Постольник Г.О.

Вінницький національний аграрний університет

 

КОНТРОЛЬ РОЗРАХУНКІВ ЗА СОЦІАЛЬНИМ СТРАХУВАННЯМ

 

Соціальне страхування виконує велику роль у розбудові суспільства. Крім того вражає коло проблем, що вирішуються саме сектором соціального страхування. Крім міцної основи соціального захисту працюючих, даний соціальний інститут сприяє підвищенню стабільності в суспільстві і економіці, сприяє гармонізації відносин у трудових колективах [3].

Особливо гостро дане питання постало з моменту прийняття Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.  Основною ідеєю Закону є запровадження єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування, що замінює страхові внески до чотирьох фондів соціального страхування: Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування на випадок безробіття, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві [2].

Також важливо звернути увагу на контроль, що проводиться фондами соціального страхування за раціональністю за сплатою страхових сум та їх використанням, що надаються фондами застрахованим особам (юридичним та фізичним). Та разом із введенням єдиного соціального внеску, змінилась і система контролю. Змінилась процедура перевірки, повноваження кожного із соціальних фондів.

Інформаційною базою для здійснення контролю є:

спеціальна звітність, що подається до фондів соціального страхування;

фінансова звітність підприємства, що перевіряється;

бухгалтерські книги, звіти, кошториси та інші реєстри синтетичного та аналітичного обліку;

бухгалтерські розрахунки, що підтверджують доцільність використання коштів, наданих із соціальних фондів тощо.

Виходячи із основних контролюючих функцій можна виділити основні блоки моделі контролю розрахунків за соціальним страхуванням (рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Складові моделювання контролю розрахунків за соціальним страхуванням

Розглянемо детальніше, що відбувається в кожному із блоків моделі.

Здійснюється контроль виконання всіх приписів та виправлення порушень, виявлених попередніми перевірками, надання консультацій.

Аналіз рахунку 65 «Розрахунки за страхуванням», вивчення оборотів та кінцевого сальдо на основі регістрів бухгалтерського обліку.

Відбувається взаємна перевірка по коштах фондів державного соціального страхування з метою контролю повноти та своєчасні сплати до бюджету страхових сум.

Перевірка відповідності законодавству прийнятих рішень, щодо відшкодування страхових сум, наявності всіх підтверджуючих документів.

На основі первинних документів з обліку робочого часу (табель обліку робочого часу, обліковий листок тощо) та платіжних документів відбувається перевірка нарахованої та сплаченої зарплати.

Відповідно до законодавчих норм та даним фондів соціального страхування здійснюється контроль своєчасності подання звітності.

Отже, на основі вищенаведеного матеріалу можна сказати, що соціальне страхування — це важлива складова частина соціального захисту населення, центром якого є людина та її потреби, а якість їх задоволення впливає на соціально-економічний розвиток держави. Методика проведення контролю розрахунків за соціальним страхуванням є досить актуальною, особливо в часи реформування соціальної сфери. Питанню контролю розрахунків за соціальним страхуванням приділено досить велику увагу з боку теоретиків та практиків. Проте, дане питання потребує більшої уваги, оскільки постійні зміни в законодавстві вимагають одночасної адаптації контрольного процесу з нормативними нововведеннями. Особливо актуальним це питання стало із введенням єдиного соціального внеску [1].

 

Література:

1. Новосельська Л.І. Запровадження єдиного соціального внеску// Науковий вісник НЛТУ -2011р. -№21. –С.212-215

2. Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування: Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VI.

3. Радецька О.О. Особливості реформування системи соціального страхування в Україні // Вісник Хмельницького національного університету -2011р. -№2. –С.172-174