Економіка/3. Фінансові відносини

Рудь Т. В., Голишевська Л. В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

ШЛЯХИ ПОКРАЩЕННЯ БЮДЖЕТНОЇ ПОЛІТИКИ В УКРАЇНІ

Особливо гостро на сучасному етапі розвитку економіки України, а саме – у кризовому періоді, постає проблема бюджетної політики України. Виконання бюджету стало ледь не основним завданням уряду, адже саме бюджет є основним «кермом» руху всіх важливих сфер економіки. І від того на скільки вдало та ефективно діють основні принципи бюджетної політики залежить економічний розвиток країни.

Від ефективної бюджетної політики держави залежить фінансове оздоровлення як підприємств-гігантів так і суб’єктів малого підприємництва, що є вкрай важливим та стратегічним завданням на шляху виходу з кризової ситуації економіки України. Не слід забувати про інвестиційну привабливість держави, де бюджет виступає як гарант наданих послуг та зменшення ризикових ситуацій. Бюджетна політика є дієвим інструментом соціально-економічного розвитку держави.

Проблеми формування сучасної бюджетно-податкової політики як в окремих країнах ЕС так і в Україні активно вивчаються вітчизняними, так і зарубіжними вченими, зокрема в працях М. Азарова, В. Андрущенка, З. Варналія, В. Вергуна, В. Вишневського, В. Гейця, С. Дриги, О. Василика, А. Гальчинського, О. Кириленко, Т. Єфименко, П. Мельника, Д. Полозенко, А. Соколовської, А. Крисоватого та інших. В роботах запропоновано вирішення багатьох проблем формування ефективної державної бюджетно-податкової політики України [3, C. 342].

Однак, у зв’язку із прийняттям нового Бюджетного кодексу залишається багато невирішених питань. Але складність та масштаби завдань у фінансовій сфері потребують негайного вирішення, а насамперед потрібно внести корективи, які дозволили б суттєво посилити дієвість бюджетної політики, її конструктивний вплив на реалізацію стратегії економічного й соціального розвитку України на подальші роки.

Отже, під бюджетною політикою слід розуміти цілеспрямовану діяльність держави з використання бюджетної системи для реалізації завдань економічної політики. Основними напрямами бюджетної політики держави на сучасному етапі є: створення соціально-орієнтованої ринкової економіки; стабілізація економічного середовища як передумови розвитку бізнесу; досягнення довготривалого економічного зростання; підвищення життєвого рівня населення [2, С. 84].

За допомогою бюджетної політики здійснюється цільове спрямування коштів. Її важливою складовою є здійснення збалансованих міжбюджетних відносин. Слід зазначити, що саме ефективно побудовані міжбюджетні відносини впливають на темпи економічного зростання, що є досить актуальним на сьогоднішній день.

Ефективність бюджетної політики слід оцінювати за ступенем виконання нею належних функцій. З огляду на це, ефективність бюджетної політики на сьогодні розглядається, по-перше, з точки зору виконання державного бюджету, по-друге – з точки зору впливу на соціально-економічну ситуацію в країні. Що стосується виконання Державного бюджету то за останні роки динаміка недовиконання (дефіциту) постійно збільшується.

Слід зазначити, що ефективність бюджетної політики характеризується низкою показників, таких як: динаміка ВВП і обсягу виробництва, рівень цін, динаміка валютного курсу, рівень зайнятості. На жаль поліпшення цих показників в останні роки не є характерним для України, що говорить про неефективну бюджетну політику уряду.

Стратегічна ефективність бюджетної політики залежить від того, яким чином вона пов’язана з іншими складовими економічної політики, а насамперед – з грошово-кредитною політикою. На сьогодні грошово-кредитна політика в Україні спрямована на забезпечення соціальних виплат, в таких умовах її ефективність різко знижується через загрозу ажіотажного зростання інфляційних очікувань.

При оцінці ефективності бюджетної політики використовують фіскальну ефективність бюджетної політики. Найважливішим показником тут виступає збирання бюджетних доходів, виконання бюджетних зобов’язань, управління державним боргом. Що стосується збирання бюджетних доходів, то на даний час нажаль основною ціллю тут стала приватизація державного майна.

Для того, щоб визначити чинники вдосконалення бюджетної політики на даному етапі економічного розвитку України, необхідно виділити такі основні її проблеми, як: незбалансованість зобов’язань і ресурсів на всіх рівнях бюджетної системи і надмірність боргового тягаря; неефективність і обтяжливість податкової системи; неефективність значної частини бюджетних видатків; перевищення державних потреб і зобов’язань; незавершеність формування ефективної системи управління державними фінансами.

Отже, для удосконалення бюджетної політики необхідно:

- посилення бюджетного адміністрування власних доходів бюджетних установ;

- якісне удосконалення казначейської системи виконання бюджетів;

- оптимізація державних витрат, пере форматування їх структури;

- вдосконалення міжбюджетних відносин;

- створення ефективної системи управління державним боргом;

- цільового використання приватизації майна.

 

Література:

1.     Бюджетний кодекс України: за станом на 08.07.2010 р. /Верховна Рада України. – Офіц. Вид. – К.: Парлам. вид-во, 2010.

2.     Величко О. В. Бюджетна політика та особливості її формування в умовах нестабільності соціально-економічного розвитку / О. В. Величко//Економічний вісник Донбасу №1(19). – 2010. – С. 83-87.

3.     Сергієнко Л. К. Вплив бюджетно-податкової політики на соціально-економічний розвиток держави/Л. К. Сергієнко// Вісник ЖДТУ №3(53). – 2010. – С. 342-345.