Павлюк Д.Є., Волонтир Л. О.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

МОДЕЛІ АУДИТУ КРЕДИТНИХ ОПЕРАЦІЙ

 

У ринкових умовах господарювання фінансовий стан кожного суб'єкта господа­рювання залежить від його взаємовідносин з іншими суб'єктами господарювання, і тому всі вони потребують достовірної інформації про своїх контрагентів, включаю­чи й інформацію про платоспроможність, про дотримання останніми платіжної дисципліни тощо. Аудитор, видаючи позитивний висновок, стає гарантом добропорядних відно­син між контрагентами.

Раціональна організація контролю за станом розрахунків сприяє покращанню договірної і розрахункової дисципліни, виконанню зобов'язань перед кредиторами, підвищенню відповідальності за дотримання платіжної дисципліни, скороченню де­біторської і кредиторської заборгованості, прискоренню обігу коштів.

Окремі питання щодо дослідження моделей аудиту кредитних операцій висвітлені у працях зарубіжних вчених та практиків. Вітчизняних же публікацій і наукових праць у галузі аудиту банків, і тим більше аудиту кредитних операцій банків, досить обмежена кількість. Проте до українських вчених, що зробили найбільший вклад у вирішення даної проблеми, можна віднести: Білуху М.Т., Давидова Г.М., Савченка В.Я., Усача Б.Ф. та інших. Узагальнення опублікованих з досліджуваної проблематики робіт дає підстави стверджувати, що питання економічного понятійного апарату стосовно аудиту кредитних операцій банку розроблені недостатньо. Усе це й обумовлює актуальність та своєчасність обраної теми дослідження.

Аудит кредитних операцій є актуальним при проведенні операційних перевірок, якщо власник відокремлений від перевірок підприємства і його цікавить не тільки відповідність бухгалтерського обліку існуючим вимогам, законність і обґрунтованість розрахунків підприємства з банком за наданими кредитами, чи порушення у порядку надання та цільового використання наданих кредитів, які можуть стати причиною застосування фінансових санкцій, аудитор виявляє факти шахрайства. Аудитор при виявленні фактів шахрайства і порушень зобов’язаний повідомляти керівника, яким належить право прийняти рішення за результатами перевірки.

Модель аудиту банківських і кредитних операцій включає:

·       Нормативно-правове регулювання розрахункових операцій, що забезпечують функціонування підприємств в умовах ринку;

·            Перевірку інформації клієнта щодо фінансового стану, платоспроможності, ліквідності, а також бізнес-планів та інших документів, які надаються банку для одержання кредитів;

·            Встановлення об'єктивної істини щодо доцільності та законності одержаних кредитів, правильності їх відображення в обліку, донесення цієї інформації до користувачів;

·            Контроль цільового використання кредитів;

·            Своєчасність та повнота погашення кредитів.

         Інформаційна база для перевірки кредитних операцій зобразимо на рис. 1.

 


Рис 1. Інформаційна база для формування аудиторських доказів щодо аудиту кредитних операцій

Овал: Початок         Алгоритм перевірки позик підприємства здійснюється в такій послідовності (рис. 2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


     Рис. 2. Алгоритм аудиторської перевірки позичкових коштів підприємства

         Типові помилки і порушення в операціях із кредитами: оформлення операцій фіктивними документами; фальсифікація документів, записів; видача кредитів без документів позичальника; видача кредиту за умови часткової відсутності документів; внесення недостовірних даних у документи; видача кредиту за документами, в яких є виправлення, приписки, підтверджені висновками; використання кредитів не за цільовим призначенням; привласнення кредитів тощо.

Отже, в даній роботі ми розглянули основи моделювання аудиту кредитних операцій, розглянувши мету, завдання, інформаційну базу, а також основні розробили алгоритм перевірки позикових коштів.

 

 

 

Література:

1.                                      Кулаковська Л.П., Піча Ю.В. Організація і методика аудиту. Навчальний посібник. Київ: Каравела,  2006, 560 с.

2.                                      Організація та методика аудиту підприємницької діяльності. Навч. посіб. / За заг. ред. О. А. Петрик. — К.: КНЕУ, 2008. — 472 с.

3.                                      Сопко В.В. Організація і методика проведення аудиту :  навч.-практ.  посібн. / В.В. Сопко, Н.І. Верхоглядова та ін. – К. : ВД "Професіонал", 2004. – 624 с.