Экономические науки/ 10. Экономика предприятия

Завсєгдашня І.В., Завсєгдашня О.О.

 Криворізький технічний університет, Україна

Аналіз розривів (Gap-analysis) процесу оцінки конкурентоспроможності гірничо-збагачувальних підприємств

 

Оцінка є одним з найважливіших етапів управління конкурентоспроможністю підприємства. Саме від якості інформації, яку отримують в результаті проведення оцінки залежить ефективність всіх подальших управлінських рішень.

В результаті критичного аналізу сучасних 34 методів оцінки конкурентоспроможності підприємства [1] визначено, що до їх основних недоліків відносяться наступні:

-         не враховують комплексний вплив факторів на рівень конкурентоспроможності підприємства;

-         орієнтовані на використання закритої інформації підприємств, що робить оцінку дорогою та складною у реалізації;

-         орієнтовані на думки експертів при оцінюванні рівня впливу сукупності факторів на конкурентоспроможність підприємства, що надає високий рівень суб’єктивізму результатам оцінки;

-         проведення оцінки за існуючими методиками є складним процесом, який не піддається алгоритмізації, і це потребує залучення висококваліфікованих і, відповідно, дорогих аналітиків;

-         деякі методи орієнтовані тільки на оцінку конкурентоспроможності товару і не зважають на вплив інших факторів.

Сукупність цих недоліків сприяє тому, що інформація, отримана в результаті оцінки конкурентоспроможності підприємства не сприяє досягненню мети оцінювання. Іншими словами існують розриви між запланованими та фактичними результатами оцінки конкурентоспроможності підприємства.

Розрив – це невідповідність між запланованою та фактичною ситуацією.

Аналіз розривів (Gap-analysis) – це порівняння поточної (фактичної) ситуації с запланованою з метою оцінки їх причин та розробки рекомендацій щодо усунення [2].

Сукупність визначених розривів негативно впливає на якість проведеної оцінки і ставлять під сумнів достовірність та значущість її результатів (рис.1).

Подпись: Зниження якості та достовірності інформації про рівень конкурентоспроможності підприємства та причини, що його визначаютьРис. 1. Аналіз розривів (Gap-analysis) процесу оцінки конкурентоспроможності підприємства

Проведений аналіз розривів дозволив визначити, які саме недоліки притаманні кожному окремому етапу оцінки. Зазначимо, що приведені розриви є притаманними процесу оцінки будь-якого підприємства.

З метою забезпечення високої якості результатів оцінки конкурентоспроможності підприємств та запобігання вищенаведених недоліків, пропонуємо сукупність критеріїв, яким повинна відповідати якісна методика оцінки конкурентоспроможності підприємства:

-         комплексність: методика повинна охоплювати весь комплекс елементів процесу оцінки, а також враховувати комплексний вплив факторів;

-         достовірність та адекватність: полягає в обмеженому використанні експертної оцінки (особливо, щодо рівня впливу факторів на конкурентоспроможність) та аналізі статистично значимих вибірок та обсягів інформації;

-         зручність: може бути алгоритмізована;

-         законність: повинна використовувати інформацію, яка не складає комерційну таємницю;

-         адресність: повинна задовольняти потреби сторін, зацікавлених в проведенні оцінки;

-         доступність: цінність інформації, отриманої в результаті оцінки конкурентоспроможності підприємств повинна значно перевищувати витрати на її проведення.

Дотримання представлених критеріїв при формуванні методичних підходів до оцінювання конкурентоспроможності дозволить створити методику, яка надаватиме якісну управлінську інформацію про конкурентний стан підприємств, їх переваги та «слабкі місця».

Література:

1.       Завсєгдашня І.В. Рейтингова оцінка конкурентоздатності гірничодобувних підприємств та її методичне забезпечення / І. В. Завсєгдашня // Вісник Криворізького технічного університету: зб. наук. праць. - Кривий Ріг : КТУ, 2007. - Вип. 17 - С.256 – 261.

2.           Марголис Дж. Рыночно-ориентированная организация: учеб.-метод. пособие. Блок 1:Кн.2. : Пер. с англ. / Дж. Марголис. – Жуковський : МИМ ЛИНК, 2005. – 48 с.