Никитенко Г.О.

Донецький Національний Університет

Будко А.Б.

Донецький Національний Університет

 

Розвиток внутрішнього аудиту в Україні : проблеми та перспективи

В умовах сучасних загальносвітових інтеграційних процесів система управління комерційними організаціями – планування, облік та контроль вибірково-господарської діяльності – дуже змінилися, водночас необхідність врахування інтересів власників комерційних структур, їх акціонерів, працівників вимагає застосування інноваційних методів. Практика свідчить, що на сьогодні найкращим інструментом ринкових змін у комерційній діяльності є впровадження системи внутрішнього аудиту.

Нажаль в Україні недооцінюється значення внутрішнього аудиту як самостійного виду контролю. Це пов’язано з відсутністю в достатньому обсязі необхідної інформації з методики створення, значення, функцій, об’єктів, прийомів та засобів внутрішнього аудиту, що і визначає актуальність теми дослідження.  

Проблеми організації внутрішнього аудиту на підприємстві неодноразово розглядали у своїх працях такі зарубіжні та вітчизняні вчені, як Білуха Н.Т., Бутинець Ф.Ф., Давидов Г.М., Дорош Н.І., Кулаковська Л.П., Піча Ю.В., Петрик О.А., Рудницький В.С., Савченко В.Я., Сопко В.В., Стельмах Л.В. та інші. Окремі науковці зосереджували свої дослідження на питаннях вивчення поняття внутрішнього аудиту в загальному, інші ж – вивчали саме підходи до організації внутрішнього аудиту на підприємстві. Так, Н. Білуха запропонував 6 принципів ефективної організації внутрішнього аудиту на підприємстві. Л. Стельмах досить розгорнуто визначив основні етапи організації служби внутрішнього аудиту, а Я. Б. Соколов виділив вісім етапів процесу створення служби внутрішнього аудиту. Серед вітчизняних фахівців найбільше уваги питанням методології і організації внутрішнього аудиту приділив проф. Рудницький В.С.

Метою статті є наукове обґрунтування ролі внутрішнього аудиту в діяльності підприємства та визначення основних проблем розвитку внутрішнього аудиту в сучасних умовах господарювання.

У сучасних умовах господарювання багато компаній страждають від неефективного використання ресурсів (людських, фінансових, матеріальних), браку інформації, яка необхідна для прийняття ефективних управлінських рішень, викривлення показників фінансової звітності, шахрайства та фінансових зловживань з боку менеджменту та персоналу. Все більшої актуальності набуває питання ефективності організації внутрішнього аудиту  на підприємстві.

Згідно з МСА 610 «Розгляд роботи внутрішнього аудиту» Внутрішній аудит – це діяльність з оцінки, що здійснюється внутрішньою службою організації. Зокрема, до функцій внутрішнього аудиту входять перевірка, оцінка та моніторинг адекватності та ефективності систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю [7 с 83].

Серед авторів не простежується єдиних поглядів щодо сутності та функцій аудиту на підприємствах. Для здійснення аналізу наявних визначень сутності внутрішнього аудиту та його функцій, розглянемо деякі з них наведені у табл. 1

Метою внутрішнього аудиту є удосконалення організації й управління виробництвом, виявлення й мобілізація резервів його зростання, експертна оцінка дотримання економічної політики підприємства, включаючи облікову, оцінку функціонування внутрішньогосподарського контролю, який здійснюється всіма його структурними підрозділами.

До основних завдань внутрішнього аудиту належать:

ü     встановлення ефективності виконання цільових установок керівництва підприємства;

 

Таблиця 1

Визначення сутності внутрішнього аудиту та виконуваних ним функцій у науковій літературі

Автор

Сутність внутрішнього аудиту

Виділені функції

1.

Бровко Т.О [8]

Внутрішній аудит – це знаряддя управління, що постачає адміністративне і технічне керівництво підприємства результатами виконаного аналізу з питань налагодження ефективної виробничої і ринкової діяльності.

Виділяє такі функції : контроль, перевірку та оцінювання ефективності функціонування системи внутрішнього контролю.

2.

Верхоглядова Н.І [9]

Внутрішній аудит – це діяльність аудиторської служби, створеної самим підприємством

Функції та можливості внутрішнього аудиту залежать від характеру діяльності, розміру та структури підприємства.

3.

Майданевич П.Н та Волошина Є.І [10]

Внутрішній аудит – це функція, яка надає незалежні, об’єктивні гарантії та консультації, спрямовані на удосконалення господарської діяльності підприємства, тобто контроль і аналіз фінансової звітності.

Це одна із функцій управління, спрямовану на забезпечення контролю за правильним відображенням в обліку та фінансовій звітності фінансових результатів господарської діяльності підприємства.

4.

Мелехова Т.О [11]

Сутність аудиту можна розкрити через розгляд його видів та функцій

Функції : оптимізаційна, контрольна, захисна, інформаційна, профілактична, інструктивна, прогнозна та ін.

5.

Назарова К.О [12]

Внутрішній аудит – це діяльність підприємства незалежного, об’єктивного засвідчення та надання рекомендацій, що допомагає йому у вдосконаленні своєї діяльності.

Функції залежать від особливостей діяльності підприємства торгівлі та має здійснюватися тим органом управління, якому підпорядковуються структура внутрішнього аудиту.

7.

Чуєнков А.Є [10]

Сутність внутрішнього аудиту розкривається в його функціях.

Внутрішній аудит виконує такі функції: контрольна, координаційна, аналітична, інформаційна, консультативна, захисна

ü     виявлення недоліків у системі інформаційного забезпечення менеджменту;

ü     перевірка якості виконання функціональних обов’язків персоналу, дотримання внутрішніх і зовнішніх інструкцій при здійсненні фінансово-господарської діяльності;

ü     перевірка відповідності фактичного стану майна (в натуральному та вартісному виразі) даним бухгалтерського обліку;

ü     встановлення відповідності фактичних затрат їх нормативним значенням,

ü     перевірка виконання вимог з ефективного управління ризиками;

ü     налагодження і підтримка взаємодії із зовнішніми аудиторами та контролюючими органами;

ü     вироблення рекомендацій щодо усунення виявлених у ході аудиту недоліків та мобілізації наявних резервів.

ü     зменшення ризиків у проведенні операцій, пов'язаних з ефективним використанням ресурсів;

ü     перевірка виконання законів та інших нормативних актів, а також вимог облікової політики, інструкцій, рішень і вказівок керівництва або власників;

ü     оцінка ефективності механізму внутрішнього контролю, вивчення й оцінка контрольних процедур у структурних підрозділах підприємства;

ü     спеціальні службові розслідування окремих випадків, за завданням керівника;

ü     складання та надання висновків і звітів при проведенні перевірки;

ü     розроблення і подання пропозиції щодо усунення виявлених недоліків і пропозицій з підвищення ефективності управління.

 

 

На кожному окремому підприємстві розробляють свої положення та інструкції служби внутрішнього аудиту виходячи з того які цілі поставив керівник чи власник.

У положенні про службу внутрішнього аудиту повинні бути визначені сутність, цілі й завдання, правові основи роботи фахівців, суб'єкти контролю, об'єкти контролю, основні принципи організації контролю, організація й забезпечення функціонування служби, координації й взаємодія в організації контролю зі службою внутрішньогосподарського контролю.

У посадових інструкціях необхідно відображати основні нормативні документи, якими повинен керуватися той або інший фахівець служби внутрішнього аудиту в процесі виконання своїх функціональних обов'язків, загальні положення, перелік нормативно-довідкової інформації, обов'язки, права й відповідальність.

Основними принципами організації служби внутрішнього аудиту є: делегування повноважень, прав і відповідальності, об'єктивність і незалежність, доцільність і цілеспрямованість дій, кваліфікованість, спеціалізація, сполучення гласності й конфіденційності інформації. Крім того, варто пам'ятати, що даний структурний підрозділ є незалежним, підкоряється й звітує безпосередньо директорові або раді директорів компанії, підприємства, фірми.

Нажаль в Україні недооцінюється значення внутрішнього аудиту як самостійного виду контролю.

Стан внутрішнього аудиту в Україні супроводжується низкою проблемних аспектів, а саме: недостатня кількість методичних розробок з аудиторського контролю; недосконалість діючої нормативно-правової бази у сфері регулювання внутрішнього аудиту; недостатність досвіду аудиторської діяльності; недостатня кількість кваліфікованих аудиторських кадрів; відсутність типових форм документів з аудиту в цілому та внутрішнього аудиту зокрема. Така ситуація потребує негайного вирішення, адже унеможливлює  подальший розвиток внутрішнього аудиту. [5]

На основі аналізу робіт сучасних вчених економістів та вивчення світового досвіду можна відокремити такі вимоги щодо формування ефективної системи внутрішнього аудиту на підприємстві: надійність; динамічність; адаптивність; саморегуляція; постійність (постійне та ефективне функціонування системи внутрішнього аудиту дозволяє своєчасно виявляти випадки шахрайства, господарських порушень та інших відхилень від норм, що регулюють фінансово-господарську діяльність підприємства); безперервність розвитку та удосконалення системи внутрішнього аудиту, дотримання яких є актуальним і для економіки.

 Добре організована робота служби внутрішнього аудиту, особливо в умовах економічної кризи, спонукає працівників підприємства дотримуватись чинного законодавства та нормативних актів, а також розробленої підприємством внутрішньої політики, планів розвитку, внутрішніх правил та процедур, вчасно виявляти та знижувати ризик непередбачених витрат чи втрати репутації підприємством.

Для української практики поняття внутрішній аудит - нове, воно неопрацьоване теоретично і майже не застосовується практично. Внутрішній аудит має функціонувати як незалежна діяльність на підприємстві. Організовує його керівництво підприємства для перевірки та оцінки роботи окремих підрозділів, служб, об'єктів обліку тощо. Внутрішній аудит можуть проводити аудитори, які працюють безпосередньо на даному підприємстві. У невеликих підприємствах може й не бути штатних аудиторів. Оскільки тепер внутрішній аудит на підприємствах майже не застосовують, його обов'язки замінює ревізійна комісія, що є порушенням незалежності аудиту. Ефективність діяльності внутрішнього аудиту в Україні визначається рівнем його організації. Основними елементами внутрішнього аудиту є процес аудиторського контролю, служби і праці аудиторів.

В нашій країні, найбільшу проблему становить методичне забезпечення внутрішнього аудиту, так як стандартів щодо його регулювання не встановлено. Тому, деякі питання щодо раціональної організації внутрішнього аудиту залишаються невисвітленими і потребують подальшого вивчення.

Потреба у створенні внутрішнього аудиту в Україні виникає на великих

підприємствах з різними видами діяльності, зі складною розгалуженою структурою i великою кількістю територіально віддалених філій, дочірніх підпорядкованих підприємств. Робота фахівців внутрішнього аудиту в цьому напрямі полягає, насамперед, в уніфікації i стандартизації облікових процесів для правильного формування зведеної чи консолідованої зовнішньої i, перш за все, внутрішньої звітності. Працівники бухгалтерських служб, територіально відокремлених структурних пiдроздiлiв, дочірніх i залежних підприємств не завжди дотримуються єдиної методики ведення бухгалтерського обліку i, особливо, його підсистеми – управлінського обліку. Внаслідок відсутності єдиного методологічного підходу одні й ті ж операції відображаються по-різному, а це може стати причиною невірогідності фінансової звітності. Така недостовірність звітності, у свою чергу, не дає змоги керівництву оцінити реальне фінансове становище господарюючого суб’єкта в цілому i правильно визначити напрями його подальшого розвитку. Крім того, фахівці служби відділу внутрішнього аудиту можуть залучатись як експерти при виникненні розбіжностей між головною компанією i підприємствами, що входять до її структури. Вони можуть за розпорядженням керівництва визначати доцільність та ефективність здійснення окремих операцій, правильність відображення їх у системі обліку та звітності, надання інформації менеджерам. У разі виявлення під час здійснення контролю невідповідностей (відхилень, помилок, шахрайства тощо) внутрішній аудитор надає власнику та менеджерам рекомендації щодо коригування діяльності або системи управління, які, відповідно, знаходять своє відображення в обліку.

На нашу думку, ефективність роботи служби внутрішнього аудиту тим вища, чим менші її функціональні зв’язки з іншими підрозділами. Обмеження відносин із різними службами та їх мінімізація мають позитивний вплив на вирішення окресленого кола питань. У протилежному разі, їх діяльність розширюється настільки, що результатом роботи стає не вирішення проблем, а їх констатація або фіксування.

Якщо визначати оцінку ефективності роботи внутрішніх аудиторів, то витрати на утримання служби внутрішнього аудиту не йдуть у жодне порівняння із тим позитивним ефектом, який є наслідком її роботи. Існують випадки, коли позитивний ефект лише від однієї консультації суттєво перевищує витрати на утримання служби внутрішнього аудиту.

Функціонування служби внутрішнього аудиту на підприємстві, за умови додержання вимог до її організації, є надійною гарантією недопущення в майбутньому необґрунтованих і незаконних дій працівників підприємства, неправильних та неефективних управлінських рішень.

Таким чином, нами визначені основні напрямки вирішення проблеми розвитку внутрішнього аудиту в Україні:

ü     недостатню кількість методичних розробок з аудиторського контролю;

ü     неефективність діючої нормативно-правової бази в питанні внутрішнього аудиту;

ü     брак достатнього досвіду аудиторської діяльності;

ü     недостатню кількість кваліфікованих аудиторських кадрів;

ü     відсутність типових форм документів з аудиту;

ü     порушення незалежності внутрішнього аудиту.

Перераховані проблемні аспекти розвитку внутрішнього аудиту в Україні призводять до меншої ефективності здійснення внутрішнього аудиту на підприємстві та недовіри до такої системи. Хоча із впровадженням внутрішнього аудиту фірма має істотні переваги, зокрема: виявлення резервів засобів та джерел підприємства, розробка рекомендацій щодо удосконалення системи обліку на підприємстві, що в кінцевому випадку призведе до економії витрат. Ефективна система внутрішнього аудиту на підприємстві значно підвищить зацікавленість інвесторів до таких підприємств.

Висновок : враховуючи вище зазначене, можна констатувати, що внутрішній аудит є одним із видів внутрішньогосподарського контролю суб’єктів підприємницької діяльності. Разом з тим, слід підкреслити, що вітчизняний внутрішній аудит значно відрізняється від зарубіжного, а саме: відсутністю професійних стандартів та єдиних вимог до професійного рівня внутрішніх аудиторів, умовністю незалежності внутрішнього аудиту. У найближчому майбутньому питання розробки та вдосконалення внутрішньофірмового аудиту стане актуальним для всіх діючих аудиторських фірм і аудиторів, інакше вони будуть змушені поступатися конкурентам, які здійснюють інвестиції в наукову розробку внутрішніх правил своєї діяльності та створять потужну базу надання аудиторських послуг.

 

Список використаної літератури:

1. Бурцев В.В. Организация внутреннего аудита // Бухгалтерский учет и аудит –  2005.-№6.-с.88-96.

2.Рудницький В.С. Внутрішній аудит: методологія, організація. Тернопіль: Економічна думка, 2000, - 104с.

3. Кодацький В.П. Проблеми внутрішнього аудиту/ Кодацький В.П. - Економіка. Фінанси. Право - 2007. - №6 - С.3-7

4.Закон України «Про аудиторську діяльність» від 14.09.2006 р. № 140: [електронний ресурс]. - Режим доступу: http://portal.rada.gov.ua

5. Кравченко В.В. Проблеми та перспективи розвитку внутрішнього аудиту в сучасних умовах господарювання /В.В. Кравченко// Наукові праці КНТЕУ. Економічні науки – 2010. – № 17. – С. 32-35. 

6.Макеєва О. Перспективи розвитку внутрішнього аудиту в Україні /О.Макеєва // Економіст. – 2010. – №6. – С. 54-57.

7. Международные стандарты аудита: учеб. пособ. — М.:ИД ФОРУМ: ИНФРА-М, 2007. - 320 с. - (Высшее образование).

8.Бровко О.Т. «Організаційні аспекти та інформаційне забезпечення внутрішнього аудиту товарних записів»// О. Т. Бровко// Економічні науки.- Вісник ЖДТУ №3 (53). – 2010. – С48-50.

9.Верхоглядова Н.І. «Розвиток внутрішнього аудиту» // Н.І. Верхоглядова // Економіка і регіон. - №1 (20). – 2009. – С. 136-139.

10. Кузик Н.П. Організація внутрішнього контролю в акціонерному товаристві / Н.П. Кузик // Економіка АПК. – 2004. - №6. – С 97-101.

11. Мелехова Т.О Обґрунтування функцій внутрішнього та зовнішнього аудиту податків / Т.О. Мелехова // Наука й економіка, 2010, №2 (18). – С 116-12.  Назарова К.О. Сучасний стан та проблеми аналітичного забезпечення внутрішнього аудиту на підприємствах торгівлі / К.О. Назарова// Вісник Національного Університету «Львівська політехніка».– 2009.-№ 647.–С 433-440.