Экономические науки / 7. Учет и аудит
Ісаєв Є.І., магістрант
Науковий керівник: ст.
викладач Дробязко С.І.
Дніпропетровський
університет ім. А. Нобеля
ОСОБЛИВОСТІ
ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ НАУКОВО-ДОСЛІДНОЇ УСТАНОВИ
Реформування економіки України в останні два десятиріччя привело до кардинальних змін в системі функціонування науково-технічної сфери і в методах управління науковими дослідженнями і дослідно-конструкторськими роботами. На початку перебудови кризові явища в економіці, конверсія напрямків, розрив усталених науково-технічних зв’язків, відтік науковців, недостатні обсяги фінансування привели до значних системних змін в українському науково-технічному комплексі – одному з найбільших на пострадянських теренах. Стара командно-адміністративна система управління, бюджетного і галузевого фінансування науки перестала відповідати новим реаліям ринкової економіки. Реформовані державні та новостворені комерційні суб’єкти науково-технічної діяльності почали використовувати у своїй практиці ринкові правила управління і звітності, що впроваджувалися новою економічно-правовою політикою самостійної України. Проте, специфічні властивості самого наукового-технічного продукту, особливості витрат на його створення, значна творча, нематеріальна складова та суттєва непередбачуваність нових результатів, специфічність виробничих відносин - все це створює ряд внутрішніх управлінських та обліково-аналітичних проблем, які не можуть бути просто вирішені в рамках загальноприйнятої методології.
Розгляд і вирішення методологічних питань управлінського обліку та впровадження ефективних методик аудиторського аналізу у практику виконання наукових та дослідно-конструкторських робіт - необхідна умова успішної діяльності підприємств у такій складній і пріоритетній для України науково-технічній сфері.
Разом з тим, у вітчизняній теорії та практиці недостатньо розглянуто ряд специфічних аспектів виконання науково-дослідних та конструкторських робіт (НДКР). Зокрема, актуальними проблемами є: аналіз системи управління розробками та визначення базисних принципів управлінського обліку і внутрішнього аудиту, розробка моделей та критеріїв ефективності виконання робіт, критичний аналіз діючої нормативної бази обліку витрат, вдосконалення методичних прийомів управлінського обліку, аналіз специфіки проведення аудиту на етапах наукових робіт та розробка методик мінімізації виробничих ризиків.
Бухгалтерський облік більше висвітлює перебіг змін у матеріальній сфері, тоді, як нематеріальна сфера для науково-технічних підприємств часто є визначальною. Саме рівень нематеріальних активів дає підприємству можливість розробляти нову науково-технічну продукцію, а різноманітність матеріальних активів – здійснювати власне виробництво дослідних взірців та систем. Для управлінського обліку суттєвою задачею є підтримання балансу між цими активами.
Для визначення собівартості робіт на кожному етапі потрібна система обліку витрат, яка б враховувала специфіку науково-технічних підприємств і була пов’язана з джерелами фінансування. Діюча вітчизняна нормативно-інформаційна база обліку витрат, більше орієнтована на бюджетну сферу науки і не забезпечує справедливого врахування собівартості науково-технічної продукції через розрив між календарною і етапною звітністю.
Основними ідеями застосованого управлінського підходу є:
- поділ процесу виконання розробки на етапи з аналізом їх виробничої специфіки та виділенням науково-технічної продукції, що створюється;
- визначення нематеріальних (інформаційних, творчих) компонентів робіт з їх повноцінним врахуванням в управлінському обліку та при внутрішньому аудиті.
Основні задачі внутрішнього аудиту НДКР:
- перевірка і оцінювання економічної ефективності підприємства;
- огляд систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю, перевірка цих систем, моніторинг їх діяльності, надання рекомендацій по вдосконаленню;
- виявлення і мінімізація виробничих ризиків, притаманних етапам виконання НДКР;
- перевірка фінансово-господарської інформації із застосування процедур контролю;
- перевірка дотримання законодавчої бази, нормативних актів, політики і директив управлінського персоналу.
Література:
1.
Методичні аспекти управлінського обліку і внутрішнього
аудиту науково-дослідних та конструкторських робіт : автореф. дис... канд.
екон. наук: 08.00.09 / І.Г. Крупельницька; Держ. акад. статистики, обліку та
аудиту Держкомстату України. — К., 2007. — 21 с. — укp.
2.
Розробка
методологiї аналiзу стану науково-технiчної та iнновацiйної дiяльностi в Українi на основi даних державної статистики: [наук. звiт] / Держ. комiтет
статистики України. – К., 2010
3.
Методические рекомендации по оценке эффективности инвестиционных проектов и их отбору для финансирования: [под ред. К. Шахназарова] – М.: 2005. – 254 с.