Экономика / 15. Государственное регулирование экономики

Пакуліна Г.С.

ЗОСШ № 95, м. Харків

Розробка прогнозу соціально-економічного розвитку

 

Розробка системи індикаторів регіонального соціально-економічного розвитку та показників ефективності бізнесу та державного сектора в регіоні можна здійснюватися поетапно.

1. Аналіз соціально-економічного розвитку регіону та визначення чинників, що впливають на досягнення індикаторів регіонального розвитку. Аналіз рівня соціально-економічного розвитку регіону включає комплексне вивчення темпів виробництва та розподілу валового регіонального продукту економіки, галузевої структури виробництва, виявлення міжтериторіальних пропорцій, рівня збалансованості споживчого ринку, рівня життя населення та чинників, що на нього впливають, міри досягнення цілей економічної політики регіональних органів влади. Аналітичні дані є основою для формування цілей економічної політики органів влади регіону на планований період. Аналіз соціально-економічного розвитку проводиться на основі державних статистичних даних, даних регіональної статистики, цих органів місцевого самоврядування із застосуванням економіко-математичних методів, складанням різних балансів (міжгалузевого балансу, балансу ввезення-вивезення продукції, балансу трудових ресурсів, балансу грошових прибутків і витрат населення, зведеного фінансового балансу регіону та ін.).

На рівні державних і муніципальних підприємств проводиться аналіз внутрішнього та зовнішнього середовища, в процесі якого з'ясовується використання потенціалу організації, її сильні та слабкі сторони, а також аналіз чинників, що впливають на виконання запланованих для цих підприємств завдань за обсягами виробництва та ефективністю діяльності.

2. Розробка прогнозу соціально-економічного розвитку регіону на черговий рік і середньострокову перспективу відповідно до сценарних умов соціально-економічного розвитку України. Розробка прогнозу соціально-економічного розвитку регіону на черговий рік і середньостроковий період здійснюється виходячи з аналізу досягнутих в попередньому році основних показників розвитку економіки та соціальної сфери. Прогнозування здійснюється з використанням сценарних умов розвитку, що розробляються щорічно в декількох варіантах.

Розроблені варіанти прогнозу соціально-економічного розвитку регіону на майбутній період підлягають ретельному аналізу на предмет виявлення основних диспропорцій розвитку та рівня забезпеченості регіональними ресурсами та власними прибутками консолідованого бюджету.

3. Визначення пріоритетів соціально-економічної політики органів державної влади регіону на черговий рік і середньострокову перспективу та цілей індикативного плану соціально-економічного розвитку регіону. Визначення пріоритетів соціально-економічного розвитку регіону в цілому, галузей, територій, бюджетної сфери та формулювання цілей економічної політики регіональних органів влади здійснюється виходячи з аналізу попереднього прогнозу соціально-економічного розвитку регіону у рамках сценарних умов розвитку економіки України. Вибір пріоритетів соціально-економічного розвитку супроводжується прогнозом їх впливу на основні показники соціально-економічного розвитку регіону, регіональних утворень і галузей економіки та соціальної сфери (альтернативні варіанти прогнозу). Потім здійснюється вибір оптимального варіанту прогнозу соціально-економічного розвитку регіону, галузей і територій, що враховує можливу реалізацію пріоритетів соціально-економічного розвитку.

4. Коригування прогнозу соціально-економічного розвитку регіону на черговий рік і середньострокову перспективу, виходячи з погоджених пріоритетів економічної політики органів державної влади регіону. Уточнений прогноз соціально-економічного розвитку регіону на черговий рік і середньострокову перспективу розробляється виходячи з обраних пріоритетів економічної політики органів влади регіону шляхом вибраного варіанту сценарного прогнозу.

Уточнений прогноз включає: прогноз основних макроекономічних показників соціально-економічного розвитку регіону; прогноз основних показників розвитку галузей економіки регіону; прогноз прибутків і витрат населення регіону, споживання та збереження населення регіону, попиту та пропозиції на споживчому ринку регіону; прогноз попиту та пропозиції основних видів товарів, робіт і послуг для задоволення державних потреб; прогноз основних показників рівня життя населення; прогноз інвестицій в економіку регіону; прогноз основних показників зовнішньоекономічної діяльності підприємств; прогноз основних показників охорони довкілля в регіоні; баланс трудових ресурсів регіону; баланс прибутків і витрат населення регіону; основні показники міжгалузевого балансу регіону.

Прогнозування є основою при формуванні проектів консолідованого бюджету, цільових програм, адресної інвестиційної програми та індикативних планів. Прогноз соціально-економічного розвитку регіону носить комплексний характер. У доповненні до прогнозу соціально-економічного розвитку регіону повинні розроблятися галузеві прогнози всіма органами виконавчої влади регіону (соціально-демографічний, прогноз використання природно-ресурсного потенціалу, екологічний прогноз, прогноз розвитку галузей економіки та прогноз розвитку галузей бюджетної сфери).

5. Формування переліку та значень індикаторів регіонального розвитку та переліку значень показників ефективності бізнесу та державного сектора.

6. Реалізація індикативного плану соціально-економічного розвитку регіону. Здійснюється правове закріплення регуляторів соціально-економічного розвитку регіону, включаючи розробку нормативно-правових актів надання податкових преференцій, форм державної підтримки суб'єктів економіки та субсидування населення, затвердження цільових програм, адресної інвестиційної програми, об'ємів постачання продукції для державних потреб і затвердження бюджету.Прогноз соціально-економічного розвитку регіону на черговий рік та середньостроковий період є документом для використання його даних в плануванні діяльності всіх господарюючих суб'єктів економіки регіону та населення.