Економічні науки / 1. Банки і банківська система

 

Стельмащук Д. В.

Луцький національний технічний університет, Україна

Електронні платіжні системи в мережі Інтернет

 

Мережа «Інтернет» усе глибше впроваджується в наше життя і охоплює практично усі сфери діяльності людини.

Однією із найважливіших систем життєзабезпечення є грошова система, оскільки без грошей не обходиться жодна держава, жодна людина. І природним є те, що в електронній мережі з’явилися електронні гроші та системи електронних платежів.

Представимо короткі характеристики деяких електронних платіжних систем, розповсюджених у мережі Інтернет (WebMoney Transfer, Lіberty Reserve, E-gold, Perfect Money, PayPal, Moneybookers, Alertpay, Яндекс Гроші, RUpay, EasyPay).

WebMoney Transfer – це російськомовна платіжна система, зареєструватися в якій може будь-хто із бажаючий. Важливою особливістю цієї системи є наявність системи атестації. WebMoney Transfer дозволяє одержати додаткову інформацію про контрагента [1, с. 90].

 Електронна платіжна система Lіberty Reserve з’явилася в мережі Інтернет у серпні 2007 р. Популярність цієї системи підвищувалася в міру того, як падав престиж системи E-Gold. Справа в тому, що влада США звинуватила власників системи E-Gold у відмиванні «брудних» грошей. А це призвело до зниження престижу системи і перерозподілу у мережі Інтернет сфер впливу альтернативних електронних платіжних систем.

Платіжна система E-Gold була створена у 1996 р. компанією Gold & Sіlver Reserve Іnc. Гроші даної системи конвертуються в дорогоцінні метали. Клієнт системи E-Gold, вкладаючи свої гроші у систему, віртуально купує дорогоцінний метал за поточною біржовою вартістю [2, с. 180].

Perfect Money. Як стверджують автори сайту, Perfect Money – це ідеальні гроші. Дизайн сайту виконаний у сучасному строгому стилі відповідно до вимог, що пред’являються до сайтів фінансової тематики. Сайт має мультимовний інтерфейс із перекладом на 16 мов.

Платіжна   система   PayPal  була  зареєстрована  в  1998  р.  П.  Тіелом  і М. Левчином як приватна компанія в Palo Alto (штат Каліфорнія). PayPal здійснює свої операції електронною поштою або по мобільному зв’язку через Інтернет. Для реєстрації в системі потрібно заповнити реєстраційну форму й відкрити персональний рахунок. PayPal використовує три види рахунків: особистий рахунок, особистий прем’єр-рахунок і рахунок. Внести гроші на рахунок можна через кредитну карту, банківським переказом або через обмінники.

Електронна платіжна система Moneybookers з’явилася в мережі Інтернет в 2003 р. Система є конкурентноздатною, оскільки в 2007 р. через Moneybookers були проведені транзакції на загальну суму більше мільярда євро. Кількість зареєстрованих користувачів більше 2 мільйонів [3, с. 57].

Платіжна система Alertpay офіційно розпочала функціонувати 16 червня 2005 р. Офіс компанії з однойменною назвою Alertpay розташований у м. Квебек (Канада). Ця платіжна система досить швидко розвивається й займає міцні позиції поряд з іншими платіжними системами. Комісійні є відносно невисокими і стягуються з одержувачів платежів. Завдяки демократичності цю систему активно використовують різного роду спонсорські програми.

В 2002 р. між компанією Paycash і пошуковою системою Яндекс була укладена угода про встановлення платіжної системи Яндекс Гроші. Згодом ця система зайняла гідне місце в російськомовному Інтернеті. Система Яндекс Гроші динамічно розвивається, вводяться нові сервіси. Для користування цією платіжною системою потрібно зареєструватися в системі Яндекс і активізувати гаманець. Комісія в системі становить 0,5% від суми платежу [4, с. 40].

Електронна платіжна система RUpay – це російсько-український проект. Відкриття системи відбулося 07.10.2002 р. Мінімальна величина транзакції – 1 долар США. Для реєстрації в системі досить ввести прізвище, e-maіl, місто, країну й пароль. Ідентифікатором у системі Rupay є е-maіl, тому для переказу грошей на інший рахунок досить вказати лише e-maіl одержувача.

Платіжна система EasyPay розпочала свою діяльність в Білорусі в 2004 р. і є єдиною легальною електронною платіжною системою, що діє винятково на території Республіки Білорусь [3, с. 14].

Таким чином, електронні платіжні системи спрощують процес здійснення фінансових операцій не тільки в мережі Інтернет, але й у реальному житті, оскільки нині за допомогою електронних систем можна оплатити практично будь-який товар або послугу. Електронні платіжні системи дозволяють проводити операції оперативно, ефективно та безпечно. Крім того, такі системи є зручними, адже не потрібно бігти в банк або на пошту, стояти в чергах, досить лише увійти в мережу Інтернет та зробити нескладні дії. Отже, можна із впевненістю сказати, що електронні гроші поступово витісняють звичайні гроші.

 

Література:

1.   Макарова М. В. Платіжні системи в Інтернет як механізм підтримки електронної комерції / М. В. Макарова // Зб. наук. пр. «Економіко-математичне моделювання соціально-економічних систем». – Вип. 6. – К.: МОНУ, 2003. – С. 88-95.

2.   Пономаренко Л. А., Филатов В. О. Електронна комерція: Підручн. / Л. А. Пономаренко, В. О. Филатов / За ред. Мазаракі А. А. – К.: КНТЕУ, 2006. – 203с.

3.   Рибак А. Платіжні системи мережі Інтернет / А. Рибак // Податкове планування. – 2008. – № 3. – С. 12-15.

4.   Ковальчук Т. Т., Лук’янов В. С. Сучасні платіжні системи: Монографія / Т. Т. Ковальчук, В. С. Лук’янов. – К., 2010. – 190 с.

5.   Пиріг С. О. Платіжні системи / С. О. Пиріг. – К.: Знання, 2007. – 127с.

6.   Якуба В. С. Платіжні системи / В. С. Якуба В. С. – Львів: Погляд, 2008. – 58 с.