Технічні науки / 3. Галузеве  машинобудування

К.т.н. Савицький Ю.В.

Хмельницький національний університет

мОДЕЛЮВАННЯ динамічних процесів

гідропульсаторів вібраційного типу

 

                В процесі виробництва, зберігання та експлуатації виробів виникають різноманітні забруднення, що негативно впливають на кінцеву якість виробів, викликають передчасне зношування окремих деталей, погіршення параметрів приладів, вихід з ладу цілих агрегатів та систем. Це призводить до різкого падіння надійності машин, зростання експлуатаційних та ремонтних витрат, що в цілому відбивається на конкурентоспроможності виробів. Підвищення промислової чистоти машин та збільшення на цій основі їх надійності та ресурсу призводить до зростання якості виробів, тому розробка та впровадження в промисловість способів та засобів інтенсифікованої очистки, що дозволяють отримувати добру якість очистки при незначних витратах, набувають в сучасних умовах важливого значення.    

У багатьох галузях промисловості знаходять застосування вібраційні технологічні процеси [1], у яких використовуються багатофазні системи [2]. Це можуть бути суспензії твердих часток та газових пухирців у рідині. Як показали попередні дослідження [3,4,5] динамічних явищ у багатофазних середовищах, на які накладаються коливання, багато з них можна з успіхом використовувати як для інтенсифікації вказаних процесів, так і при розробці та проектуванні принципово нових конструкцій устаткування. Авторами [3] досліджено великий об¢єм технологічних процесів із застосуванням впливу низькочастотних коливань на багатофазні середовища в ємкості, яку містили на вібраційному стенді. Проведені також дослідження коливань посудини та тіл, занурених у посудину. Усі тіла мали трубку, у якій спостерігався значний підйом рідини, але це досягалось на дуже інтенсивних режимах коливань (А=5¸6 мм, f=45 Гц.). При реалізації промислових зразків на таких режимах виникали складності з довговічністю роботи такого устаткування.

          Розроблено ряд конструкцій очисної техніки із застосуванням гідропульсаторів, при  роботі яких виникають необхідні явища, тобто отримується струмінь двохфазної суміші (рідина – газові пухирці) [6,7].

В установці [6] під дією змушуючого зусилля, яке накладається на мембранний вузол (поршень) відбувається переміщення рідини через насадок пульсаційної камери. При протіканні рідини через насадок з гострими крайками на вході мають місце складні гідродинамічні процеси, пов'язані з різкими перепадами гідравлічних діаметрів, по яких рухається рідина. В результаті відбувається розрив суцільності потоку, який супроводжується явищами кавітації - виділенням газових пухирців, що утворюються з повітря, розчиненого в рідині, і на виході з насадка отримується пульсуючий газорідинний потік. На рідину накладаються періодичні коливання з певною частотою та амплітудою. Отже в результаті отримується зворотно - поступальний рух рідини через насадок.

          Для виявлення якісної картини зворотно - поступального руху рідини через насадок була розроблена реологічна модель руху рідини у вібраційному гідропульсаторі (рис.1). На поршень, який має масу , діє збуджуюче зусилля . Поршень з циліндром (зведена маса якого ) з’єднаний дроселем з характеристикою . При складанні моделі було прийнято, що рідина рухається без розриву суцільності потоку, а газорідинна суміш замінена механічним пружним еквівалентом і демпфером з характеристиками  і  відповідно. Елемент сухого тертя, що утворює силу , необхідний з таких міркувань. При значенні збуджуючого зусилля , що прикладається до поршня, меншому за силу тертя , корпус циліндра не переміщується і відносне переміщення системи залежить тільки від характеристики , яка залежить від в’язкості рідини, співвідношення площин циліндра і насадка. Ця схема характеризує режим протікання чистої рідини (без утворення газових пухирців ). Коли до поршня прикладається зусилля, що перевищує силу тертя в зоні прижиму, корпус циліндра починає рухатись і в результаті цього амплітуда відносного переміщення зменшується на величину переміщення циліндра. Цей режим характеризує появу газових пухирців в рідині. В результаті появи газових пухирців зменшується пружність рідини і через насадок починає протікати менша кількість рідини.

До поршня масою  прикладені  дві сили   і , до циліндра - сили , , , де  - переміщення поршня,  - переміщення циліндра.

 

Рис. 1. Реологічна  модель  


          Сила тертя при гармонічних коливаннях (рис. 2) змінюється по закону , де  - кутова частота вимушоючої сили.

          Отже отримаємо диференціальні рівняння руху:

 

     ,                                   (1)

 

Подпись:

 


Подпись: Рис. 2. Зміна сили тертя
         

          Модуль амплітудно- фазо- частотної характеристики (амплітудно- частотна характеристика) відносного переміщення :

  ,                           (2)

де      ,  , ,

          ,  , ,

де      .

 

          Помноживши вираз (2) на  отримаємо залежність швидкості відносного переміщення  від частоти пульсацій:

  ,                                             (3)

Х, мм

 
Рівняння (2) і (3) дозволяють оцінити при заданій частоті пульсацій вплив різних характеристик системи на амплітуду і швидкість відносного переміщення, а відтак і на амплітуду і швидкість переміщення потоку на виході з насадка пульсаційної камери (рис. 3,4). З графіків видно, що амплітуда пульсацій має нелінійний екстремальний характер. Збільшення співвідношення зведених мас поршня до циліндра  (рис. 3) призводить до збільшення амплітуди пульсацій. З появою газової фази зменшуються максимальні значення швидкості руху рідини (рис.4), так як проявляються демпфуючі властивості газової фази.

f,Гц

 
Подпись:  Рис. 4. Залежність швидкості відносного переміщення   від частоти пульсаційПодпись:  Рис. 3. Амплітудно - частотна характеристика відносного переміщення   при  зміні співвідношення мас

Аналіз реологічної моделі дозволив встановити закономірності протікання процесів при рухові рідини через насадок з гострими крайками на вході, базуючись на яких можна розробляти устаткування, яке крім процесів очистки виробів від забруднень має великі технологічні можливості. Зокрема, таке устаткування може знайти широке застосування в галузях переробки сільськогосподарського та харчового виробництв для інтенсифікації перемішування рідких мас продукції, для поліпшення умов тепломасообміну в процесах екстрагування, кристалізації та розчинення.

 

Література

1.Повидайло В.А., Силин Р.И., Щигель В.А. Вибрационные устройства в машиностроении. К.: Машгиз., 1962.-111с.

2. Попов Г.Н. Нестационарные гидромеханические процессы. М.:Машиностроение, 1982.-240с.

3. Колебательные явления в многофазных средах и их использование в технологии/ Р.Ф. Ганиев, Н.И. Кобаско, В.В. Кулик и др.; под ред. Р.Ф. Ганиева.- К.:Техніка, 1980.-142 с.

4. Свиридов А.И., Балашов П.В. Исследование и расчет процесса очистки трубопроводов пульсирующим газожидкостным потоком. Вестник машиностроения. 1985. № 11, с.33-35.

5.Гордєєв А.І. Дослідження процесу взаємодії пульсуючого газорідинного потоку з технологічними забрудненнями. Вісник ТУП, серія технічних наук, Хмельницький, 1997.-№1.-с. 55-60.

6. А.с. 880519 (СССР) / Устройство для промывки деталей / Р.И.Силин, В.П.Кошель, А.И.Гордеев / Опубл. в Б.И. №42,1981,МКИ В08В 3/10, УДК 621.7.024

7. А.с. 1130422 (СССР) / Устройство для мойки мелких деталей / А.И.Гордеев, Р.И.Силин и Сивченко Н.А.  / Опубл. в Б.И. №38,1984,МКИ В08В 3/10, УДК 621.7.024