіонів.

Ще одна проблема спричинена нестабільніс­тю нормативно-правового забезпечення казначейсько­го обслуговування місцевих бюджетів. Часті зміни у законодавстві не дозволяють ефективно здійснювати функції, покладені на органи Казначейства. Не встига­ють працівники органів Казначейства пристосуватися до одних змін, як набувають чинності інші. Це створює різноманітні конфлікти та непорозуміння між органами Казначейства й розпорядниками бюджетних коштів.

Значною проблемою для територіальних органів казначейства є несвоєчасне доведення до них змін у чинному законодавстві від вищих за підпорядку­ванням органів Казначейства. Застарілі повідомлен­ня про внесені зміни спричиняють непорозуміння як з боку районних управлінь державного Казначейства, так і розпорядників бюджетних коштів. Налагоджен­ня ефективної роботи методологічних груп головних управлінь Держказначейства щодо доведення таких змін до нижчих його органів дозволить безперебійно і, що головне, згідно із законом, якісно виконувати робо­ту, покладену на працівників Казначейства.

Для вдосконалення казначейського обслугову­вання місцевих бюджетів за видатками потребує ви­рішення питання програмного забезпечення. Оскіль­ки основна частина роботи працівника Казначейства здійснюється в програмному комплексі АС «Казна-Видатки», то саме з ним пов'язана найбільша кількість проблем. Недосконалість цьо­го програмного продукту призводить до неконтрольованого відкриття особових рахунків головним роз­порядникам коштів місцевих бюджетів. Тобто таких рахунків відкривається реально більше від фактичної потреби в них.

Здійснюючи контроль за цільовим використан­ням бюджетних коштів, потрібно впровадити ме­ханізм взаємодії органів казначейства та контрольно-ревізійних органів на основі єдиної інформаційної системи [3, c.25-27].

Чинний бю­джетний механізм, за якого Ради вищого рівня встановлюють нормативи відрахувань для нижчих рівнів, призводить до того, що не враховується думка органів місцевого самоврядування. Тому необхідно розподілити сфери державного бюджету та бюджетів місцевих органів. На державному рівні до­цільно фінансувати видатки, які мають вирішальне значення для фінансування економіки України. На рівні місцевих органів влади слід залишити видатки, спрямо­вані на вирішення соціальних питань Інакше кажучи, необхідно якнайшвидше чітко розподілити компетенцію між центральними органами влади й органами місцевого самоврядування та законодавче закріпити її за ними [2, c.24-25].

Таким чином, найбільш важливі проблеми обслуговування видатків місцевих бюджетів полягають в недостатності забезпечення матеріально-технічною базою, удосконалення системи «Казна-Видатки», відсутність чіткого розмежування повноважень та функцій між органами місцевого самоврядування таорганами Держказначейства в процесі казначейського обслуговування місцевих бюджетів та нестабільність в законодавстві України, що не дозволяє ефективно здійснювати функції, покладені на органи Казначейства.

Література:

1. Габа І. Казначейське обслуговування місцевих бюджетів: переваги та недоліки / І. Габа // Все про бухгалтерський облік. – 2010. – №9. – с. 20-22.

2. Осадченко О. Проблемні питання казначейського обслуговування місцевих бюджетів / О. Осадченко // Казна України. – 2011. – №1. – с. 24-27.

3. Савчин В., Стоян В. Видатки місцевих бюджетів, проблеми питання обслуговування / В. Савчин, В. Стоян // Казна України. – 2011. – №4. – с. 24-27.