Щербанюк Т.Л.

магістрант ЗНТУ

Облік оподаткування - складова частина інформаційної системи бухгалтерського обліку

 

         Проблема податкового тягаря на підприємства полягає не лише у високих ставках і численності податків, але й у неузгодженості правил оподаткування із методикою бухгалтерського обліку. Це проявляється у фіскальному підході розрахунку доходів і витрат, котрі формують прибуток до оподаткування, відсутності регламентованої методики їх обчислення в бухгалтерському обліку, а також неналагодженості взаємозв’язку податкових органів із платниками податків. Тому дослідження проблем облікового забезпечення податкових розрахунків, формування звітності та їх оптимізації є актуальним і своєчасним як з теоретичної, так і з практичної позиції. Зараз потребує вивчення й теоретичного осмислення роль і місце податкових розрахунків в інформаційній системі бухгалтерського обліку; існує нагальна необхідність вироблення практичних рекомендацій вдосконалення методики обліку податкових розрахунків, здійснення контролю податкових взаємовідносин.

         У зв’язку з появою нових об’єктів бухгалтерського обліку, пов’язаних з оподаткуванням підприємства, та користувачів інформації про них, постало питання про виділення податкової інформації та притаманних їй методів обробки даних в окрему підсистему бухгалтерського обліку – так званий “податковий облік”.

         Аналізуючи це питання, я вважаю відсутність об’єктивних підстав для такої диференціації на сучасному етапі як з точки зору теорії обліку, так і з позиції нормативного трактування і практичного втілення, на доказ чого наводжу наступні аргументи:

         - у жодному нормативному документі не подається чіткого визначення терміна “податковий облік”;

         - на відміну від бухгалтерського обліку, облік оподаткування щодо податку на прибуток та податку на додану вартість не є обов’язковим для всіх суб’єктів господарювання, а саме у випадку сплати єдиного податку;

         - обмеженість методичного інструментарію обліку оподаткування не дозволяє виділити його в окрему підсистему. З метою відображення в обліку податкових взаємовідносин підприємства застосовуються такі елементи методу як рахунки і подвійний запис. Поза системою бухгалтерського обліку інформація узагальнюється шляхом лінійних записів з використанням податкової документації та звітності. Облік оподаткування є складовою частиною інформаційної системи бухгалтерського обліку і виноситься за межі останнього лише епізодично – документація з ПДВ та визначення прибутку до оподаткування. Податкове зобов’язання з податку на прибуток може розраховуватися як поза системою бухгалтерського обліку, так і в її межах, що залежить від обраного підприємством способу накопичення інформації про валові доходи і витрати. Інформація про ПДВ, яка документується поза системою бухгалтерського обліку, є продубльованою, оскільки аналогічні дані зафіксовані у інформаційній системі на всіх стадіях обробки інформації;

         - для обліку оподаткування не притаманна така важлива риса бухгалтерського обліку як суцільне відображення господарських фактів, оскільки ряд моментів у ньому не фіксується через податкове регламентування;

         - в силу вимог Закону України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність” єдиною базою для складання всіх видів звітності є бухгалтерський облік. Особливість формування податкової звітності полягає у застосуванні трансформації облікової інформації за допомогою податкових розрахунків. Вказаний процес здійснюється у формі вибірки, податкових методів розрахунку амортизації, арифметичних операцій і стосується не лише податку на прибуток, але й інших податків (зборів), які не здійснюють розрахунок податкового зобов’язання на рахунках бухгалтерського обліку (податок з власників транспортних засобів, плата за землю, збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства).

         Результати проведеного дослідження дозволили мені визначити податкові розрахунки як технічний прийом бухгалтерського обліку, який призначений для обчислення податкового зобов’язання податків (зборів, внесків), належного до сплати у бюджет, а також для формування податкової звітності. Основними прийомами податкових розрахунків є вибірка, податкові методи обчислення амортизації, арифметичні операції. Податкові розрахунки повинні забезпечити:

         - обґрунтовану методику розрахунку бази оподаткування за даними бухгалтерського обліку;

         - точність і достовірність визначення податкового зобов’язання;

         - формування податкової звітності.

         В процесі дослідження встановлена недосконалість і методична незавершеність інформаційного забезпечення обліку оподаткування, основними недоліками якого є:

         - дублювання інформації у первинних документах;

         - обмежене використання елементів методу бухгалтерського обліку на етапі обробки проміжної інформації;

         - низька оперативність інформації;

         - обтяжливість і завищення вартості облікових робіт з оподаткування;

         - необхідність додаткової кваліфікації облікового персоналу;

         - податкова звітність не носить узагальнюючого характеру, має ознаки розрахункових відомостей, а також містить зайву інформацію;

         - відсутність автоматизації податкових розрахунків.

         Проведене дослідження показує, що проблеми взаємозв’язку бухгалтерського обліку і податкових розрахунків зумовлені недосконалістю методики визначення бази творення податку, зокрема щодо таких облікових категорій як доходи, витрати, амортизаційні відрахування. Виділення проблем стосовно кожного окремого податку є передумовою вдосконалення методики нарахування і сплати як кожного податку зокрема, так і раціоналізації податкових розрахунків загалом.