Педагогічна наука / сучасні методи викладання

Викладач Сухорукова О. В.

Коледж Луганського державного інституту культури і мистецтв.

 Україна

Використання засобів масової інформації для здійснення зв’язку теоретичних знань з реаліями життя сучасного суспільства

Сьогодні неможливо викладання навчальних дисциплін циклу гуманітарної та соціально – економічної підготовки фахівців спеціальності «Образотворче мистецтво» без усвідомлення реальних соціальних процесів на рівні Держави, міста, області, району.

 

Стан мислення сучасних студентів, їх здатність до самостійних роздумів, критичного мислення, наполегливості в рішенні складних життєвих проблем потребує перебудови традиційних методів пасивного засвоєння знань.

 

Значну роль в системі викладання соціально - гуманітарних навчальних предметів, насьогодні, відіграє інтерактивний метод використання інформації  ЗМІ: періодичних видань, газет, журналів, тощо. Робота з використання періодики,  особливо з газетами «одноденками» вирішує декілька питань та проблем:

 

-     найповніше і найточніше формується розуміння соціальних явищ;

 

-     забезпечується емоційний вплив на студентів, особливо, коли мова йде про однолітків, молодіжні об’єднання та соціальні групи підлітків, сімейні стосунки;

 

-     виховує громадянську свідомість та формує особисту позицію, поширює світогляд, що дозволяє аналізувати факти з життя суспільства в цілому, окремих соціальних прошаків, груп та об’єднань;

 

-       створює відчуття «середовища», умов соціального буття, впливу обставин на особистість та вплив особистості на життєві обставини людини.

 

Особливо відчувається органічне поєднання теоретичних знань та безпосередньо змісту статей інформаційних видань на заняттях  з окремих тем  предмету «Соціологія» :

-     «Соціальні відносини. Конфлікт як прояв соціальних відносин»

-     «Природа соціальних конфліктів у сучасному українському суспільстві»

-     «Соціологія менеджменту та праці»

-     «Політична соціологія»

-      «Соціологія громадської думки»

-     «Соціологія сім’ї. Стан і тенденції розвитку сучасної сім’ї в Україні».

 

Цілком доцільно використовувати цей метод роботи в групі після завершення етапу заняття  «Закріплення набутих знань та умінь». Впровадження інтерактивного методу на цьому етапі,  потребує ретельної підготовки газетного матеріалу особливо місцевого значення. Наприклад газети: «Город – 2000», «Земля – 2000», «Новая волна», «Жизнь региона», «Ракурс», «Городской курьер», «Экспресс – новости»; журнал «Бизнес» та інші.

 

Студенти групи, під час заняття залучаються до процесу пошуку соціологічної проблеми, шляхів її вирішення (на це витрачається 25-30 хвилин заняття). Тим самим йде не тільки засвоєння навчального матеріалу, а й здійснюється пізнавальна діяльність. Студенти працюють з періодичними виданнями по одинці або в групах з двох – трьох студентів. Після ознайомлення з публікаціями студенти коментують конкретні ситуації, критично оцінюють, обмінюються думками, дискутують, а іноді – сперечаються.

 

Використання популярних газетних та журнальних джерел інформації дозволяє пожвавити засвоєння теоретичного матеріалу, внести елементи емоційного впливу, уникнути пасивного ставлення студента до навчальної діяльності. Наприклад, при засвоєні теми «Конфлікт у сучасному українському суспільстві» студенти дуже жваво та цілком правильно визначають причини реальних конфліктних ситуацій різних рівнів від міжнародних до суто побутових.

 

Цей метод та конкретні ситуації з сучасного життя дозволяють ще більше розвинути навички мислення, розуміння, пошуку аргументованих висновків, вміння відстоювати особисту думку.

 

Сучасні тенденції розвитку освіти потребують пошуку нових та перегляду існуючих технологій  навчального процесу, поєднуючи навчання з вихованням майбутнього фахівця в сфері культури та мистецтва, а це вимагає такого змісту навчального матеріалу, який сприяв би формуванню не тільки громадянина, а і творчої особистості.

 

Література:

1.    Барвінський А. О. Соціологія / А. О. Барвінський; Київ., 2005. – 327с.

2.    Бех І. Д. Психологічна суть гуманізму у вихованні особистості / Педагогіка і психологія. 1994. – с.3.

3.    Концепція національного виховання / Освіта, 1996. – 7 серпня.

4.    Мосіяшенко В.А. Історія педагогіки в особах / В. А. Мосіяшенко, Л. В. Задорожна, О. І. Курок; Суми : «Університетська книга», 2005. – 266с.

5.    Некрасов А. И. Социология / А.  И. Некрасов; Харьков: «Одисей»., 2004. – 301с.

6.    Немов Р. С. Психология / Р. С. Немов; Москва: Высшее образование., 2005. – 639с.

7.    Подласый И. П. Педагогика / И. П. Подласый; Москва: Владос., 2007. – 527с.