Крижановська О.Г.

Україна, м. Алчевськ

Донбаський державний технічний університет

Науковий керівник: Новопісна К.В.

 

ФАКТОРИ ЯКІ ВПЛИВАЮТЬ ПРИ ВИХОДІ ПІДПРИЄМСТВА НА ЗОВНІШНІЙ РИНОК

                                                                                                      

Постановка проблеми.  На даний момент в Україні існує багато перспективних підприємств, які займаються розширенням зовнішньоекономічної діяльності, що з одного боку відкриває великі перспективи, а з іншого робить конкуренцію ще більш жорсткішою. Підприємства, які отримали ухвалення на внутрішньому ринку та мають конкурентоспроможний продукт, розробляють нові методи та шляхи виходу  на зовнішній ринок. При виході підприємства на зовнішній ринок мають вплив такі фактори як: економічні, політичні, географічні, культурно-історичні, фактор конкурентоспроможності та сприйняття товару населенням зарубіжної країни. Тому вивчення факторів, які впливають на вибір зовнішнього ринку є актуальним питанням [1].

Аналіз останніх досліджень. Фактори, що впливають при виході підприємства на зовнішній ринок розглянуті у трудах таких зарубіжних авторів, як Філіп Котлер, Гарі Армстронг та інших. Також ці фактори розглядаються і українськими вченими такими, як Дідківський М.У., Воронова О.Н., Харчук Т.В. та інші. Але кожен автор різні складові кожного фактору і по-різному оцінюють його значення для підприємства. Проте в сучасній літературі питання стосовно факторів які впливають при виході українських підприємства на зовнішній ринок не знайшло належного науково-практичного вирішення і висвітлення [2].

Виклад основного матеріалу. При виході за межі своєї держави підприємство має справу з новими умовами зовнішнього середовища. Наприклад, інші види податків, валюти, цін, способів транспортування, також необхідно шукати більш чітку інформацію про кожну нову умову зовнішнього середовища, щоб вихід на зовнішній ринок був вигідним для підприємства. почати відповідні дії на ринку. Також, вибір конкретного ринку визначається їхньою близькість до внутрішнього ринку виробника, тобто величиною культурних відмінностей, розходженнями в методах роботи на ринку, фізичною відстанню тощо [3].

 Тому розглянемо більш детально фактори, які впливають на вибір країни-імпортера у таблиці 1.

Таблиця 1

Фактори  які впливають при виході підприємства на зовнішній ринок [1]

Фактор

Значення

Сутність

Економічні

Низький рівень доходів населення, відсутність твердої валюти

Країни з низькою економікою є ризикованими для співпраці на зовнішньому ринку. Вони не мають стабільності у попиті і не приноситимуть очікуваного прибутку.

Політичні

Рівень політичної стабільності в країні, тенденції розвитку суспільства, нормативно-правова база ведення бізнесу, наявність гарантій від примусового відчуження власності, ставлення населення до іноземців

Ці фактори визначають сприятливість політичного клімату в країні для іноземців, безпеку зовнішньоекономічних зв'язків і залежать від характеру влади в країні, наявності міжнародно-правових документів, що регулюють ті чи інші сфери підприємництва.

Географічні

Значна віддаленість від країни, неприйнятні умови місцевості та клімату

Велика відстань від країни-імпортера та труднощі у транспортуванні продукції, займають багато часу і коштів. Це не вигідно для обох країн.

 

Культурно-історичні фактори

Освіта, релігійна приналежність, ступінь і характер поділу суспільства на прошарки, відданість історичним традиціям, мовні особливості, наявність комунікативних бар'єрів

Ці фактори дають змогу виділити окремі групи споживачів з однаковими смаками і перевагами.

 

 

 

Продовження таблиці 1

Конкуренто-спроможність

Наявність ідентичної продукції, яка має високу якість, від виробників інших країн.

Цей фактор є одним із важливих, бо він визначає можливості підприємства у роботі з іншими країнами.

Сприйняття товару населенням

Визначає те наскільки даний товар зацікавить увагу споживачів.

Цей фактор визначає величину попиту у зарубіжних країнах.

 

 

 

Відповідно до представлених факторів у таблиці 1, підприємство оцінює свої можливості при виборі зовнішнього ринку. Ціль підприємства знайти вигідних споживачів і отримати очікуваний прибуток, тому вивчення цих факторів дуже важливо для ефективного виходу підприємства на зовнішньому ринок.

Висновок.  Таким чином, якщо підприємство планує отримати ухвалення на зовнішньому ринку, важливо вивчити, проаналізувати та зробити відповідні розрахунки стосовно всіх факторів.   Перешкоди можуть виникнути з найнесподіваніших причин, пов'язаних із будь-якою складовою зовнішнього середовища. Але головна проблема підприємства – це недостатність інформації про зовнішній ринок, тобто: політика, економіка, конкуренція, споживач, культурні цінності країни тощо. Тому підприємству необхідно постійно оновлювати і шукати достовірні джерела інформації, що до закордонних споживачів.

Література:

1.                 Наукова стаття під редакцією Панчук Ю.В.  [http://ubooks.com.ua/books/000225/inx31.php].

2.                 Петрова Г.Є. Ефективність діяльності українських підприємств на світовому ринку / Г.Є. Петрова // Держава та регіони. – 2009.

3.                  Інтернет джерело – www.studentam.in.ua –[http://www.studentam.in.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=2195&Itemid=28].