Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

Ткачова О.О.

Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна

 

Теоретичні основи формування артистичних умінь у майбутніх учителів.

Педагогічна майстерність є невід’ємною частиною складовою особистісної та професійної культури майбутніх вчителів.

Педагогічна майстерність являє собою комплекс властивостей особистості вчителя. Педагогічна майстерність представлена такими складовими: а) гуманістична спрямованість особистості вчителя, б)  професійна компетенція та ерудиція педагога, в) здібностей учителя, г) педагогічна техніка (етика та такт).

Передумовою виявлення педагогам своєї професійної майстерності є наявність у вчителя артистичних умінь. У нашому дослідженні артистичні уміння розглядаються як здатність учителя нетривіально, творчо викладати власний предмет, використовувати елементи артистизму для активізації інтересу, та пізнавальної активності учнів. 

Структура артистичних умінь майбутніх учителів представлена особистісним компонентом ( уміння управляти своїм внутрішнім станом, своєю поведінкою, своїм організмом (управління внутрішнім самопочуттям учителя, розвинутою уявою та увагою, інтуїція і бачення ситуації ,,зсередини”; цільовим компонентом (уміння впливати на суспільство (жести, міміка, пантоміміка, управління педагогічним спілкуванням, передача свого емоційного відношення до діяльності; діяльністний компонент (уміння здійснювати самоаналіз себе як особистості і педагогічної діяльності).

Важливість артистичних умінь, як компонента педагогічної майстерності особистості вчителя та необхідності формування артистичних умінь у майбутніх учителів вимагає теоретичного обґрунтування педагогічних умов формування артистичних умінь у майбутніх учителів.

У розділі зазначається, що процес формування артистичних умінь у майбутніх учителів складається з таких етапів:

Мотиваційний етап являє собою наявність у майбутніх вчителів інтересу до оволодіння артистичними вміннями. На даному етапі виражається наявність інтересу до даних умінням і до педагогічного процесу. Характеризується мотиваційний етап потребою майбутнього вчителя у знаннях і використанні артистичних умінь у навчально-виховному процесі.

Когнітивний етап являє собою сукупність знань і понять, які необхідні майбутньому вчителю, щоб ставити і вирішувати задачі, вміти генерувати велику кількість ідей, бути здатним відповідати на питання нестандартно, тобто бути компетентною людиною і майстром своєї справи.

На емоційному етапі відбувається формування позитивного ставлення до професії, впевненість у правильному її виборі,задоволеність вибором і саме основне це відбувається процес «вливання» в професію і «внутрішня спорідненість» студентів з уміннями важливими в їх професійній діяльності.

 Діяльнісний етап являє собою активне застосування артистичних умінь у професійній діяльності. На даному етапі (компоненті) відбувається вдосконалення умінь і реалізація їх у творчій діяльності.

Аналіз компонентів артистичних умінь особистості вчителя та етапів також їх формування у майбутніх учителів дозволяє обґрунтувати педагогічні умови формування артистичних умінь у майбутніх учителів:

 1. Мотивація майбутніх вчителів до пізнання і прийняття артистичних умінь (прояв інтересу майбутніми вчителями до вивчення даних умінь, прийняти їх і навчитися вільно і легко застосовувати їх у своїй діяльності).

 2. Розкриття сутності артистичних умінь і їх ролі в становленні особистості майбутнього вчителя (у процесі педагогічної діяльності вчителю необхідні знання як теоретичні так і практичні, а саме: використання психофізичної свободи, вільне володіння мовним мистецтвом,використання міміки і жестів,творче сприйняття вчителя;, Розвинена інтуїція, розвинена емпатія і вміння перевтілення і т.д.).

 3. Створення в навчально-виховному процесі ситуації ,,внутрішньої зрідненості”, „проживання” майбутніх вчителів з артистичними вміннями (Специфіка педагогічної професії полягає в тому,що артистичні уміння мають стати частиною професійної трудової діяльності і майбутній вчитель повинен переживати їх внутрішньо і „зріднитися” з ними. Дані вміння повинні бути присутнім завжди в будь-якій ситуації і повинні бути відпрацьовано до автоматизму в ході реальної практики).

 4. Автономізація студентів у прояві артистичних умінь у навчально-виховному процесі (Самостійний вибір студентами умінь, супроводжує професійному зростанню майбутніх вчителів. Ніякі знання, не підкріплені самостійністю,не можуть стати справжнім надбанням вчителя).