УДК 53(07)

        Атаманчук Г.І. , учитель-методист

Кам’янець-Подільський багатопрофільний

навчально-реабілітаційний центр

 

ЗОРІЄНТОВАНІСТЬТВОРЧОЇ ГРУПИ ПЕДАГОГІВ НА ФОРМУВАННЯ ОСОБИСТИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ

 

З позицій необхідності формування особистих компетентностей вироблено реальні механізми  їх забезпечення в умовах діяльності багатопрофільного навчально-реабілітаційного центру.

Ключові слова: компетенції, навчання, алгоритм результативної навчальної діяльності, особистість.

 

Real mechanisms of formation  of personality qualities are produced under conditions of Rehability Centre.

Keywords: education, educational activity,  personality.

 

Сьогодні, на жаль, не береться до уваги те, що в освіті всі компетентності формуються лише інформаційним шляхом. Як відомо, вплив інформації на людину має двоїстий характер: як внутрішній генетичний код і як зовнішній інформаційний механізм.  У процесі зажиттєвого споживання інформації формуються відмінні, проте рівноважливі, базові людські компетентності: обізнаність, вихованість, творчість, товаристськість, художня творчість (В. Луговий. Пошуки освітньо-креативних ідей // Освіта України. – № 64. – 2007 (31 серпня)).

Педагогічна практика, крім фактичних індивідуальних людських якостей, має розрізняти і враховувати відмінність видів інформації, відповідних психічних механізмів її опрацювання, видів навчання, мов відображення, сформованих особистих компетентностей та їх оцінювання. Діяльність творчої групи учителів навчально-реабілітаційного центру орієнтуємо на формування особистих компетентностей дітей з психофізичними вадами розвитку, виходячи з окреслених вище позицій.

Головним завданням творчої групи є розроблення рекомендацій на основі вивчення досягнень науки і пробне впровадження їх у практику, пошук ефективних шляхів застосування результатів наукових досліджень, створення передового педагогічного досвіду.

Творча група в БНРЦ – це організований колектив передових, найбільш досвідчених педагогів, які поглиблено вивчають розв’язання педагогічною наукою завдання і проблеми, над якими працює педагогічний колектив:

-                  розвиток слухового сприймання та формування мовлення дітей з вадами слуху;

-                  корекційно-розвивальна робота як засіб адаптації та соціалізації вихованців;

-                  особистісно орієнтоване навчання і виховання;

-                  формування життєвих компетенцій вихованців БНРЦ.

Складається творча група з 11 педагогів. Це найбільш досвідчені і теоретично підготовлені вчителі та вихователі, які забезпечують контактність, постійний обмін думками, мобільність. Члени творчої групи глибоко та всебічно вивчають науково-педагогічну літературу, існуючий досвід, консультують та мають тісну співпрацю з кафедрою дефектології факультету корекційної та соціальної педагогіки і психології Кам’янець-Подільського національного університету.

Глибоко та всебічно зосереджується творча група на випереджаючому вивченні досягнень педагогічної науки з науково-педагогічних проблем і є провідником їх впровадження у шкільну практику. Робота над вибраними проблемами дає змогу поглиблено вивчати рекомендації педагогічної науки, апробовувати їх, вносити необхідні корективи, створювати досвід їх реалізації.

Алгоритм діяльності творчої групи:

-                  розроблення моделей, схем, рекомендацій, порад, визначення завдань;

-                  розкриття сутності основних ідей, положень, форм, прийомів, методів роботи, визначення методичних служб (методкомісій, кафедри методкомісій) по впровадженню в практику.

У 2004-2005 навчальному році за ініціативою творчої групи в центрі було проведено методичний форум педагогів. У ньому взяли участь всі педагоги реабілітаційного центру. Форум організований відповідно до розроблених рекомендацій і критеріїв. За наслідками визначено переможців – «Вчитель року» центру та «Вихователь року», а також відзначено ряд педагогів відповідно до інших номінацій. Такий захід протягом навчального року стимулював роботу всіх педагогів, оскільки підсумком став ярмарок-виставка педагогічних ідей, де було продемонстровано високу методично-наукову майстерність кожного, хто взяв активну участь. Подібні заходи були проведені у 2005-2006, у 2006-2007 та у 2008-2009 навчальних роках.

Проводяться конкурси «Кращий за професією» між представниками методкомісій центру з метою виявлення кращих професійних якостей педагогів центру.

Дванадцять педагогів реабілітаційного центру мають обласний досвід своєї роботи. Досвіди цих педагогів трансформуються в шкільну практиці шляхом демонстрації їх – побудовою навчально-виховного процесу на засадах орієнтації на особистісні якості дітей з психофізичними вадами з метою розвитку в них репродуктивної, пошукової, пізнавальної, творчої активності:

-                  інтегровані уроки;

-                  уроки з елементами УДО;

-                  уроки з елементами інтерактивних технологій навчання;

-                  уроки з елементами особистісно орієнтованого навчання;

-                  уроки-подорожі;

-                  уроки роздуму;

-                  уроки мислення та фантазії;

-                  брейн-ринг;

-                  бліц-турнір;

-                  мовні ранки;

-                  тижні математики, мови;

-                  нестандартні виховні заходи;

-                  мовні конкурси тощо.

Також використовуються ці матеріали в навчально-виховному процесі факультету корекційної та соціальної педагогіки і психології К-ПНУ – під час педагогічної практики студентів у реабілітаційному центрі, на лекційних, семінарських та практичних заняттях; під час педагогічної практики студентів Інституту соціальної реабілітації та розвитку дитини Київського державного педагогічного університету.

Рекомендації, розроблені творчою групою, виокремлення основних положень, ідей, висновків, прийомів, методів роботи знайшли відображення педагогічних експериментів педагогами центру та в створенні авторських програм, які з ініціативи творчої групи пройшли апробацію через засідання кафедри дефектології та методичної ради факультету корекційної та соціальної педагогіки і психології К-ПНУ.

У навчально-реабілітаційному центрі використовуються корекційні комп’ютерні програми на індивідуальних та фронтальних заняттях з розвитку слухового сприймання та формування вимови нечуючих учнів.

Створено і трансформовано в педагогічну практику комп’ютерні програми «Видима вимова», «Світ навколо нас» (немовні звуки); «Дактильна азбука».

Використовуються корекційні програми, створені у центрі слухової реабілітації «Аврора»: «Світ звуків»; «Видима мова»; «Українська жестова абетка».

Вчителями початкових класів використовуються на уроках загально дидактичні комп’ютерні програми: «Країна для малюків»; «Острів Арифметики»; «Обучалки и развивалки для детей»; «Навчальні комп’ютерні програми для мовленнєвого розвитку дітей» тощо.

Отже, маємо підстави стверджувати, що формування особистих компетентностей у навчанні школярів обов’язково має співвідноситись з такими видами інформації як знання, цінності, проекти, діалогізми, художні образи тощо. Хибними були б сподівання, що якимось одним-єдиним видом потоку інформації можливо впливати на формування найрізноплановіших якостей школяра.