Левчук М.В.

Макіївський ліцей № 1

Метод проектів при вивченні фізики в профільній школі

Інноваційний розвиток країни вимагає оновлення усіх навчальних програм і методів навчання на основі компетентнісного підходу. Основний методологічний принцип побудови навчання в профільній школі – системний підхід до формування і розвитку предметної та (змістовної) професійної (практичної, дослідницької, проектної) сфер школяра, що сприяє його професійному самовизначенню. Традиційний спосіб навчання з кожним роком стає нездатним вирішити поставлені перед школою завдання. Виникає необхідність пошуку нових методів, технологій навчання, які б дозволили підготувати учнів більш високого рівня, зробити їх конкурентоспроможними не тільки в нашій країні, але й за кордоном. Одним з таких методів є проектний метод навчання. Найважливішим компонентом нової моделі шкільної освіти є її орієнтація на практичні навички, на здатність застосовувати знання, реалізувати власні проекти з використанням сучасних комп’ютерно-орієнтованих засобів навчання.

В основі методу проектів лежить розвиток пізнавальних навичок учнів, вміння самостійно конструювати свої знання та орієнтуватися в інформаційному просторі, розвиток творчого мислення. Школяр стає активним, зацікавленим, рівноправним учасником навчання. Відбувається відхід від стандартного мислення, стереотипу дій, що спонукає прагнення учнів до навчання. Така робота на уроці і позаурочний час має велике освітнє, виховне, а також розвиває значення. Метод проектів надає вчителю широкі можливості для зміни традиційних підходів до змісту, форм і методів навчальної діяльності, що піднімає на якісно новий рівень всю систему організації процесу навчання. Він може знайти застосування на будь-яких етапах навчання, в роботі з учнями різного віку, здібностей і при вивченні матеріалу різного ступеня складності.

На уроках фізики для формування предметної компетентності в профільних класах використовуються наступні проекти:

- практико-орієнтовані, що націлені на соціальні інтереси самих учасників проекту або зовнішнього замовника. Продукт заздалегідь визначений і може бути використаний у житті класу, школи, мікрорайону, міста, держави («Альтернативні джерела енергії в побуті», «Саморобні прилади» тощо);

- дослідницькі, які за структурою нагадують справді наукове дослідження. Вони включають обґрунтування актуальності обраної теми, позначення завдань дослідження, обов'язкове висування гіпотези з подальшою її перевіркою, обговорення отриманих результатів («Вплив  електромагнітного поля  на організм», «Екологічно чисті джерела енергії для Донецької області», поглиблене вивчення окремих тем тощо);

-  інформаційні, які спрямовані на збір інформації про якийсь об'єкт, явище з метою її аналізу, узагальнення та подання для широкої аудиторії (створення сайту за результати роботи, електронного довідника тощо);

- творчі, що  передбачають максимально довільний і нетрадиційний підхід до оформлення результатів. Це можуть бути альманахи, театралізації, спортивні ігри, твори образотворчого чи декоративно-прикладного мистецтва, відеофільми тощо (створення фільмів навчального характеру, сценарію уроку-суду тощо);

-  рольові, беручи участь у них, проектанти беруть на себе ролі літературних чи історичних персонажів, вигаданих героїв і т.п («Подорож країною електрики»). Результат проекту залишається відкритим а ж до завершення.

Презентація проекту - важливий навик, який розвиває мову, мислення та вміння ефективно використовувати комп’ютерно орієнтовані засоби навчання. Для роботи над презентацією проекту ліцеїсти використовують можливості Віртуальних електронних лабораторій, програм PowerPoint, Publisher,  Excel.

Фізика  – важка для засвоєння наука для більшості учнів профільної школи. Гуманістичний зміст проектного навчання полягає у розвитку творчого потенціалу учнів різних рівнів знань, можливостей та індивідуальних особливостей. В учнів, що виконують проекти, формуються проектні навички:

-       проблематизація,

-       цілепокладання,

-       планування,

-       пошукові (дослідницькі) навички,

-       комунікативні навички,

-       презентаційні навички,

-       рефлексивні навички.

Під час виконання проекту учні залучаються до процесу систематизації інформації, отриманої із зовнішніх джерел. У них формується потреба до самоосвіти, актуалізується творче начало та індивідуальність кожного.

Таким чином, застосування методу проектів дозволяє розкрити творчий потенціал практично кожного учня, активізувати евристичну діяльність, підвищити інтерес до навчального матеріалу, посилити практичну спрямованість навчання.

Створені учнями проекти поповнюють бібліотеку комп'ютерних програм ліцею, якою активно користуються як вчителі, так і учні інших ліцейських груп.

Таким чином, діяльнісний характер  проектної технології полягає в оперативності, продуктивності, насиченості, можливості швидкої і ефективної творчої самореалізації учнів.

Література:

1. Буджак Т. Метод проектів як педагогічна технологія / Т. Буджак // Біологія і хімія в школі. — 2001. — №1. — С. 3—4.

2. Виноградова Н. Индивидуализация обучения в начальной и профильной школах. Парадоксы взаимодействия / Н. Виноградова // Профильная школа. — 2003. — № 2. — С. 13.

3. Зильберберг Н. Модели профильного обучения / Н. Зильберберг // Профильная школа. — 2003, — № 2. — С. 39.

4. Дендебер С. В., Ключникова О. В. Современные технологии в процессе преподавания / С. В. Дендебер, О. В. Ключникова — М., 2007. — 186 с.